REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja podatkowa w spółkach gminnych - nowe przepisy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Olejnik-Długaszek Katarzyna
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
podatki
podatki
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

27 października 2015 r. prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja przewiduje kolejne zmiany w zakresie przepisów o cenach transferowych. Tym razem przewidziana jest swoista rewolucja w dokumentacji podatkowej przygotowywanej przez podatników w Polsce.

Spółki gminne to też podmioty powiązane

Nowe przepisy w zakresie dokumentacji podatkowej będą bardziej rygorystyczne od obecnych – im większa skala działalności, tym więcej obowiązków przybędzie podatnikom. Także tym samorządowym

REKLAMA

Biorąc więc pod uwagę zakres informacji, jakie będą musiały się znaleźć w nowej dokumentacji podatkowej, istotne jest odpowiednie przygotowanie się podmiotów gminnych do planowych zmian.

27 października 2015 r. prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (w chwili oddawania tygodnika do druku ustawa nie została jeszcze opublikowana). Nowelizacja przewiduje kolejne zmiany w zakresie przepisów o cenach transferowych. Tym razem przewidziana jest swoista rewolucja w dokumentacji podatkowej przygotowywanej przez podatników w Polsce.

Zobacz również: Pracownik zapłaci podatek od dodatkowej odprawy pieniężnej

Jak jest dzisiaj

Obowiązek przygotowywania dokumentacji podatkowej ciąży od 2001 r. na polskich podatnikach, którzy spełniają określone warunki. Jednym z nich jest wystąpienie powiązań między tymi, którzy dokonują wzajemnych transakcji. Powiązania są definiowane jako powiązania kapitałowe, osobowe, rodzinne, jak również o charakterze zarządczym, w zależności czy jest mowa o podmiotach krajowych, czy zagranicznych dokonujących transakcji między sobą. W praktyce powiązania kapitałowe występują najczęściej i dotyczą sytuacji, w której jeden z podmiotów posiada udział w kapitale drugiego podmiotu w wysokości nie mniejszej niż 5 proc. W rezultacie gminy i spółki założone przez jednostki samorządu terytorialnego są uznawane za podmioty powiązane zobowiązane do sporządzenia dokumentacji podatkowej do transakcji zawieranych między gminą a jej spółkami oraz transakcji zawieranych pomiędzy spółkami danej gminy (pod warunkiem przekroczenia progów ustawowych). Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych obowiązek ten nie dotyczy tych transakcji, w których cena została ukształtowana odgórnie poprzez ustawowe unormowanie (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 lipca 2015 r., nr IBPB-1-2/4510-57/15/MM).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najważniejsze modyfikacje

REKLAMA

Obecna nowelizacja przepisów przewiduje podwyższenie progu powiązań kapitałowych z 5 do co najmniej 25 proc. Mając na uwadze, że gmina jest z reguły jedynym udziałowcem w zakładanych przez siebie spółkach, zmiana ta może wyeliminować jedynie nieliczne podmioty.

Istotną modyfikacją przewidzianą w nowych przepisach jest uzależnienie obowiązku dokumentacyjnego, a tym samym zakresu samej dokumentacji, od wielkości podatników, a nie wyłącznie od wartości transakcji, jak to jest obecnie. Zdecydowanie największą grupę podatników będą stanowiły podmioty, których przychody lub koszty w poprzednim roku przekroczyły 2 mln euro. Zakres dokumentacji dla podatników będzie rozszerzony w stosunku do tego, który jest wymagany obecnie. Zgodnie z nowymi przepisami dokumentacja podatkowa będzie obejmować m.in. opis transakcji wskazujący jej rodzaj i przedmiot, dane finansowe dotyczące transakcji, w tym przepływy pieniężne, przedstawienie metody i sposobu kalkulacji dochodu (straty) podatnika wraz z uzasadnieniem oraz przedstawienie algorytmu i sposobu kalkulacji rozliczeń. Ponadto będzie wymagane przedstawienie opisu danych finansowych podatnika pozwalających na porównanie sposobu kalkulacji dochodu podatnika w rozliczeniach z podmiotem powiązanym z danymi wynikającymi z zatwierdzonego sprawozdania finansowego oraz udostępnienie informacji o podatniku, w tym przedstawienie struktury organizacyjnej i zarządczej, przedmiotu i zakresu prowadzonej działalności, otoczenia konkurencyjnego.

2 mln euro, a czasem mniej

Co istotne, przekroczenie progu 2 mln euro obrotów lub kosztów przez danego podatnika będzie się wiązało z koniecznością przygotowania takiej dokumentacji w kolejnym roku podatkowym, nawet jeśli wysokość przychodów w roku, za który podatnik został zobowiązany do sporządzenia dokumentacji, była niższa. Oznacza to, że każdorazowe przekroczenie progu 2 mln euro przychodów czy kosztów będzie się wiązało z koniecznością przygotowywania dokumentacji przez okres co najmniej dwóch następujących po sobie lat podatkowych.

W praktyce tylko niewielka grupa podatników przekroczy próg w wysokości 2 mln euro. W rezultacie grono podmiotów zobowiązanych do przygotowania dokumentacji podatkowej zostanie znacząco zawężone.

Kolejną grupę podatników zobowiązanych do przygotowania dokumentacji będą stanowili podatnicy o przychodach lub kosztach przekraczających odpowiednio 10 mln euro oraz 20 mln euro. Zakres dokumentacji dla tych podatników będzie zdecydowanie szerszy od tego przewidzianego dla pierwszej grupy podatników o przychodach i kosztach w zakresie 2–10mln euro. Od podatników o przychodach lub kosztach przekraczających 10 mln euro będzie dodatkowo wymagana analiza danych porównawczych, której zadaniem jest wykazanie, że ceny (marże, poziom zysku) stosowane przez nich w transakcjach z podmiotami powiązanymi są rynkowe, czyli takie, jakie zaakceptowałyby podmioty niezależnie działające na rynku.

Natomiast podatnicy o przychodach i kosztach przekraczających 20 mln euro mają oprócz dokumentacji podstawowej i analizy danych porównawczych udostępnić w ramach dokumentacji podatkowej informację na temat grupy, w której działają (dokumentację grupową). Celem takiej dokumentacji jest przedstawienie informacji na temat globalnych operacji, jakie mają miejsce w grupie kapitałowej, do której należy dany podatnik. Mając na uwadze zakres informacji wymaganych do przygotowania dokumentacji grupowej, w praktyce obowiązek jej przygotowania będzie spoczywał na gminie, jeżeli dochody inne niż te określone w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wyniosą co najmniej 20 mln euro.

Wymóg sporządzenia

Termin przedłożenia dokumentacji nie uległ zmianie. Ma być ona przekazana organom podatkowym lub kontroli skarbowej w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia żądania o jej przedłożenie. Dostarczenie dokumentacji na żądanie w praktyce skutkowało tym, że dokumentacja nie była przygotowywana na bieżąco. Obecnie ustawodawca wprowadza dodatkową regulację w postaci oświadczenia o sporządzeniu kompletnej dokumentacji podatkowej. Oświadczenie będzie musiało być złożone do dnia, w którym upływa termin złożenia zeznania podatkowego. W praktyce oznacza to konieczność sporządzenia dokumentacji w ciągu trzech miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.

Katarzyna Olejnik-Długaszek

starszy menedżer w zespole ds. cen transferowych w KPMG w Polsce

Polecamy w INFORRB

Czy dotację przedmiotową należy rozliczać w kwotach netto czy brutto

Jaką stawką opodatkować remont basenu w DPS

Jak od 1 stycznia 2016 r. stosować tzw. prewspółczynnik

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Do 20 maja 2025 r. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA