REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gospodarka odpadami komunalnymi jako usługa kompleksowa na gruncie VAT

symbol 233
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc postępowanie przetargowe na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych, gminy stają przed koniecznością udzielenia odpowiedzi na pytanie, jaką stawką VAT opodatkować takie świadczenie. 

REKLAMA

Najczęściej ma ono charakter usługi złożonej. Składają się na nią takie usługi jak odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów, a często także wyposażenie nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów zbieranych selektywnie. Czy te usługi są ze sobą tak ściśle powiązane, że tworzą obiektywnie jedną całość sprzedawaną nierozłącznie i należy opodatkować je jako usługę kompleksową? Jak z podatkowego punktu widzenia skalkulować należne za nie wynagrodzenie? Jaką stawkę VAT należy zastosować? 

REKLAMA

Unieszkodliwianie odpadów komunalnych należy do zadań własnych gminy wprost wskazanych w katalogu zawartym w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym. Z uwagi na ogólny zarys zadania zawarty w tej ustawie bardziej szczegółowych uregulowań dotyczących tej problematyki należy szukać w przepisach innych ustaw - w tym m.in. ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jednak obok problemów związanych z tworzeniem gminnego planu gospodarki odpadami, funkcjonowania systemu ich selektywnego zbierania i odbierania czy też kontroli i ewidencji działalności podmiotów, które zajmują się odbiorem odpadów komunalnych, gminy mierzą się w tym zakresie także z problemami podatkowymi - w szczególności dotyczącymi właśnie podatku VAT.

Gospodarka odpadami komunalnymi jako usługa kompleksowa na gruncie VAT

Każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne. Jednak w sytuacji, gdy jedno świadczenie obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka czynności, to nie powinno być sztucznie dzielone dla celów podatkowych.

Prowadząc postępowanie przetargowe związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, gminy mają zazwyczaj na celu nawiązanie współpracy z podmiotami, które zapewnią wykonanie wielu usług z tego zakresu. Obejmują one często:

  1. wyposażenie wskazanych nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów,
  2. dostarczenie oznaczonych kodami kreskowymi worków do selektywnej zbiórki odpadów,
  3. odbiór odpadów,
  4. transport odpadów,
  5. zagospodarowanie odpadów.

Aby ocenić ich status na gruncie VAT i zastosować odpowiednią stawkę podatku, należy przeprowadzić analizę opartą na liście pytań kontrolnych mających kluczowe znaczenie dla oceny charakteru świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(…)

Małgorzata Masłowska

 

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA