REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Maląg: W programie "Maluch plus" gmina nie musi mieć wkładu własnego. Nie zapłaci też VAT

Minister Maląg: W programie
Minister Maląg: W programie "Maluch plus" gmina nie musi mieć wkładu własnego. Nie zapłaci też VAT.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W programie "Maluch plus" nie jest wymagany od samorządów wkład własny, z budżetu państwa będzie też pokrywany VAT – poinformowała w środę w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Maląg w środę w Sejmie odpowiadała na pytania posłanek PiS Moniki Pawłowskiej i Agaty Katarzyny Wojtyszek o nową edycję programu "Maluch plus". Chciały wiedzieć m.in. to, w jaki sposób samorządy będą starać się o pieniądze z programu i czy będą pieniądze na tworzenie miejsc opieki żłobkowej dla dzieci z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Od kiedy Maluch plus?

REKLAMA

"Nabór wniosków w programie ruszy w styczniu" – odpowiedziała szefowa MRiPS. Przypomniała, że budżet programu w tej edycji wynosi 5,5 mld zł na stworzenie 100 tys. miejsc opieki żłobkowej. Podała, że do konkretnych gmin w styczniu przyszłego roku z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej popłynie komunikat, jaką kwotę na utworzenie ilu miejsc opieki żłobkowej mogą otrzymać.

"Został opracowany bardzo prosty algorytm" – wyjaśniła. Dodała, że samorządy będą miały miesiąc na decyzję, czy wchodzą do programu. "To samorządowcy wiedzą najlepiej, czy jest takie zapotrzebowanie" – zaznaczyła.

Algorytm przydziału środków dla gmin w programie Maluch plus

Maląg podała, że na przykład zgodnie z algorytmem całe województwo dolnośląskie otrzyma ponad 343 mln zł i w ramach tego będzie mogło utworzyć ponad 6,4 tys. miejsc opieki żłobkowej, w tym miasto Wrocław ponad 55 mln zł na utworzenie 1056 miejsc. Dla województwa świętokrzyskiego ogólna kwota z programu to ponad 173 mln zł na utworzenie 3284 miejsc opieki, w tym dla Kielc – 342 miejsca i 18 mln zł.

Maluch plus a wkład własny

Podkreśliła, że nie jest wymagany wkład własny. "Samorządy będą mogły w 100 proc. to zadanie mieć zrealizowane w ramach tych środków" – powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maluch plus a podatek VAT

"Również z budżetu państwa będzie pokrywany VAT. To jest bardzo dobra informacja" – wskazała.

Przypomniała też, że w nowej edycji program "Maluch plus" staje się programem wieloletnim. "Samorządy nie będą musiały dokonać inwestycji w ciągu jednego roku budżetowego" – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej.

"Trzy lata na wykonanie inwestycji. Będziemy również partycypować w kosztach utrzymania tej instytucji przez trzy lata. Planujemy, że będzie to 837 zł na dziecko co miesiąc przez trzy lata przekazywane podmiotowi, który utworzy żłobek" – wskazała Maląg.

"Jeżeli samorządy uznają, że to zadanie nie jest na ich terenie potrzebne, a podmioty niesamorządowe będą chciały takowe miejsca stworzyć, będziemy stwarzali w drugiej kolejności taką możliwość" – poinformowała szefowa MRiPS.

Podała, że w całym kraju jest ok. 230 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. "W ramach programu ma powstać kolejnych 100 tys. miejsc, w tym będą również miejsca dla dzieci z niepełnosprawnościami" – powiedziała Maląg.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA