REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak udokumentować sprzedaż przez jednostkę używanych komputerów

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
praca przy komputerze
praca przy komputerze
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednostka (powiatowy urząd pracy) nie jest podatnikiem VAT. Przykładowo, obciążając inne jednostki kosztami mediów, wystawiamy noty obciążeniowe. Obecnie zamierzamy sprzedać używane komputery. Jaki dowód powinniśmy wystawić nabywcom?

Odpowiedź na pytanie zależy od tego, kto jest nabywcą. W grę wchodzi wystawienie faktury, paragonu lub innego dowodu.

REKLAMA

Co do zasady, organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy nie uznaje się za podatników podatku od towarów i usług w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane – z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). A contario, organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy uznaje się za podatników VAT w zakresie, w jakim wykonują czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Dotyczy to m.in. urzędów pracy (zob. np. pismo naczelnika Urzędu Skarbowego w Lipnie z 6 września 2004 r., sygn. PP/443-17/04, czy interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 września 2011 r., sygn. ILPP1/443-888/11-4/MS).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

REKLAMA

Państwa jednostka w związku z obciążaniem innych jednostek kosztami mediów na podstawie umów cywilnoprawnych jest zatem podatnikiem VAT. Najprawdopodobniej nie jest natomiast podatnikiem VAT zarejestrowanym – ponieważ korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie mają obowiązku rejestracji do VAT (art. 96 ust. 3 ustawy o VAT).

Od 1 stycznia 2014 r. wszyscy podatnicy – w tym podatnicy niezarejestrowani – dokumentują fakturami wykonywane czynności podlegające opodatkowaniu. W przypadku czynności zwolnionych z VAT (np. na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT) bezwzględny obowiązek wystawiania faktur istnieje jednak tylko na żądanie nabywców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż używanych komputerów jednostka powinna zatem udokumentować:

● fakturą (ze zwolnieniem z podatku – może to być faktura zawierająca tylko dane wskazane w § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur) – jeżeli nabywca zażąda wystawienia faktury,

● paragonem – jeżeli nabywca będzie osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, a sprzedaż nie będzie zwolniona z obowiązku ewidencjonowania,

● dowolnym innym dokumentem (np. pisemną umową sprzedaży) – jeżeli nabywca nie zażąda wystawienia faktury, faktura nie zostanie przez jednostkę wystawiona dobrowolnie ani nie zostanie wystawiony paragon.

Zobacz również: Czy opodatkowywać świadczenia między jednostkami budżetowymi tej samej JST

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWY PRAWNE

● art. 15 ust. 6, art. 96 ust. 3, art. 106b ust. 2 w zw. z art. 106b ust. 3 pkt 2, art. 113 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211)

● § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2013 r. poz. 1485)

Polecamy w INFORRB

Czy opodatkowywać nagrody w konkursach organizowanych przez szkołę

Czy nieodpłatne przekazanie gminie gruntu pod budowę drogi podlega VAT

Jak opodatkować pole namiotowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA