| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Zwrot kosztów wychowania przedszkolnego - klasyfikacja budżetowa

Zwrot kosztów wychowania przedszkolnego - klasyfikacja budżetowa

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej należy ujmować wydatki z tytułu zwrotu kosztów wychowania przedszkolnego? W jakim paragrafie należy ujmować dochody w przypadku zwrotu kosztów z tego tytułu od innej gminy? Czy do dokonywania powyższych rozliczeń należy zawierać odpowiednie porozumienie międzygminne?

Na powyższe pytania odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi. W ocenie RIO wobec braku odpowiednich paragrafów klasyfikacji budżetowej za dopuszczalne należy uznać odpowiednio:

- ujmowanie wydatków z tytułu zwrotu kosztów wychowania przedszkolnego w § 2310 dotacje celowe przekazane na zadania bieżące realizowane na podstawie porozumień między JST oraz dochodów w przypadku zwrotu kosztów z tego tytułu od innej gminy – także w § 2310 dotacje celowe otrzymane z gminy na zadania bieżące realizowane na podstawie porozumień bądź też:

- ujmowanie wydatków z tytułu zwrotu kosztów wychowania przedszkolnego w § 4330 zakup usług od innej JST oraz dochodów w przypadku zwrotu kosztów z tego tytułu od innej gminy w § 0830 wpływy z usług.

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej

Konieczność pokrywania przez gminę, której mieszkańcem jest uczeń, kosztów jego wychowania przedszkolnego  w przypadku, gdy uczęszcza on do przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez inną gminę (uczeń nie jest mieszkańcem gminy, w której uczęszcza do przedszkola) – wynika wprost z przepisu art. 79a ustawy o systemie oświaty. Ewentualne porozumienie zawarte między gminami regulować może np. kwestie techniczne związane z rozliczeniami, ale, co należy podkreślić, nie warunkuje samego obowiązku pokrycia kosztów wychowania przedszkolnego, albowiem ten wynika z przepisów ustawy.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi, WA 4120-15/2014/w

Polecamy w INFORRB

Na jakich kontach ująć sprzęt zakupiony z darowizny od rady rodziców

Czy zakup stolików uczniowskich do szkoły stanowi wydatek strukturalny

W którym paragrafie ująć odprawę dla zwolnionego nauczyciela

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »