Gospodarka odpadami komunalnymi jako usługa kompleksowa na gruncie VAT

Prowadząc postępowanie przetargowe na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych, gminy stają przed koniecznością udzielenia odpowiedzi na pytanie, jaką stawką VAT opodatkować takie świadczenie.
Najczęściej ma ono charakter usługi złożonej. Składają się na nią takie usługi jak odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów, a często także wyposażenie nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów zbieranych selektywnie. Czy te usługi są ze sobą tak ściśle powiązane, że tworzą obiektywnie jedną całość sprzedawaną nierozłącznie i należy opodatkować je jako usługę kompleksową? Jak z podatkowego punktu widzenia skalkulować należne za nie wynagrodzenie? Jaką stawkę VAT należy zastosować?
Unieszkodliwianie odpadów komunalnych należy do zadań własnych gminy wprost wskazanych w katalogu zawartym w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym. Z uwagi na ogólny zarys zadania zawarty w tej ustawie bardziej szczegółowych uregulowań dotyczących tej problematyki należy szukać w przepisach innych ustaw - w tym m.in. ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jednak obok problemów związanych z tworzeniem gminnego planu gospodarki odpadami, funkcjonowania systemu ich selektywnego zbierania i odbierania czy też kontroli i ewidencji działalności podmiotów, które zajmują się odbiorem odpadów komunalnych, gminy mierzą się w tym zakresie także z problemami podatkowymi - w szczególności dotyczącymi właśnie podatku VAT.
Gospodarka odpadami komunalnymi jako usługa kompleksowa na gruncie VAT
Każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne. Jednak w sytuacji, gdy jedno świadczenie obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka czynności, to nie powinno być sztucznie dzielone dla celów podatkowych.
Prowadząc postępowanie przetargowe związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, gminy mają zazwyczaj na celu nawiązanie współpracy z podmiotami, które zapewnią wykonanie wielu usług z tego zakresu. Obejmują one często:
- wyposażenie wskazanych nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów,
- dostarczenie oznaczonych kodami kreskowymi worków do selektywnej zbiórki odpadów,
- odbiór odpadów,
- transport odpadów,
- zagospodarowanie odpadów.
Aby ocenić ich status na gruncie VAT i zastosować odpowiednią stawkę podatku, należy przeprowadzić analizę opartą na liście pytań kontrolnych mających kluczowe znaczenie dla oceny charakteru świadczenia.
(…)
Małgorzata Masłowska
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
Komentarze(0)
Pokaż: