REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gospodarka odpadami komunalnymi jako usługa kompleksowa na gruncie VAT

symbol 233
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc postępowanie przetargowe na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych, gminy stają przed koniecznością udzielenia odpowiedzi na pytanie, jaką stawką VAT opodatkować takie świadczenie. 

REKLAMA

Najczęściej ma ono charakter usługi złożonej. Składają się na nią takie usługi jak odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów, a często także wyposażenie nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów zbieranych selektywnie. Czy te usługi są ze sobą tak ściśle powiązane, że tworzą obiektywnie jedną całość sprzedawaną nierozłącznie i należy opodatkować je jako usługę kompleksową? Jak z podatkowego punktu widzenia skalkulować należne za nie wynagrodzenie? Jaką stawkę VAT należy zastosować? 

REKLAMA

Unieszkodliwianie odpadów komunalnych należy do zadań własnych gminy wprost wskazanych w katalogu zawartym w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym. Z uwagi na ogólny zarys zadania zawarty w tej ustawie bardziej szczegółowych uregulowań dotyczących tej problematyki należy szukać w przepisach innych ustaw - w tym m.in. ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jednak obok problemów związanych z tworzeniem gminnego planu gospodarki odpadami, funkcjonowania systemu ich selektywnego zbierania i odbierania czy też kontroli i ewidencji działalności podmiotów, które zajmują się odbiorem odpadów komunalnych, gminy mierzą się w tym zakresie także z problemami podatkowymi - w szczególności dotyczącymi właśnie podatku VAT.

Gospodarka odpadami komunalnymi jako usługa kompleksowa na gruncie VAT

Każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne. Jednak w sytuacji, gdy jedno świadczenie obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka czynności, to nie powinno być sztucznie dzielone dla celów podatkowych.

Prowadząc postępowanie przetargowe związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, gminy mają zazwyczaj na celu nawiązanie współpracy z podmiotami, które zapewnią wykonanie wielu usług z tego zakresu. Obejmują one często:

  1. wyposażenie wskazanych nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów,
  2. dostarczenie oznaczonych kodami kreskowymi worków do selektywnej zbiórki odpadów,
  3. odbiór odpadów,
  4. transport odpadów,
  5. zagospodarowanie odpadów.

Aby ocenić ich status na gruncie VAT i zastosować odpowiednią stawkę podatku, należy przeprowadzić analizę opartą na liście pytań kontrolnych mających kluczowe znaczenie dla oceny charakteru świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(…)

Małgorzata Masłowska

 

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

REKLAMA

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

REKLAMA

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA