| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Jak ująć w księgach ryczałt za używanie samochodu niebędącego własnością pracodawcy

Jak ująć w księgach ryczałt za używanie samochodu niebędącego własnością pracodawcy

W jednostce budżetowej od niedawna podpisujemy umowy z pracownikami na używanie do celów służbowych samochodów niebędących własnością pracodawcy. Jakich w związku z tym zapisów należy dokonać w księgach rachunkowych jednostki?

W określonych sytuacjach wynikających ze specyfiki jednostki, jak i w zależności od potrzeb, pracodawca może się umówić z pracownikiem, że będzie on używał do celów służbowych samochodu niebędącego własnością pracodawcy. Zwrot kosztów z powyższego tytułu następuje w formie ryczałtu na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Niezbędnymi elementami takiej umowy są określenie rodzaju pojazdu i jego danych (co najmniej numeru rejestracyjnego samochodu i jego pojemności) oraz wysokości przyznanego limitu kilometrów, obszaru wyjazdów, stawki za kilometr. W tym miejscu należy wskazać, że samochód nie musi stanowić własności czy współwłasności pracownika. Samochód ten może być użyczony pracownikowi czy też przez niego wynajęty.

Modernizacja części budynku - jak księgować?

Wysokość ryczałtu za używanie samochodu niebędącego własnością pracodawcy jest ustalana w oparciu o rozporządzenie ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Wynika z niego, że wysokość ryczałtu stanowi iloczyn dwóch elementów składowych, tj. stawki za 1 km przebiegu uzależnionej od wysokości skokowej silnika samochodu osobowego i wielkości miesięcznego limitu kilometrów na jazdy lokalne wynikającego z zawartej umowy, z jednoczesnym pomniejszeniem za okres, w którym samochód nie był wykorzystywany do celów służbowych wynikających z różnych okoliczności (np. urlop, zwolnienie lekarskie, delegacja powyżej 8 godzin, naprawa samochodu itp.).

Ryczał samochodowy wypłacany pracownikowi na warunkach określonych w powołanym powyżej rozporządzeniu nie stanowi podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Regulacje w tej sprawie zawiera par. 2 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Stanowi on natomiast podstawę opodatkowania PIT jako źródło przychodu wskazane w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i niewyłączone z podstawy opodatkowania na podstawie art. 21 tej ustawy.

Jak ująć w księgach rachunkowych jednostki przypis i wypłatę ryczałtu za używanie przez pracownika samochodu niebędącego własnością pracodawcy, przedstawia schemat. ⒸⓅ

Polecamy produkt: Zasady sporządzania i kontroli dowodów księgowych w jednostkach sektora finansów publicznych (książka)

SCHEMAT

Ewidencja księgowa

infoRgrafika

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK