REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady periodyzacji - nieprawidłowości

Agnieszka Jeżewska
Zasady periodyzacji, księgowość budżetowa./ Fot. Fotolia
Zasady periodyzacji, księgowość budżetowa./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce zachowania periodyzacji zdarzeń gospodarczych, w tym ich rejestracji, obserwuje się szereg nieprawidłowości. Jedną z nich jest ujmowanie w księgach rachunkowych zapisów odnośnie kosztów jednostki na podstawie wyciągów bankowych, mimo iż właściwym dowodem dowodem są faktury zewnętrzne.

REKLAMA

Zasady periodyzacji zdarzeń gospodarczych wiążą zdarzenia gospodarcze z odpowiednimi okresami sprawozdawczymi. Grupowanie całości działalności jednostki przedziałami czasu ma zapewnić wymaganą prawem jakość obowiązujących jednostkę sprawozdań, czyli ich rzetelność, wiarygodność i kompletność. Wiarygodne informacje prezentowane w sprawozdaniach jednostki generowane są na podstawie rzetelnych ksiąg rachunkowych.

REKLAMA

Główna norma prawna odnośnie periodyzacji została wyrażona art 20 ustawy o rachunkowości. Zgodnie ze wskazanym przepisem do ksiąg rachunkowych danego okresu sprawozdawczego należy wprowadzić w postaci zapisu każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Należy pamiętać o tym, iż periodyzacja zdarzeń gospodarczych wyraża się poprzez dwie nadrzędne zasady rachunkowości tj. zasadę memoriału i zasadę współmierności.

Decyzje co do ujęcia operacji gospodarczych w księgach rachunkowych mają swoje podstawowe reperkusje w weryfikacji rzetelności prowadzenia ksiąg rachunkowych, a w ujęciu rocznym wpływają na rzetelność wyniku finansowego jednostki, czyli implikują wiarygodność sprawozdań prezentowanych przez jednostkę.

W praktyce zachowania periodyzacji zdarzeń gospodarczych, w tym ich rejestracji obserwuje się szereg nieprawidłowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

W sytuacji zakupu np. usługi medycznej dla pracownika, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy, jednostka otrzymuje fakturę zewnętrzną, potwierdzającą daną operację gospodarczą.

Bez wątpienia otrzymana faktura jest dowodem źródłowym zewnętrznym obcym otrzymanym od kontrahenta i stanowi podstawę zapisów w księgach rachunkowych.

Prawidłowo zastosowana tu zasada memoriału określi informacje o poniesionych kosztach oraz o faktycznych zobowiązaniach jednostki, przez które zgodnie z ustawą o rachunkowości rozumie się wynikający z przeszłych zdarzeń (tu zakup usługi medycznej i jej wykonanie) obowiązek świadczenia o wiarygodnie określonej wartości, który spowoduje wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki.

Jeśli więc płatność za wykonaną usługę jest odroczona w czasie, to obserwujemy dychotomię okresów poniesionych kosztów i asygnowanych wydatków (choć może zdarzyć się, że koszt i wydatek dotyczy tego samego miesiąca).

Jednak w sytuacji, gdy koszt poniesiony został w jednym miesiącu, a wydatek w następnym, to zgodnie ze stanem faktycznym należy odwzorować tę operację w księgach rachunkowych.

W celu uzyskania właściwej periodyzacji kosztów ponoszonych przez  jednostkę, warto przeprowadzić stosowną analizę treści ekonomicznej z dokumentów źródłowych (faktury, umowy itp.).

W praktyce w trakcie roku obrotowego, moment poniesienia kosztu będzie wynikał bezpośrednio z dowodu źródłowego, w naszym przykładzie z faktury zakupu. Na podstawie tejże faktury winno się ująć poniesiony koszt w księgach rachunkowych - memoriałowo, bo do tego obliguje ustawa o rachunkowości. Wydatek zaś ujęty będzie  w ewidencji księgowej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planu kont dla budżetu państwa, budżetu jednostek  budżetowych,samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej ( Dz. U. Nr 128, poz.861 z późn.zm.) metodą kasową faktycznie zrealizowany na rachunku bankowym wydatek budżetowy.

Dokumentem źródłowym, który stanowi podstawę zapisu księgowego wydatkowanych środków publicznych jest wyciąg bankowy.

W rozważanym przykładzie koszt poniesiony przez jednostkę ujęty w księgach rachunkowych w dacie wydatku i na podstawie wyciągu bankowego stanowi nieprawidłowość w obszarze rachunkowości i narusza ład budowany zasadami periodyzacji.

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA