REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy udzielenie przez gminę pomocy finansowej powiatowi na przebudowę dróg stanowi wydatek strukturalny gminy

Księgowość, kalkulator
Księgowość, kalkulator
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powiat realizuje zadanie polegające na przebudowie dróg leżących na jego terenie, niemniej zakres tych prac ograniczony jest posiadanymi zasobami finansowymi. Gminy, nie będąc zarządcami tych dróg, nie mogą samodzielnie prowadzić tego typu przedsięwzięć, nawet mimo woli takiego działania. Dlatego też gmina udziela powiatowi pomocy finansowej na realizację przebudowy drogi powiatowej znajdującej się na jej terenie. Czy przekazanie środków finansowych z tego tytułu stanowi wydatek strukturalny gminy, która przekazuje pieniądze?

Nie, udzielenie pomocy finansowej innej jednostce samorządu terytorialnego nie stanowi wydatku strukturalnego jednostki przekazującej dotację z tego tytułu.

REKLAMA

REKLAMA

Udzielanie pomocy finansowej przez jednostki samorządu terytorialnego uregulowane zostało w art. 216 oraz art. 220 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Istotą udzielania pomocy finansowej innej jednostce samorządu terytorialnego jest możliwość wsparcia realizacji zadania, które stanowi zadanie własne podmiotu otrzymującego pomoc, a jednocześnie nie stanowi realizacji zadania własnego podmiotu jej udzielającego.

W praktyce ta forma wydatkowania środków finansowych przez samorządy stosowana jest w celu realizacji przedsięwzięć dotyczących dróg publicznych – np. gminy wspierają remonty/modernizacje dróg powiatowych. Pomoc finansowa (w formie dotacji celowej) przekazywana innej jednostce samorządu terytorialnego może być udzielona tylko przez jednostkę samorządu terytorialnego, tak więc wydatki na ten cel zawarte są zawsze w planie finansowym urzędu tego samorządu, który środki przekazuje. Dochody z tytułu dotacji w formie pomocy finansowej oraz wydatki z nich realizowane ujęte są natomiast w planie finansowym samorządu, który pomoc finansową otrzymuje. Podstawą udzielenia pomocy jest zawierana między jednostkami samorządu terytorialnego umowa, poprzedzona jednakże odrębną uchwałą organu stanowiącego tej jednostki, która pomocy udziela.

Zapoznaj się z innymi poradami na temat wydatków strukturalnych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy udzielenie przez gminę pomocy finansowej powiatowi na przebudowę dróg stanowi wydatek strukturalny gminy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

    Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

    Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

    Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

    Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

    Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

    Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

    Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

    REKLAMA

    Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

    Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

    Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

    Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

    Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

    Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

    Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

    Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    REKLAMA

    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    REKLAMA