REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refundacja kosztów dotacji na dzieci uczęszczające do przedszkola w innej gminie

Klasyfikacja budżetowa refundacji kosztów dotacji na dzieci uczęszczające do przedszkola w innej gminie/ Fot. Fotolia
Klasyfikacja budżetowa refundacji kosztów dotacji na dzieci uczęszczające do przedszkola w innej gminie/ Fot. Fotolia
Monkey Business Images
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak powinna wyglądać klasyfikacja wydatków związanych z refundacją kosztów dotacji udzielonej na dzieci będące mieszkańcami danej gminy, które uczęszczają do przedszkola innej gminy?

REKLAMA

Do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsko gmina zwróciła się z następującymi pytaniami:

 1. W jakim rozdziale i paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć wydatek dotyczący refundacji innej gminie kosztów dotacji udzielonej na dzieci, będące mieszkańcami naszej gminy uczęszczające do przedszkola niepublicznego w innej gminie?
 2. W jakim rozdziale i paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć wydatek dotyczący refundacji innej gminie kosztów dotacji udzielonej na dzieci będące mieszkańcami naszej gminy uczęszczające do oddziału przedszkolnego w innej gminie?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku stwierdziła, iż zgodnie z zapisami wynikającymi z art. 80 ust. 2a jak i art. 90 ust. 2c ustawy o systemie oświaty, jeżeli do przedszkola uczęszcza uczeń niebędący mieszkańcem gminy dotującej to przedszkole, gmina, której mieszkańcem jest ten uczeń pokrywa koszty dotacji udzielonej na ucznia przez gminę dotująca przedszkole, do którego uczęszcza uczeń. Jak wskazuje RIO, w obu przypadkach występująca z pytaniem gmina zawarła z gminą sąsiednią porozumienia, w których zostały określone warunki refundacji poniesionych kosztów dotacji udzielonej w 2014 roku na dzieci będące mieszkańcami wnioskującej gminy. W porozumieniach określono również terminy przesyłania not obciążeniowych wraz z aktualnym wykazem dzieci i adresami ich zamieszkania.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

W związku z tym wydatek związany z refundacją kosztów dotacji należy sklasyfikować w rozdziale 80104 Przedszkola i paragrafie 433 Zakup usług przez jednostki samorządu terytorialnego od innych jednostek samorządu terytorialnego. Wydatek dotyczący refundacji innej gminie kosztów dotacji udzielonej na dzieci będące mieszkańcami własnej gminy powinien być sklasyfikowany w rozdziale 80103 Oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i paragrafie 433 Zakup usług przez jednostki samorządu terytorialnego od innych jednostek samorządu terytorialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

Ustawa o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 z późn. zm.);

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 38, poz. 207 z późn. zm.)

Źródło: RIO w Gdańsku (WIAS/0602/17/2014, WIAS/0602/21/2014)

Polecamy serwis: Klasyfikacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA