reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Refundacja kosztów dotacji na dzieci uczęszczające do przedszkola w innej gminie

Refundacja kosztów dotacji na dzieci uczęszczające do przedszkola w innej gminie

Jak powinna wyglądać klasyfikacja wydatków związanych z refundacją kosztów dotacji udzielonej na dzieci będące mieszkańcami danej gminy, które uczęszczają do przedszkola innej gminy?

Do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsko gmina zwróciła się z następującymi pytaniami:

  1. W jakim rozdziale i paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć wydatek dotyczący refundacji innej gminie kosztów dotacji udzielonej na dzieci, będące mieszkańcami naszej gminy uczęszczające do przedszkola niepublicznego w innej gminie?
  2. W jakim rozdziale i paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć wydatek dotyczący refundacji innej gminie kosztów dotacji udzielonej na dzieci będące mieszkańcami naszej gminy uczęszczające do oddziału przedszkolnego w innej gminie?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku stwierdziła, iż zgodnie z zapisami wynikającymi z art. 80 ust. 2a jak i art. 90 ust. 2c ustawy o systemie oświaty, jeżeli do przedszkola uczęszcza uczeń niebędący mieszkańcem gminy dotującej to przedszkole, gmina, której mieszkańcem jest ten uczeń pokrywa koszty dotacji udzielonej na ucznia przez gminę dotująca przedszkole, do którego uczęszcza uczeń. Jak wskazuje RIO, w obu przypadkach występująca z pytaniem gmina zawarła z gminą sąsiednią porozumienia, w których zostały określone warunki refundacji poniesionych kosztów dotacji udzielonej w 2014 roku na dzieci będące mieszkańcami wnioskującej gminy. W porozumieniach określono również terminy przesyłania not obciążeniowych wraz z aktualnym wykazem dzieci i adresami ich zamieszkania.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

W związku z tym wydatek związany z refundacją kosztów dotacji należy sklasyfikować w rozdziale 80104 Przedszkola i paragrafie 433 Zakup usług przez jednostki samorządu terytorialnego od innych jednostek samorządu terytorialnego. Wydatek dotyczący refundacji innej gminie kosztów dotacji udzielonej na dzieci będące mieszkańcami własnej gminy powinien być sklasyfikowany w rozdziale 80103 Oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i paragrafie 433 Zakup usług przez jednostki samorządu terytorialnego od innych jednostek samorządu terytorialnego.

Podstawa prawna:

Ustawa o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 z późn. zm.);

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 38, poz. 207 z późn. zm.)

Źródło: RIO w Gdańsku (WIAS/0602/17/2014, WIAS/0602/21/2014)

Polecamy serwis: Klasyfikacja

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama