reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Zwrot kosztów wychowania przedszkolnego - klasyfikacja budżetowa

Zwrot kosztów wychowania przedszkolnego - klasyfikacja budżetowa

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej należy ujmować wydatki z tytułu zwrotu kosztów wychowania przedszkolnego? W jakim paragrafie należy ujmować dochody w przypadku zwrotu kosztów z tego tytułu od innej gminy? Czy do dokonywania powyższych rozliczeń należy zawierać odpowiednie porozumienie międzygminne?

Na powyższe pytania odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi. W ocenie RIO wobec braku odpowiednich paragrafów klasyfikacji budżetowej za dopuszczalne należy uznać odpowiednio:

- ujmowanie wydatków z tytułu zwrotu kosztów wychowania przedszkolnego w § 2310 dotacje celowe przekazane na zadania bieżące realizowane na podstawie porozumień między JST oraz dochodów w przypadku zwrotu kosztów z tego tytułu od innej gminy – także w § 2310 dotacje celowe otrzymane z gminy na zadania bieżące realizowane na podstawie porozumień bądź też:

- ujmowanie wydatków z tytułu zwrotu kosztów wychowania przedszkolnego w § 4330 zakup usług od innej JST oraz dochodów w przypadku zwrotu kosztów z tego tytułu od innej gminy w § 0830 wpływy z usług.

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej

Konieczność pokrywania przez gminę, której mieszkańcem jest uczeń, kosztów jego wychowania przedszkolnego  w przypadku, gdy uczęszcza on do przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez inną gminę (uczeń nie jest mieszkańcem gminy, w której uczęszcza do przedszkola) – wynika wprost z przepisu art. 79a ustawy o systemie oświaty. Ewentualne porozumienie zawarte między gminami regulować może np. kwestie techniczne związane z rozliczeniami, ale, co należy podkreślić, nie warunkuje samego obowiązku pokrycia kosztów wychowania przedszkolnego, albowiem ten wynika z przepisów ustawy.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi, WA 4120-15/2014/w

Polecamy w INFORRB

Na jakich kontach ująć sprzęt zakupiony z darowizny od rady rodziców

Czy zakup stolików uczniowskich do szkoły stanowi wydatek strukturalny

W którym paragrafie ująć odprawę dla zwolnionego nauczyciela

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama