REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek VAT w samorządowych inwestycjach w OZE

Jednostki samorządu terytorialnego - inwestycje w OZE, rozliczenie VAT
Jednostki samorządu terytorialnego - inwestycje w OZE, rozliczenie VAT
Reporter

REKLAMA

REKLAMA

Jednostki samorządu terytorialnego są coraz bardziej zainteresowane inwestowaniem w odnawialne źródła energii (OZE) oraz tzw. zieloną energią. Trend, który prowadzi do ochrony środowiska i zmniejszenia emisji CO2, popularyzują organy władzy publicznej. Jednak samorządy napotykają wiele trudności na gruncie podatkowym. Jako inwestorzy mają problem z rozliczaniem VAT.

Jednostki samorządu terytorialnego a OZE

Do zadań własnych gminy należy m.in. zaopatrzenie w energię elektryczną i cieplną oraz gaz. Obowiązkiem JST jest zatem m.in. planowanie oświetlenia miejsc publicznych i dróg na terenie gminy, finansowanie tego oświetlenia, a także organizacja zaopatrzenia w energię oraz gaz na obszarze gminy. Należy zwrócić uwagę, że gminy jednocześnie obowiązane są koncentrować swoje działania na ochronie środowiska. Zaopatrując w energię elektryczną i cieplną, muszą działać tak, aby realizować również wytyczne dotyczące ekologii (OZE). Na terenie całego kraju powstają różne programy realizowane przez gminy, których celem jest energetyczna samowystarczalność.

REKLAMA

Gmina jako podatnik VAT

REKLAMA

Podatnikami VAT - w myśl art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Warto przypomnieć, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla których realizacji zostały one powołane, ale z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Przy zawieranych umowach cywilnoprawnych organy władzy publicznej mogą być podatnikami VAT czynnymi.

Gminy będące podatnikami VAT, w przypadku termomodernizacji budynków, poprzez montowanie mikroinstalacji mogą stosować preferencyjną stawkę VAT 8%. Jednakże każdorazowo powinny one analizować daną transakcję, przede wszystkim miejsce położenia instalacji, ale również to, czy instalacja spełnia definicję mikroinstalacji. Bowiem może się okazać, że stawka 8% nie przysługuje, a dana transakcja powinna być opodatkowana 23% VAT.

(…)

Małgorzata Wyrwas

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Beata
  2023-04-11 14:20:25
  Czytałam ostatnio na ten temat na portalu kadrowo płacowym. Wiedza i Praktyka to wydawnictwo, które stale się rozwija i wprowadza nowe tytuły. Polecam każdemu z branży!
  0
 • Kinga
  2023-01-10 11:59:39
  Ciekawe informacje. Ja pracuję jako księgowa i często brakuje mi takiej wiedzy na codzień. Zdecydowałam się na zakup portalu księgowego od Wiedzy i Praktyki zaproponowanego przez konsultanta . Bardzo duży i przydatny zasób wiedzy!
  0
 • Karola
  2023-02-12 16:48:51
  Ja kupiłam dostęp do portalu księgowego od wydawnictwa WiP bo często sięgam po jakieś nowe informacje z tej dziedziny. To świetna platforma z zawsze bieżącymi nowościami. Polecam
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

REKLAMA

To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

REKLAMA

Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

REKLAMA