REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewidencja naliczenia składek z ubezpieczenia społecznego poza służbą cywilną

Agnieszka Jeżewska
Ewidencja naliczenia składek z ubezpieczenia społecznego.
Ewidencja naliczenia składek z ubezpieczenia społecznego.

REKLAMA

REKLAMA

W jednostce budżetowej rozrachunki z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych ewidencjonuje się na koncie 229 „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne”. W jaki sposób tego dokonać?

REKLAMA

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w jednostce budżetowej rozrachunki z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych ewidencjonuje się na koncie 229  „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne”.

Na stronie Wn tego konta ujmuje się należności oraz spłatę, zmniejszenie zobowiązań, a na stronie Ma księgowane są zobowiązania, spłata oraz zmniejszenie należności z tytułu rozrachunków publicznoprawnych, w szczególności z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Poddajmy analizie przykład:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zestawienie składników płac w jednostce XXX za dany okres od 2013-05-01 do 2013-05-31 (wybrane pozycje) na podstawie Listy Płac 25/2013

wynagrodzenie brutto poza  służbą cywilną 57 725,82
zasiłek chorobowy  
zasiłek macierzyński
zasiłek opiekuńczy             
świadczenie rehabilitacyjne
suma zasiłków 2002,74
zobowiązania z tytułu wynagrodzeń 59728,56
składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez pracownika 7887,59
składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez pracodawcę 9837,89
składki na ubezpieczenie zdrowotne 4467,96
zaliczka na podatek dochodowy    4937
składki na fundusz pracy    1409,53
potracenia, w tym składki do PZU egzekucje administracyjne, pożyczki z ZFŚwS 1646,23
wynagrodzenie netto 40 789,78

Polecamy serwis: Kadry i płace

Dekretacja

1. Kwota  57 725,82 zł

Wn konto 404 paragraf 4010  z odpowiednią analityką „Wynagrodzenie osobowe - poza służbą cywilną”

Ma konto 231 z odpowiednią analityką „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń - wynagrodzenia osobowe - poza służbą cywilną”

2. Kwota  2002,74 zł

Wn konto 229 z odpowiednią analityką „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne - składki ZUS od wynagrodzenia osobowego poza służbą cywilną - płatnik"

Ma konto 231 z odpowiednią analityką „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń - wynagrodzenia osobowe - poza służba cywilną”

3. Kwota 7887,59 zł

Wn konto 231 z odpowiednią analityką „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń - wynagrodzenia osobowe - poza służbą cywilną”

Ma konto 229 z odpowiednią analityką „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne - składki ZUS od wynagrodzenia osobowego poza służbą cywilną - pracownik"

4. Kwota 9837,89 zł

Wn konto 405 paragraf 4110 z odpowiednią analityką „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia - składki ZUS płatnik"

Ma konto 229 z odpowiednią analityką „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne - składki ZUS od wynagrodzenia osobowego poza służbą cywilną - płatnik"

5. Kwota 4467,96 zł

Wn konto 231 z odpowiednią analityką „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń - wynagrodzenia osobowe - poza służba cywilną"

Ma konto 229 z odpowiednią analityką „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne - składki zdrowotne wynagrodzenia osobowe - poza służbą cywilną”

6. Kwota 4937 zł

Wn konto 231 z odpowiednią analityką „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń - wynagrodzenia osobowe -  poza służbą cywilną"

Ma konto 225 z odpowiednią analityką „Rozrachunki z budżetem - podatek dochodowy od osób fizycznych - wynagrodzenia osobowe -  poza służbą cywilną”

7. Kwota 1409,53 zł

Wn konto 405 paragraf 4120 z odpowiednią analityką „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia - składki  na Fundusz Pracy”

Ma konto 229 z odpowiednią analityką „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne - składki  na Fundusz Pracy - wynagrodzenia osobowe - poza służbą cywilną”

8. Kwota 1646,23 zł

Wn konto 231 z odpowiednią analityką „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń - wynagrodzenia osobowe - poza służbą cywilną”

Ma konto 240 z odpowiednią analityką „Pozostałe rozrachunki - Rozrachunki z PZU, Rozrachunki z  organem egzekucyjnym - komornik X itp.”

9. Kwota 40 789,78 zł

Wn konto 231 z odpowiednią analityką „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń - wynagrodzenia osobowe - poza służba cywilną"

Ma konto 240 z odpowiednia analityką „Pozostałe rozrachunki - ROR - osobowe - poza służbą cywilną”

10. Kwota - 2002,74 zł

Ma konto pozabilansowe 998 paragraf 4010 z odpowiednią analityką „Zaangażowanie wydatków bieżących roku bieżącego - wynagrodzenia osobowe - poza służbą cywilną”

11 Kwota  - 49,07 zł

Ma konto pozabilansowe 998 paragraf 4120 z odpowiednią analityką „ Zaangażowanie wydatków bieżących roku bieżącego - składki na FP - poza służbą cywilną”

12. Kwota -345,27 zł

Ma konto pozabilansowe 998 paragraf 4110 z odpowiednią analityką „Zaangażowanie wydatków bieżących roku bieżącego - składki ZUS płatnik - poza służbą cywilną”

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planu kont dla budżetu państwa, budżetu jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 289)

Zobacz również: Ewidencja zapłaty składek z ubezpieczenia społecznego poza służbą cywilną

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich i prawo do dofinansowania dla wszystkich kół gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia dotycząca prawa do dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich z gmin,  w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało nie tylko kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

REKLAMA

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

REKLAMA

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA