| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Wydatki strukturalne > Czy udzielenie przez gminę pomocy finansowej powiatowi na przebudowę dróg stanowi wydatek strukturalny gminy

Czy udzielenie przez gminę pomocy finansowej powiatowi na przebudowę dróg stanowi wydatek strukturalny gminy

Powiat realizuje zadanie polegające na przebudowie dróg leżących na jego terenie, niemniej zakres tych prac ograniczony jest posiadanymi zasobami finansowymi. Gminy, nie będąc zarządcami tych dróg, nie mogą samodzielnie prowadzić tego typu przedsięwzięć, nawet mimo woli takiego działania. Dlatego też gmina udziela powiatowi pomocy finansowej na realizację przebudowy drogi powiatowej znajdującej się na jej terenie. Czy przekazanie środków finansowych z tego tytułu stanowi wydatek strukturalny gminy, która przekazuje pieniądze?

Nie, udzielenie pomocy finansowej innej jednostce samorządu terytorialnego nie stanowi wydatku strukturalnego jednostki przekazującej dotację z tego tytułu.

Udzielanie pomocy finansowej przez jednostki samorządu terytorialnego uregulowane zostało w art. 216 oraz art. 220 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Istotą udzielania pomocy finansowej innej jednostce samorządu terytorialnego jest możliwość wsparcia realizacji zadania, które stanowi zadanie własne podmiotu otrzymującego pomoc, a jednocześnie nie stanowi realizacji zadania własnego podmiotu jej udzielającego.

W praktyce ta forma wydatkowania środków finansowych przez samorządy stosowana jest w celu realizacji przedsięwzięć dotyczących dróg publicznych – np. gminy wspierają remonty/modernizacje dróg powiatowych. Pomoc finansowa (w formie dotacji celowej) przekazywana innej jednostce samorządu terytorialnego może być udzielona tylko przez jednostkę samorządu terytorialnego, tak więc wydatki na ten cel zawarte są zawsze w planie finansowym urzędu tego samorządu, który środki przekazuje. Dochody z tytułu dotacji w formie pomocy finansowej oraz wydatki z nich realizowane ujęte są natomiast w planie finansowym samorządu, który pomoc finansową otrzymuje. Podstawą udzielenia pomocy jest zawierana między jednostkami samorządu terytorialnego umowa, poprzedzona jednakże odrębną uchwałą organu stanowiącego tej jednostki, która pomocy udziela.

Zapoznaj się z innymi poradami na temat wydatków strukturalnych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy udzielenie przez gminę pomocy finansowej powiatowi na przebudowę dróg stanowi wydatek strukturalny gminy

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »