reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Dział „855 – Rodzina” w klasyfikacji budżetowej w 2017 r.

Dział „855 – Rodzina” w klasyfikacji budżetowej w 2017 r.

Nowy dział „855 – Rodzina” znajdzie się w klasyfikacji budżetowej od 1 stycznia 2017 r. Po raz pierwszy będzie miał zastosowanie do projektów uchwał budżetowych na 2017 r. Jakie rozdziały znajdą się w nowej jednostce?

Nowy dział klasyfikacji budżetowej „855 - Rodzina” ma obejmować głównie te rozdziały klasyfikacji, które ujmowane były w działach „852 – Pomoc społeczna” i „853 – Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej”.

Znajdą się w nim m.in.:

  • świadczenia związane z realizacją rządowego programu „Rodzina 500 plus”;
  • wydatki związane z Kartą Dużej Rodziny;
  • wydatki ponoszone na tworzenie i funkcjonowanie żłobków, klubów dziecięcych,
  • składki na ubezpieczenia społeczne za osoby pobierające zasiłek macierzyński, za osoby zatrudnione jako nianie.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Przedmiotowe zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Będą one miały również zastosowanie do projektów uchwał budżetowych na 2017 r.

Z jakich rozdziałów będzie się składała nowa jednostka klasyfikacji?

Dział „855 – Rodzina” ma obejmować następujące rozdziały:

85501 Świadczenie  wychowawcze

W rozdziale tym będą ujmowane dochody i wydatki związane z realizacją ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. poz. 195), w szczególności środki na:

świadczenie wychowawcze,

koszty obsługi,

– rejestr centralny.

W rozdziale tym nie będzie się ujmowało dochodów i wydatków związanych z realizacją dodatku wychowawczego i dodatku do zryczałtowanej kwoty, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, które zostaną ujęte odpowiednio w rozdziałach „85508 Rodziny zastępcze” i „85510 Działalność placówek opiekuńczo-wychowawczych.”

85502 Świadczenia rodzinne oraz składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego

W przedmiotowym rozdziale znajdą się wydatki na: realizację świadczeń rodzinnych na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, realizację zasiłku dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, opłacanie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego za osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.

85503 Karta Dużej Rodziny

Nie będzie on obejmował wydatków na finansowanie wynikających z ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2016 r. poz. 785) ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

85504 Wspieranie rodziny

W tym rozdziale będą ujmowane wydatki na wspieranie rodziny, zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, m.in. na asystentów rodziny i rodziny wspierające oraz placówki wsparcia dziennego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAAC Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama