| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Procedury podatkowe > Czy dział księgowości jednostki samorządowej może kupić słowniki języka polskiego

Czy dział księgowości jednostki samorządowej może kupić słowniki języka polskiego

Gmina często rozstrzyga wątpliwości związane ze swoimi obowiązkami jako płatnik, występując o indywidualne interpretacje. We wnioskach ORD-IN pojawia się niekiedy konieczność odwołania się do słowników języka polskiego. Czy można tą potrzebą uzasadnić zakup słownika języka polskiego przez dział księgowości gminy lub jej jednostki? Czy uzasadniony będzie zakup kilku takich słowników?

Tak, prawidłowe rozumienie znaczeń słów użytych przez ustawodawcę w przepisach jest na tyle ważne w procesie starania się o interpretację indywidualną, że zakup przez działy księgowe jednostek samorządowych słowników języka polskiego jest uzasadniony zarówno jako koszt podatkowy, jak i jako wydatek nienaruszający przepisów o finansach publicznych.

Podmiot składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej musi wyczerpująco przedstawić zaistniały stan faktyczny albo zdarzenie przyszłe oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie (art. 14b § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa). Przez „własne stanowisko” należy rozumieć interpretację przepisów przyjętą przez podatnika, płatnika lub inkasenta – a więc także rozwinięcie znaczenia pojęć zastosowanych przez ustawodawcę w przepisach, których dotyczy dana interpretacja.

W prawie podatkowym przyjęło się, że jeżeli ustawodawca nie wprowadzi definicji ustawowej jakiegoś pojęcia, to definiuje się je przy użyciu jego znaczenia w języku potocznym. W tym celu sprawdza się definicje językowe w słownikach języka polskiego. Dlatego uzasadnione jest stosowanie słowników języka polskiego przez działy księgowe gmin, jednostek gminnych czy spółek gminnych.

Również sądy administracyjne potwierdzają, że zasadne jest powołanie się we wniosku ORD-IN o wydanie interpretacji na definicje z kilku słowników języka polskiego. Liczba i jakość posiadanych przez podatnika słowników może zadecydować o porażce lub zwycięstwie w sporze interpretacyjnym z fiskusem.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy dział księgowości jednostki samorządowej może kupić słowniki języka polskiego

W artykule podano przykład odwoływania się do definicji słownikowych przez sąd administracyjny.

Zobacz również: Ochrona podatnika na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »