REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta dochodów w sprawozdaniu Rb-NDS związana z różnicami kursowymi

Korekta dochodów w sprawozdaniu Rb-NDS związana z różnicami kursowymi
Korekta dochodów w sprawozdaniu Rb-NDS związana z różnicami kursowymi
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy jednostka, która ewidencjonuje w swoich księgach rachunkowych różnice kursowe pochodzące z wpływów związanych z projektami unijnymi, powinna skorygować dochody wykazane w sprawozdaniu Rb-NDS?

REKLAMA

STAN FAKTYCZNY: Nasza jednostka posiada rachunki w walutach obcych. Wpływ dochodów na rachunek jest wyceniany po bieżącym kursie bankowym z dnia wpływu, wypłata też odbywa się po tym kursie, natomiast wycena środków pozostających na rachunku na 31 grudnia 2015 r. odbywa się po kursie średnim NBP. Różnice kursowe księgowane są na kontach 133 i 962. Ponadto, w momencie wpływu refundacji na projekcie np. w euro, inny kurs jest w dniu wpływu refundacji, natomiast przekazanie z rachunku projektowego na podstawowy odbywa się po innym kursie, tu również powstają różnice kursowe księgowane na kontach 240 i 962. Wyliczenie wolnych środków na podstawie bilansu oraz Rb-NDS różni się o wynik na operacjach niekasowych w ramach tych różnic kursowych. Czy powinniśmy skorygować dochody wykazane w Rb-NDS poprzez konta 901 i 962, aby te dwie metody zostały zrównane?

REKLAMA

ODPOWIEDŹ: Zasady sporządzania sprawozdania Rb-NDS o nadwyżce/deficycie jednostki samorządu terytorialnego wskazane zostały w załączniku nr 39 do rozporządzenia Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (dalej: rozporządzenie o sprawozdawczości budżetowej) – Instrukcja sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego (dalej: Instrukcja).

Zgodnie z § 13 Instrukcji, dochody wykonane mają być równe dochodom wykazanym w kolumnie „dochody wykonane (wpływy minus zwroty)” sprawozdania z wykonania planów budżetowych.

Nadwyżka/deficyt zgodnie z Instrukcją stanowi różnicę pomiędzy dochodami a wydatkami ogółem.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Wolne środki wykazuje się w wysokości określonej w art. 217 ust. 2 pkt 6 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych: jako nadwyżkę środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wynikającą z rozliczeń wyemitowanych papierów wartościowych, kredytów i pożyczek z lat ubiegłych. Do wolnych środków zalicza się także kwotę uruchomioną na pokrycie deficytu.

Wykonanie budżetu opiera się na tzw. operacjach kasowych, a różnice kursowe występują w wyniku rozliczenia operacji dokonanych w różnych walutach.

W wyniku różnych zasad wyceny między operacjami bieżącymi a ustaleniem stanu środków na koniec roku obrotowego będą występowały różnice w danych prezentowanych w bilansie oraz danych wykazywanych w sprawozdaniu Rb-NDS. Nie można skorygować dochodów w sprawozdaniu Rb-NDS o różnice kursowe, ponieważ nie będą one zgodne z sumą dochodów wykazanych w sprawozdaniach jednostkowych. Inne zasady ustalania wolnych środków między bilansem a sprawozdaniem Rb-NDS uzasadniają istnienie wyniku na operacjach niekasowych w ramach omawianych różnic kursowych. Nie ma więc podstaw, aby próbować „zrównać obie metody”.

PIOTR WIECZOREK,  specjalista ds. rachunkowości i kontroli, niezależny doradca i certyfikowany trener

PODSTAWY PRAWNE

• art. 217 ust. 2 pkt 6 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 885; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1454)

• załącznik nr 39 do rozporządzenia Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1015)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

REKLAMA

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA