Wysokość opłaty uzdrowiskowej w 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Należy pamiętać, że chodzi tu nie tylko o urlop wypoczynkowy, z którym z reguły kojarzy się opłata uzdrowiskowa, zwana potocznie klimatyczną, ale każdy pobyt trwający dłużej niż dobę. Osoba fizyczna wyjeżdżająca na szkolenie, także będzie zobowiązana do uiszczenia takiej opłaty.
REKLAMA
Jak wynika z obwieszczenia ministra finansów z 28 lipca 2016 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2017 r.
Wysokość opłaty uzdrowiskowej to 4,24 zł dziennie.
Kwota podana w zdaniu poprzednim to górna granica tej opłaty lokalnej. Opłata pobierana jest za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Opłatę uzdrowiskową pobiera właściciel noclegu.
Opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się od osób przebywających w szpitalach.
Polecamy: Poradnik Rachunkowości Budżetowej
Kto nie zapłaci opłaty uzdrowiskowej
Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się:
- pod warunkiem wzajemności – od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- od osób przebywających w szpitalach;
- od osób niewidomych i ich przewodników;
- od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową;
- od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.
Opracowano na podstawie ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz.U. z 2014 poz.849 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.