Jak udokumentować sprzedaż przez jednostkę używanych komputerów
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź na pytanie zależy od tego, kto jest nabywcą. W grę wchodzi wystawienie faktury, paragonu lub innego dowodu.
REKLAMA
Co do zasady, organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy nie uznaje się za podatników podatku od towarów i usług w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane – z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). A contario, organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy uznaje się za podatników VAT w zakresie, w jakim wykonują czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Dotyczy to m.in. urzędów pracy (zob. np. pismo naczelnika Urzędu Skarbowego w Lipnie z 6 września 2004 r., sygn. PP/443-17/04, czy interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 września 2011 r., sygn. ILPP1/443-888/11-4/MS).
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
REKLAMA
Państwa jednostka w związku z obciążaniem innych jednostek kosztami mediów na podstawie umów cywilnoprawnych jest zatem podatnikiem VAT. Najprawdopodobniej nie jest natomiast podatnikiem VAT zarejestrowanym – ponieważ korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie mają obowiązku rejestracji do VAT (art. 96 ust. 3 ustawy o VAT).
Od 1 stycznia 2014 r. wszyscy podatnicy – w tym podatnicy niezarejestrowani – dokumentują fakturami wykonywane czynności podlegające opodatkowaniu. W przypadku czynności zwolnionych z VAT (np. na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT) bezwzględny obowiązek wystawiania faktur istnieje jednak tylko na żądanie nabywców.
Sprzedaż używanych komputerów jednostka powinna zatem udokumentować:
● fakturą (ze zwolnieniem z podatku – może to być faktura zawierająca tylko dane wskazane w § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur) – jeżeli nabywca zażąda wystawienia faktury,
● paragonem – jeżeli nabywca będzie osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, a sprzedaż nie będzie zwolniona z obowiązku ewidencjonowania,
● dowolnym innym dokumentem (np. pisemną umową sprzedaży) – jeżeli nabywca nie zażąda wystawienia faktury, faktura nie zostanie przez jednostkę wystawiona dobrowolnie ani nie zostanie wystawiony paragon.
Zobacz również: Czy opodatkowywać świadczenia między jednostkami budżetowymi tej samej JST
TOMASZ KRYWAN
prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków
PODSTAWY PRAWNE
● art. 15 ust. 6, art. 96 ust. 3, art. 106b ust. 2 w zw. z art. 106b ust. 3 pkt 2, art. 113 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211)
● § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2013 r. poz. 1485)
Czy opodatkowywać nagrody w konkursach organizowanych przez szkołę
Czy nieodpłatne przekazanie gminie gruntu pod budowę drogi podlega VAT
REKLAMA
REKLAMA