reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Pozostałe podatki i opłaty > Jak opodatkować staw zlokalizowany na gruntach rolnych?

Jak opodatkować staw zlokalizowany na gruntach rolnych?

Czy należy zastosować stawki z ustawy o podatku rolnym czy też staw należy opodatkować podatkiem od nieruchomości?

Odpowiedź

Grunty pod stawami mogą zostać opodatkowane albo podatkiem od nieruchomości, albo podatkiem rolnym. O tym, jaki podatek należy w danej sytuacji zastosować, rozstrzyga to, jak grunt pod stawem został sklasyfikowany w gminnej ewidencji gruntów i budynków.

Uzasadnienie

Grunty mogą podlegać opodatkowaniu trzema różnymi podatkami: podatkiem od nieruchomości, uregulowanym w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l); podatkiem rolnym, uregulowanym przepisami ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (dalej: u.p.r.), albo podatkiem leśnym, o którym mowa w przepisach 30 października 2002 r. o podatku leśnym. Natomiast o tym, jakiemu podatkowi dany grunt będzie podlegał, decyduje klasyfikacja gruntów i budynków. Ta zaś została doprecyzowana przepisami rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Zobacz: Podatki i opłaty lokalne

Zgodnie z art. 1 u.p.r. opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają wszystkie grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Jednocześnie z art. 4 ust. 7 u.p.r. wynika, że grunty pod stawami (bez względu na zaliczenie do okręgu podatkowego) przelicza się na hektary przeliczeniowe według następujących przeliczników:

  • 1 ha gruntów pod stawami zarybionymi łososiem, trocią, głowacicą, palią i pstrągiem oraz gruntów rolnych zabudowanych - 1 ha przeliczeniowy;
  • 1 ha gruntów pod stawami zarybionymi innymi gatunkami ryb, gruntów pod stawami niezarybionymi - 0,20 ha przeliczeniowego.

Natomiast z art. 1 u.p.r. wynika, że staw zlokalizowany na użytkach rolnych, ale zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem rolnym. Taki staw będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Jak natomiast wynika z przepisów u.p.o.l., do wszystkich stawów podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości stosuje się stawkę z art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b tej ustawy. Niezależnie od tego, czy znajdują się one na gruncie zajętym na prowadzenie działalności gospodarczej, czy też nie. ©℗

Michał Cyrankiewicz

prawnik, dziennikarz, autor licznych publikacji z zakresu ustroju gmin, finansów publicznych, gospodarki komunalnej i samorządowego prawa pracy

Podstawa prawna

  • art. 1, art. 2, art. 3, art. 4 ustawa z 30 października 2002 r. o podatku leśnym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1821; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 534)

  • art. 1a ust. 2, art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1445; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 534)

  • art. 1, art. 4 ust. 7, art. 6 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1892; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 534)

  • § 67 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 393)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama