reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Wydatki strukturalne > Czy wydatki na stypendia za osiągnięte wyniki sportowe stanowią wydatki o charakterze strukturalnym

Czy wydatki na stypendia za osiągnięte wyniki sportowe stanowią wydatki o charakterze strukturalnym

Prezydent miasta przyznaje wypłacane miesięcznie stypendia sportowe za osiągnięte wyniki sportowe. Są one otrzymywane przez młodzież za osiągnięcie wysokich wyników w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym. Czy wydatki z tego tytułu stanowią wydatki strukturalne i gdzie ewentualnie należy je zakwalifikować?

Nie, stypendia za osiągnięte wyniki sportowe nie stanowią wydatków strukturalnych nawet w części dokonanej ze środków krajowych.

Aby dany wydatek można było uznać za strukturalny, musi on łącznie spełnić dwa podstawowe wymogi:

● musi zostać dokonany ze środków krajowych,

● musi być poniesiony dla realizacji celu, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych.

Zobacz również: Czy wydatki na zakup materiałów w celu przeprowadzenia egzaminu są wydatkami strukturalnymi

Niespełnienie któregokolwiek wymogu powoduje, że dany wydatek nie stanowi wydatku strukturalnego. Analiza wspomnianego rozporządzenia nie wskazuje, aby w którymkolwiek zawartym w nim kodzie była mowa o osiąganiu wyników sportowych jako o celu strukturalnym. W związku z powyższym uznać należy, że ponoszenie wydatków polegających na nagradzaniu osiągniętych wyników sportowych nie stanowi wydatków strukturalnych. Gminy realizują szereg zadań z zakresu sportu i rekreacji, w tym mogą udzielać stypendia za osiągnięte wyniki sportowe. Niemniej jednak wydatki te nie mają charakteru wydatków strukturalnych niezależnie od ich wysokości.

DANIEL JUREWICZ

członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy, prowadzący szkolenia dla służb finansowych jednostek sektora finansów publicznych, autor publikacji z zakresu finansów publicznych

PODSTAWY PRAWNE

● rozporządzenie Ministra Finansów z 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 44, poz. 255)

Polecamy serwis: Wydatki strukturalne

Polecamy w INFORRB

Czy zakupy sprzętu sportowego dokonywane przez OSiR stanowią wydatki strukturalne

W jakim paragrafie ująć wydatki poniesione w związku z odbiorem boiska

Czy wynagrodzenie pracowników obsługi administracyjnej państwowej jednostki budżetowej można ewidencjonować na koncie 240

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama