REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refundacja kosztów dotacji na dzieci uczęszczające do przedszkola w innej gminie

Klasyfikacja budżetowa refundacji kosztów dotacji na dzieci uczęszczające do przedszkola w innej gminie/ Fot. Fotolia
Klasyfikacja budżetowa refundacji kosztów dotacji na dzieci uczęszczające do przedszkola w innej gminie/ Fot. Fotolia
Monkey Business Images
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak powinna wyglądać klasyfikacja wydatków związanych z refundacją kosztów dotacji udzielonej na dzieci będące mieszkańcami danej gminy, które uczęszczają do przedszkola innej gminy?

REKLAMA

Do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsko gmina zwróciła się z następującymi pytaniami:

  1. W jakim rozdziale i paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć wydatek dotyczący refundacji innej gminie kosztów dotacji udzielonej na dzieci, będące mieszkańcami naszej gminy uczęszczające do przedszkola niepublicznego w innej gminie?
  2. W jakim rozdziale i paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć wydatek dotyczący refundacji innej gminie kosztów dotacji udzielonej na dzieci będące mieszkańcami naszej gminy uczęszczające do oddziału przedszkolnego w innej gminie?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku stwierdziła, iż zgodnie z zapisami wynikającymi z art. 80 ust. 2a jak i art. 90 ust. 2c ustawy o systemie oświaty, jeżeli do przedszkola uczęszcza uczeń niebędący mieszkańcem gminy dotującej to przedszkole, gmina, której mieszkańcem jest ten uczeń pokrywa koszty dotacji udzielonej na ucznia przez gminę dotująca przedszkole, do którego uczęszcza uczeń. Jak wskazuje RIO, w obu przypadkach występująca z pytaniem gmina zawarła z gminą sąsiednią porozumienia, w których zostały określone warunki refundacji poniesionych kosztów dotacji udzielonej w 2014 roku na dzieci będące mieszkańcami wnioskującej gminy. W porozumieniach określono również terminy przesyłania not obciążeniowych wraz z aktualnym wykazem dzieci i adresami ich zamieszkania.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

W związku z tym wydatek związany z refundacją kosztów dotacji należy sklasyfikować w rozdziale 80104 Przedszkola i paragrafie 433 Zakup usług przez jednostki samorządu terytorialnego od innych jednostek samorządu terytorialnego. Wydatek dotyczący refundacji innej gminie kosztów dotacji udzielonej na dzieci będące mieszkańcami własnej gminy powinien być sklasyfikowany w rozdziale 80103 Oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i paragrafie 433 Zakup usług przez jednostki samorządu terytorialnego od innych jednostek samorządu terytorialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

Ustawa o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 z późn. zm.);

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 38, poz. 207 z późn. zm.)

Źródło: RIO w Gdańsku (WIAS/0602/17/2014, WIAS/0602/21/2014)

Polecamy serwis: Klasyfikacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

REKLAMA

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

REKLAMA