| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Wydatki strukturalne > Czy wydatki na stypendia za osiągnięte wyniki sportowe stanowią wydatki o charakterze strukturalnym

Czy wydatki na stypendia za osiągnięte wyniki sportowe stanowią wydatki o charakterze strukturalnym

Prezydent miasta przyznaje wypłacane miesięcznie stypendia sportowe za osiągnięte wyniki sportowe. Są one otrzymywane przez młodzież za osiągnięcie wysokich wyników w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym. Czy wydatki z tego tytułu stanowią wydatki strukturalne i gdzie ewentualnie należy je zakwalifikować?

Nie, stypendia za osiągnięte wyniki sportowe nie stanowią wydatków strukturalnych nawet w części dokonanej ze środków krajowych.

Aby dany wydatek można było uznać za strukturalny, musi on łącznie spełnić dwa podstawowe wymogi:

● musi zostać dokonany ze środków krajowych,

● musi być poniesiony dla realizacji celu, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych.

Zobacz również: Czy wydatki na zakup materiałów w celu przeprowadzenia egzaminu są wydatkami strukturalnymi

Niespełnienie któregokolwiek wymogu powoduje, że dany wydatek nie stanowi wydatku strukturalnego. Analiza wspomnianego rozporządzenia nie wskazuje, aby w którymkolwiek zawartym w nim kodzie była mowa o osiąganiu wyników sportowych jako o celu strukturalnym. W związku z powyższym uznać należy, że ponoszenie wydatków polegających na nagradzaniu osiągniętych wyników sportowych nie stanowi wydatków strukturalnych. Gminy realizują szereg zadań z zakresu sportu i rekreacji, w tym mogą udzielać stypendia za osiągnięte wyniki sportowe. Niemniej jednak wydatki te nie mają charakteru wydatków strukturalnych niezależnie od ich wysokości.

DANIEL JUREWICZ

członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy, prowadzący szkolenia dla służb finansowych jednostek sektora finansów publicznych, autor publikacji z zakresu finansów publicznych

PODSTAWY PRAWNE

● rozporządzenie Ministra Finansów z 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 44, poz. 255)

Polecamy serwis: Wydatki strukturalne

Polecamy w INFORRB

Czy zakupy sprzętu sportowego dokonywane przez OSiR stanowią wydatki strukturalne

W jakim paragrafie ująć wydatki poniesione w związku z odbiorem boiska

Czy wynagrodzenie pracowników obsługi administracyjnej państwowej jednostki budżetowej można ewidencjonować na koncie 240

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK