Czy istnieje odrębna procedura zwrotu VAT za hotele i wynajem auta za granicą
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ: We wszystkich państwach członkowskich obowiązują przepisy umożliwiające uzyskanie zwrotu VAT podatnikom zagranicznym. W przypadkach takich podatników obowiązują przede wszystkim przepisy państwa, w którym ubiegają się o zwrot. Jednak w procedurze zwrotu VAT w innych państwach członkowskich swój udział mają również państwa członkowskie siedziby podatników występujących o zwrot, za których pośrednictwem przekazywane są wnioski o zwrot. W konsekwencji Polska pośredniczy w przekazywaniu do innych państw członkowskich wniosków o zwrot VAT podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski. Są to wnioski VAT-REF, których zasady składania określone są przepisami art. 89 ust. 1h–1k ustawy o VAT.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Wnioski te podatnicy składają elektroniczne (poprzez system e-Deklaracje) za pośrednictwem właściwych dla siebie naczelników urzędów skarbowych. Wnioski takie składane mogą być nie później niż do dnia 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy (zob. art. 7 i 15 Dyrektywy 2008/9/WE oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 2014 r. w sprawie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej – Dz.U. poz. 1803).
Zwrot VAT za hotele i wynajem auta za granicą
A zatem w celu uzyskiwania zwrotu VAT zapłaconego w innych niż Polska państwach członkowskich należy za pośrednictwem właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego składać wnioski VAT-REF. Do wniosków takich należy załączać w postaci archiwum ZIP kopie dokumentów (faktur, dokumentów celnych), z których wynikają kwoty VAT do zwrotu.
Przepisy umożliwiające uzyskanie zwrotu VAT podatnikom zagranicznym przewidują najczęściej również przepisy państw spoza Unii Europejskiej (oczywiście dotyczy to tych państw, w których podatek VAT funkcjonuje). W tym jednak zakresie Polska nie pośredniczy w składaniu wniosków o zwrot VAT, a w konsekwencji wnioski takie należy składać bezpośrednio w tych państwach spoza Unii Europejskiej (na zasadach określonych przepisami tych państw.
Podstawa prawna:
art. 89 ust. 1h–1k ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.).
Tomasz Krywan
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.