REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Maląg: W programie "Maluch plus" gmina nie musi mieć wkładu własnego. Nie zapłaci też VAT

Minister Maląg: W programie
Minister Maląg: W programie "Maluch plus" gmina nie musi mieć wkładu własnego. Nie zapłaci też VAT.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W programie "Maluch plus" nie jest wymagany od samorządów wkład własny, z budżetu państwa będzie też pokrywany VAT – poinformowała w środę w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Maląg w środę w Sejmie odpowiadała na pytania posłanek PiS Moniki Pawłowskiej i Agaty Katarzyny Wojtyszek o nową edycję programu "Maluch plus". Chciały wiedzieć m.in. to, w jaki sposób samorządy będą starać się o pieniądze z programu i czy będą pieniądze na tworzenie miejsc opieki żłobkowej dla dzieci z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Od kiedy Maluch plus?

REKLAMA

"Nabór wniosków w programie ruszy w styczniu" – odpowiedziała szefowa MRiPS. Przypomniała, że budżet programu w tej edycji wynosi 5,5 mld zł na stworzenie 100 tys. miejsc opieki żłobkowej. Podała, że do konkretnych gmin w styczniu przyszłego roku z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej popłynie komunikat, jaką kwotę na utworzenie ilu miejsc opieki żłobkowej mogą otrzymać.

"Został opracowany bardzo prosty algorytm" – wyjaśniła. Dodała, że samorządy będą miały miesiąc na decyzję, czy wchodzą do programu. "To samorządowcy wiedzą najlepiej, czy jest takie zapotrzebowanie" – zaznaczyła.

Algorytm przydziału środków dla gmin w programie Maluch plus

Maląg podała, że na przykład zgodnie z algorytmem całe województwo dolnośląskie otrzyma ponad 343 mln zł i w ramach tego będzie mogło utworzyć ponad 6,4 tys. miejsc opieki żłobkowej, w tym miasto Wrocław ponad 55 mln zł na utworzenie 1056 miejsc. Dla województwa świętokrzyskiego ogólna kwota z programu to ponad 173 mln zł na utworzenie 3284 miejsc opieki, w tym dla Kielc – 342 miejsca i 18 mln zł.

Maluch plus a wkład własny

Podkreśliła, że nie jest wymagany wkład własny. "Samorządy będą mogły w 100 proc. to zadanie mieć zrealizowane w ramach tych środków" – powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maluch plus a podatek VAT

"Również z budżetu państwa będzie pokrywany VAT. To jest bardzo dobra informacja" – wskazała.

Przypomniała też, że w nowej edycji program "Maluch plus" staje się programem wieloletnim. "Samorządy nie będą musiały dokonać inwestycji w ciągu jednego roku budżetowego" – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej.

"Trzy lata na wykonanie inwestycji. Będziemy również partycypować w kosztach utrzymania tej instytucji przez trzy lata. Planujemy, że będzie to 837 zł na dziecko co miesiąc przez trzy lata przekazywane podmiotowi, który utworzy żłobek" – wskazała Maląg.

"Jeżeli samorządy uznają, że to zadanie nie jest na ich terenie potrzebne, a podmioty niesamorządowe będą chciały takowe miejsca stworzyć, będziemy stwarzali w drugiej kolejności taką możliwość" – poinformowała szefowa MRiPS.

Podała, że w całym kraju jest ok. 230 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. "W ramach programu ma powstać kolejnych 100 tys. miejsc, w tym będą również miejsca dla dzieci z niepełnosprawnościami" – powiedziała Maląg.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA