REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja podatkowa w spółkach gminnych - nowe przepisy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Olejnik-Długaszek Katarzyna
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
podatki
podatki
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

27 października 2015 r. prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja przewiduje kolejne zmiany w zakresie przepisów o cenach transferowych. Tym razem przewidziana jest swoista rewolucja w dokumentacji podatkowej przygotowywanej przez podatników w Polsce.

Spółki gminne to też podmioty powiązane

Nowe przepisy w zakresie dokumentacji podatkowej będą bardziej rygorystyczne od obecnych – im większa skala działalności, tym więcej obowiązków przybędzie podatnikom. Także tym samorządowym

REKLAMA

Biorąc więc pod uwagę zakres informacji, jakie będą musiały się znaleźć w nowej dokumentacji podatkowej, istotne jest odpowiednie przygotowanie się podmiotów gminnych do planowych zmian.

27 października 2015 r. prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (w chwili oddawania tygodnika do druku ustawa nie została jeszcze opublikowana). Nowelizacja przewiduje kolejne zmiany w zakresie przepisów o cenach transferowych. Tym razem przewidziana jest swoista rewolucja w dokumentacji podatkowej przygotowywanej przez podatników w Polsce.

Zobacz również: Pracownik zapłaci podatek od dodatkowej odprawy pieniężnej

Jak jest dzisiaj

Obowiązek przygotowywania dokumentacji podatkowej ciąży od 2001 r. na polskich podatnikach, którzy spełniają określone warunki. Jednym z nich jest wystąpienie powiązań między tymi, którzy dokonują wzajemnych transakcji. Powiązania są definiowane jako powiązania kapitałowe, osobowe, rodzinne, jak również o charakterze zarządczym, w zależności czy jest mowa o podmiotach krajowych, czy zagranicznych dokonujących transakcji między sobą. W praktyce powiązania kapitałowe występują najczęściej i dotyczą sytuacji, w której jeden z podmiotów posiada udział w kapitale drugiego podmiotu w wysokości nie mniejszej niż 5 proc. W rezultacie gminy i spółki założone przez jednostki samorządu terytorialnego są uznawane za podmioty powiązane zobowiązane do sporządzenia dokumentacji podatkowej do transakcji zawieranych między gminą a jej spółkami oraz transakcji zawieranych pomiędzy spółkami danej gminy (pod warunkiem przekroczenia progów ustawowych). Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych obowiązek ten nie dotyczy tych transakcji, w których cena została ukształtowana odgórnie poprzez ustawowe unormowanie (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 lipca 2015 r., nr IBPB-1-2/4510-57/15/MM).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najważniejsze modyfikacje

REKLAMA

Obecna nowelizacja przepisów przewiduje podwyższenie progu powiązań kapitałowych z 5 do co najmniej 25 proc. Mając na uwadze, że gmina jest z reguły jedynym udziałowcem w zakładanych przez siebie spółkach, zmiana ta może wyeliminować jedynie nieliczne podmioty.

Istotną modyfikacją przewidzianą w nowych przepisach jest uzależnienie obowiązku dokumentacyjnego, a tym samym zakresu samej dokumentacji, od wielkości podatników, a nie wyłącznie od wartości transakcji, jak to jest obecnie. Zdecydowanie największą grupę podatników będą stanowiły podmioty, których przychody lub koszty w poprzednim roku przekroczyły 2 mln euro. Zakres dokumentacji dla podatników będzie rozszerzony w stosunku do tego, który jest wymagany obecnie. Zgodnie z nowymi przepisami dokumentacja podatkowa będzie obejmować m.in. opis transakcji wskazujący jej rodzaj i przedmiot, dane finansowe dotyczące transakcji, w tym przepływy pieniężne, przedstawienie metody i sposobu kalkulacji dochodu (straty) podatnika wraz z uzasadnieniem oraz przedstawienie algorytmu i sposobu kalkulacji rozliczeń. Ponadto będzie wymagane przedstawienie opisu danych finansowych podatnika pozwalających na porównanie sposobu kalkulacji dochodu podatnika w rozliczeniach z podmiotem powiązanym z danymi wynikającymi z zatwierdzonego sprawozdania finansowego oraz udostępnienie informacji o podatniku, w tym przedstawienie struktury organizacyjnej i zarządczej, przedmiotu i zakresu prowadzonej działalności, otoczenia konkurencyjnego.

2 mln euro, a czasem mniej

Co istotne, przekroczenie progu 2 mln euro obrotów lub kosztów przez danego podatnika będzie się wiązało z koniecznością przygotowania takiej dokumentacji w kolejnym roku podatkowym, nawet jeśli wysokość przychodów w roku, za który podatnik został zobowiązany do sporządzenia dokumentacji, była niższa. Oznacza to, że każdorazowe przekroczenie progu 2 mln euro przychodów czy kosztów będzie się wiązało z koniecznością przygotowywania dokumentacji przez okres co najmniej dwóch następujących po sobie lat podatkowych.

W praktyce tylko niewielka grupa podatników przekroczy próg w wysokości 2 mln euro. W rezultacie grono podmiotów zobowiązanych do przygotowania dokumentacji podatkowej zostanie znacząco zawężone.

Kolejną grupę podatników zobowiązanych do przygotowania dokumentacji będą stanowili podatnicy o przychodach lub kosztach przekraczających odpowiednio 10 mln euro oraz 20 mln euro. Zakres dokumentacji dla tych podatników będzie zdecydowanie szerszy od tego przewidzianego dla pierwszej grupy podatników o przychodach i kosztach w zakresie 2–10mln euro. Od podatników o przychodach lub kosztach przekraczających 10 mln euro będzie dodatkowo wymagana analiza danych porównawczych, której zadaniem jest wykazanie, że ceny (marże, poziom zysku) stosowane przez nich w transakcjach z podmiotami powiązanymi są rynkowe, czyli takie, jakie zaakceptowałyby podmioty niezależnie działające na rynku.

Natomiast podatnicy o przychodach i kosztach przekraczających 20 mln euro mają oprócz dokumentacji podstawowej i analizy danych porównawczych udostępnić w ramach dokumentacji podatkowej informację na temat grupy, w której działają (dokumentację grupową). Celem takiej dokumentacji jest przedstawienie informacji na temat globalnych operacji, jakie mają miejsce w grupie kapitałowej, do której należy dany podatnik. Mając na uwadze zakres informacji wymaganych do przygotowania dokumentacji grupowej, w praktyce obowiązek jej przygotowania będzie spoczywał na gminie, jeżeli dochody inne niż te określone w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wyniosą co najmniej 20 mln euro.

Wymóg sporządzenia

Termin przedłożenia dokumentacji nie uległ zmianie. Ma być ona przekazana organom podatkowym lub kontroli skarbowej w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia żądania o jej przedłożenie. Dostarczenie dokumentacji na żądanie w praktyce skutkowało tym, że dokumentacja nie była przygotowywana na bieżąco. Obecnie ustawodawca wprowadza dodatkową regulację w postaci oświadczenia o sporządzeniu kompletnej dokumentacji podatkowej. Oświadczenie będzie musiało być złożone do dnia, w którym upływa termin złożenia zeznania podatkowego. W praktyce oznacza to konieczność sporządzenia dokumentacji w ciągu trzech miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.

Katarzyna Olejnik-Długaszek

starszy menedżer w zespole ds. cen transferowych w KPMG w Polsce

Polecamy w INFORRB

Czy dotację przedmiotową należy rozliczać w kwotach netto czy brutto

Jaką stawką opodatkować remont basenu w DPS

Jak od 1 stycznia 2016 r. stosować tzw. prewspółczynnik

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe limity temperatur w pracy od 2027 roku. Co zmieni projekt rozporządzenia MRPiPS?

Od 1 stycznia 2027 r. pracodawców czekają nowe obowiązki w związku z temperaturą w miejscu pracy. Projekt rozporządzenia MRPiPS przewiduje wprowadzenie maksymalnych limitów temperatur zarówno w pomieszczeniach, jak i przy pracach na otwartej przestrzeni.

Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

REKLAMA

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

REKLAMA

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Co powinna zawierać?

Kodeks pracy reguluje m.in. kwestie dotyczące zatrudniania pracowników młodocianych. Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale ma poniższej 18 lat. Co powinna zawierać umowa w celu przygotowania zawodowego?

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

REKLAMA