REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych

Dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych./ fot. Shutterstock
Dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych./ fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2019 r. podatnik będzie informował o zamiarze dobrowolnego prowadzenia ksiąg rachunkowych w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym dobrowolnie prowadził księgi rachunkowe. Jak przygotować się do zmian? Wyjaśniamy na czym polegają zmiany oraz podpowiadamy jak należy się do nich przygotować.

2.1. Na czym polegają zmiany

Od 1 stycznia 2019 r. podatnik będzie informował o zamiarze dobrowolnego prowadzenia ksiąg rachunkowych w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym dobrowolnie prowadził księgi rachunkowe. Nie będzie już zatem musiał składać takiego zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem następnego roku podatkowego. Zmiana ta dotyczy jednostek chcących prowadzić dobrowolnie księgi rachunkowe już w 2019 r.

REKLAMA

2.2. Przygotowanie do zmian

Krok 1. Sprawdź, czy możesz dobrowolnie prowadzić księgi rachunkowe

Dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych jest zarezerwowane (zgodnie z art. 2 ust. 2 u.rach.) dla osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich. Mogą one prowadzić je dobrowolnie od 1 stycznia 2019 r., jeśli ich przychody za 2018 r. są niższe niż 8 559 000 zł (2 000 000 euro × 4,2795 zł/euro; kurs ogłoszony przez NBP na 1 października 2018 r.).

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Krok 2. Upewnij się, że w zeznaniu rocznym poinformowałeś o dobrowolnym prowadzeniu ksiąg

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie ze zmianą brzmienia art. 2 ust. 2 ustawy o rachunkowości (połączoną ze zmianą art. 24a ust. 5 u.p.d.o.f.) podatnik, który zacznie dobrowolnie prowadzić księgi rachunkowe z początkiem 2019 r., będzie miał obowiązek poinformowania o tym w zeznaniu rocznym za 2019 r. składanym do 30 kwietnia 2020 r. Podatnik może co prawda do końca 2018 r. złożyć zawiadomienie o dobrowolnym prowadzeniu ksiąg w 2019 r. (tj. według starych przepisów), ale zawiadomienie to będzie prawnie nieskuteczne. Skuteczne będzie wyłącznie złożenie zawiadomienia o dobrowolnym prowadzeniu ksiąg złożone w zeznaniu rocznym. Chociaż ustawa o wprowadzeniu uproszczeń wskazuje, że zawiadomienie złożone do końca 2018 r. będzie od 1 stycznia 2019 r. – w rozumieniu ustawy o PIT – prawnie nieskuteczne, to nadal istnieje również zapis (art 43 ust. 1) wskazujący, że zmiany w ustawie o rachunkowości mają zastosowanie po raz pierwszy dopiero do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2018 r. W celu uniknięcia jakiejkolwiek możliwości zakwestionowania wyboru prowadzenia dobrowolnie ksiąg rachunkowych w 2019 r., nie szkodzi jednak złożyć zawiadomienia według „starych” przepisów, tj. w terminie do 31 grudnia 2018 r., a następnie – jak zostało wskazane wcześniej – wraz z zeznaniem podatkowym za 2019 r.

Podstawa prawna:

  • art. 24a ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 – w brzmieniu nadanym przez ustawę z 9 listopada 2018 r.
  • art. 2 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz. U. z 2018 r. poz. 395 – w brzmieniu nadanym przez ustawę z 9 listopada 2018 r.
  • art. 7 pkt 10, art. 9, art. 9 pkt 1, art. 42 ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (druk sejmowy nr 2862) – oczekuje na podpis Prezydenta RP i publikację w Dzienniku Ustaw

Artykuł ten jest fragmentem książki Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA