REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak udokumentować sprzedaż przez jednostkę używanych komputerów

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
praca przy komputerze
praca przy komputerze
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednostka (powiatowy urząd pracy) nie jest podatnikiem VAT. Przykładowo, obciążając inne jednostki kosztami mediów, wystawiamy noty obciążeniowe. Obecnie zamierzamy sprzedać używane komputery. Jaki dowód powinniśmy wystawić nabywcom?

Odpowiedź na pytanie zależy od tego, kto jest nabywcą. W grę wchodzi wystawienie faktury, paragonu lub innego dowodu.

REKLAMA

Co do zasady, organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy nie uznaje się za podatników podatku od towarów i usług w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane – z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). A contario, organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy uznaje się za podatników VAT w zakresie, w jakim wykonują czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Dotyczy to m.in. urzędów pracy (zob. np. pismo naczelnika Urzędu Skarbowego w Lipnie z 6 września 2004 r., sygn. PP/443-17/04, czy interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 września 2011 r., sygn. ILPP1/443-888/11-4/MS).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

REKLAMA

Państwa jednostka w związku z obciążaniem innych jednostek kosztami mediów na podstawie umów cywilnoprawnych jest zatem podatnikiem VAT. Najprawdopodobniej nie jest natomiast podatnikiem VAT zarejestrowanym – ponieważ korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie mają obowiązku rejestracji do VAT (art. 96 ust. 3 ustawy o VAT).

Od 1 stycznia 2014 r. wszyscy podatnicy – w tym podatnicy niezarejestrowani – dokumentują fakturami wykonywane czynności podlegające opodatkowaniu. W przypadku czynności zwolnionych z VAT (np. na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT) bezwzględny obowiązek wystawiania faktur istnieje jednak tylko na żądanie nabywców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż używanych komputerów jednostka powinna zatem udokumentować:

● fakturą (ze zwolnieniem z podatku – może to być faktura zawierająca tylko dane wskazane w § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur) – jeżeli nabywca zażąda wystawienia faktury,

● paragonem – jeżeli nabywca będzie osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, a sprzedaż nie będzie zwolniona z obowiązku ewidencjonowania,

● dowolnym innym dokumentem (np. pisemną umową sprzedaży) – jeżeli nabywca nie zażąda wystawienia faktury, faktura nie zostanie przez jednostkę wystawiona dobrowolnie ani nie zostanie wystawiony paragon.

Zobacz również: Czy opodatkowywać świadczenia między jednostkami budżetowymi tej samej JST

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWY PRAWNE

● art. 15 ust. 6, art. 96 ust. 3, art. 106b ust. 2 w zw. z art. 106b ust. 3 pkt 2, art. 113 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211)

● § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2013 r. poz. 1485)

Polecamy w INFORRB

Czy opodatkowywać nagrody w konkursach organizowanych przez szkołę

Czy nieodpłatne przekazanie gminie gruntu pod budowę drogi podlega VAT

Jak opodatkować pole namiotowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowa tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pozostałych pracowników urzędów i jednostek [projekt rozporządzenia z 4 marca 2024 r.]

  Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  REKLAMA

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  REKLAMA

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA