Ewidencja zasiłków z ubezpieczenia społecznego
REKLAMA
REKLAMA
Jak ujmować zasiłki z ubezpieczenia społecznego
REKLAMA
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową, zatrudniającą ponad 20 pracowników. W związku z tym zasiłki chorobowe należne pracownikom z ubezpieczenia społecznego wypłacane są ze środków bieżących. W następnym miesiącu o wypłacone zasiłki pomniejszamy wydatki z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, które są odprowadzane na rachunek bankowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proszę o przedstawienie, w jaki sposób opisane operacje gospodarcze powinny zostać ujęte w księgach rachunkowych jednostki.
REKLAMA
Zasiłki z ubezpieczenia społecznego należne pracownikom jednostki w przypadku płatników, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (według stanu na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego), podlegają ustaleniu oraz wypłacie przez płatnika składek. Powyższe potwierdza art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Źródłem finansowania zasiłków chorobowych są składki na ubezpieczenia chorobowe, co oznacza, że wypłata takich zasiłków zawsze pomniejsza składki na ubezpieczenia społeczne podlegające odprowadzeniu na rachunek ZUS.
Zobacz również: Jak ująć w księgach rachunkowych zakup kserokopiarki?
Sposób ujęcia w ewidencji księgowej operacji z tym związanych powinien być następujący. Po pierwsze ujmujemy ustalenie zasiłku chorobowego (brutto): strona Wn konta 229 – Pozostałe rozrachunki publicznoprawne (analityka: składki na ubezpieczenia społeczne), strona Ma konta 231 – Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń (analityka: pracownik). Po drugie księgujemy ustalenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od naliczonego zasiłku chorobowego: strona Wn konta 231 – Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń (analityka: pracownik), strona Ma konta 225 – Rozrachunki z budżetami (analityka: podatek dochodowy od osób fizycznych). Następnie księguje się wypłatę z kasy do rąk pracownika zasiłku chorobowego netto: strona Wn konta 231 – Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń (analityka: pracownik), strona Ma konta 101 – Kasa (analityka: par. 4110). Zapłatę z rachunku bankowego jednostki na rachunek bankowy urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy ujmuje się: strona Wn konta 225 – Rozrachunki z budżetami (analityka: podatek dochodowy od osób fizycznych), strona Ma konta 130 – Rachunek bieżący jednostki – subkonto wydatków (analityka: par. 4110).
SCHEMAT
Objaśnienia do schematu:
1. Ustalenie zasiłku chorobowego (brutto).
2. Ustalenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od naliczonego zasiłku chorobowego.
3. Wypłata z kasy do rąk pracownika zasiłku chorobowego netto.
4. Zapłata z rachunku bankowego jednostki na rachunek bankowy urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy.
Marlena Bojarska
księgowa w jednostce budżetowej
Podstawa prawna
Załącznik nr 3 do rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 289). Załącznik nr 4 do rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 ze zm.). Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159).
Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.