REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednostki budżetowe: jak odliczać VAT od faktur zakupowych mediów

VAT, jednostka budżetowa
VAT, jednostka budżetowa
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy jednostka budżetowa może odliczać VAT od faktur zakupowych mediów, jeśli wystawia fakturę sprzedaży Warsztatowi Terapii Zajęciowej? Ekspert odpowiada na pytanie.

PROBLEM

W jednym z budynków jednostki na podstawie umowy użyczenia znajduje się Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Caritas. Warsztat ten pełni funkcję powiatowego zadania zleconego i jest finansowany zarówno przez PFRON, jak i środki pochodzące z powiatu. Jednostka budżetowa powiatowa obciąża Warsztat Terapii Zajęciowej za zużyte media wystawiając fakturę VAT na podstawie otrzymanych faktur od dostawców mediów, czyli dokonuje refakturowania. Czy w związku z obciążeniem Warsztatu Terapii Zajęciowej fakturą sprzedaży jednostka budżetowa może odliczać naliczony VAT od tych mediów z faktur zakupowych?

RADA

Jednostka budżetowa może odliczać podatek naliczony wynikający z faktur dostawców mediów, które refakturuje na rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej.

UZASADNIENIE

Podatnicy czynni mają prawo odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur, jeżeli nabyte towary i usługi wykorzystują do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Opodatkowaniu natomiast podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług.

Czynny podatnik VAT

Jeżeli czynny podatnik VAT nabywa różne postacie energii (elektryczna, cieplna, gazowa, chłodnicza) od dostawców, a następnie dokonuje jej dostawy na rzecz swoich kontrahentów, to ten podatnik wykonuje czynność opodatkowaną, w związku z którą przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od dostawców.

Opodatkowanie usług

Jeżeli podatnik czynny działając we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej bierze udział w świadczeniu usług, to przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał te usługi i sam je wyświadczył. Z tego względu temu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur, ponieważ sam świadczył on usługi podlegające opodatkowaniu.

Marian Szałucki

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kasia
    2023-08-01 12:29:47
    Jak szukacie wiecej źródeł tego typu informacji to polecam portal od wiedzy i praktyki. Publikacje te ma mocno praktyczne podejście, dzięki czemu po przeczytaniu od razu mogę wykorzystać nowe informacje w swojej pracy.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inforlex: Czy komisja rady gminy może kontrolować spółki komunalne

Kwestia upoważnienia rady i jej komisji do sprawowania kontroli nad gminnymi spółkami komunalnymi budzi wiele kontrowersji. To za sprawą braku jednolitej linii orzeczniczej. 

Inforlex: Jak wnieść skargę na decyzję SKO?

Rozpoznanie przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) odwołania od decyzji organu gminy co do zasady kończy postępowanie podatkowe. Jednak decyzja wydana przez SKO może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

Inforlex: Jak ustalić opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

Ustalenie opłaty w decyzji administracyjnej obejmuje obowiązek organu nie tylko do określenia ogólnej kwoty opłaty miesięcznej, lecz także osoby lub osób zobowiązanych do jej uiszczania.

Czy szkoła musi naliczać odpisy na ZFŚS za emerytów?

Szkoła otrzymała od organu prowadzącego nakaz maksymalnego ograniczenia wydatków. Czy szkoła może zrezygnować z naliczania i przekazywania odpisów na ZFŚS za emerytów i rencistów?

REKLAMA

e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

REKLAMA

Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA