reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Nieprawidłowości > Niezachowanie zasady memoriału

Niezachowanie zasady memoriału

Zasada memoriału, określona w art. 6 ust. 1 uor, mówi, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Oznacza to, że przy ewidencji przychodów i kosztów przyjmuje się, że są one osiągane (ponoszone) w momencie ich wystąpienia, a nie w momencie wykonania operacji pieniężnej (wpływu lub wypływu środków pieniężnych z kasy lub rachunku bankowego jednostki).

Naruszenie tej zasady w praktyce jednostek sektora publicznego dotyczy nieprawidłowego ewidencjonowania w księgach rachunkowych należności i zobowiązań jednostek, które powstają w jednym roku z wymagalnym terminem zapłaty w roku kolejnym.

Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Podstawowym błędem stwierdzanym w tym zakresie jest niezaliczanie do kosztów danego roku zobowiązań niewymagalnych jednostki wobec pracowników z tytułu dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastego wynagrodzenia). Naliczone zobowiązania z tego tytułu za dany rok powinny obciążyć koszty tego roku, za który jest ono naliczane (czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2015 r. powinno być zaliczone do kosztów 2015 r.), mimo że ustawowy termin wypłaty tego wynagrodzenia przypada w 2016 r. (nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kolejnego, czyli nie później niż do 31 marca 2016 r. – art. 5 ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej).

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Zdjęcia

Księgowość/ Fot. Fotolia
Księgowość/ Fot. Fotolia

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama