Czy wydatki poniesione przez gminę na sporządzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego stanowią wydatki strukturalne
REKLAMA
REKLAMA
Tak, wydatki gmin związane ze sporządzaniem planów zagospodarowania przestrzennego stanowią wydatki strukturalne, które należy ujmować w kodzie 81 klasyfikacji wydatków strukturalnych.
REKLAMA
Wydatkami strukturalnymi są wydatki poniesione ze środków publicznych krajowych, które służą realizacji konkretnych celów wskazanych w kodach klasyfikacji wydatków strukturalnych.
Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
REKLAMA
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są kluczowym dokumentem dla funkcjonowania nie tylko samych gmin, ale również ogółu funkcjonujących na jej terenie instytucji (w tym przedsiębiorców) oraz mieszkańców. Mają one ogromne, wręcz strategiczne, znaczenie dla możliwości kreowania rozwoju lokalnego. Zgodnie z obowiązującym prawem, w tym przede wszystkim z zapisami ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, stanowią one akty prawa miejscowego, które określają przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu danej gminy, jak również rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Uchwały te składają się z części normatywnej (a więc tekstowej) oraz graficznej (stanowiącej załączniki do tej pierwszej). Ich sporządzenie, ze względu na skomplikowaną zawartość, wymagającą odpowiednich uprawnień i umiejętności, dość często wiąże się z koniecznością poniesienia wydatków (np. w formie zakupu usług lub poprzez zawieranie umów cywilnoprawnych).
W obszarze XV. Wzmacnianie zdolności instytucjonalnych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym funkcjonuje kod 81. Rozwiązania na rzecz podniesienia jakości opracowania, monitorowania, ewaluacji polityk i programów na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, wzmocnienie zdolności w zakresie realizacji polityk i programów. Zgodnie z opisem, w jego ramach powinny być ujmowane wydatki związane z realizacją operacji mających na celu:
● wdrożenie rozwiązań (mechanizmów) na rzecz podniesienia jakości opracowania, monitorowania, ewaluacji polityk i programów na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym,
● wzmocnienie zdolności w zakresie realizacji polityk i programów.
Kluczowe znaczenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla możliwości funkcjonowania gmin, w tym realizacji przyjętych polityk i programów (ujętych w formie różnorakich strategii czy też programów), powoduje, że cel ponoszenia wydatków związanych z ich tworzeniem jest zgodny z celem, o którym mowa w analizowanym kodzie klasyfikacji. W związku z tym wszystkie wydatki związane z tworzeniem omawianych planów w części dokonywanej ze środków krajowych powinny zostać ujęte we wskazanym kodzie klasyfikacji wydatków strukturalnych.
Wydatkiem strukturalnym będą więc zarówno zakup usług, jak również wynagrodzenia wypłacane na podstawie umów cywilnoprawnych (wraz z pochodnymi), niezależnie od wartości wydatku. Zbieżność celów ponoszenia zawartych w pytaniu wydatków z celami wskazanymi w kodzie 81 prowadzi również do konkluzji, że podobne rozwiązanie należałoby zastosować w odniesieniu do wydatków związanych z tworzeniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, wypłacanych na podstawie umów o pracę. W praktyce rozwiązanie takie jest jednakże mocno utrudnione, gdyż za wydatek strukturalny należałoby uznać jedynie te wynagrodzenia, które są bezpośrednio związane z tworzeniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W przypadku gdy pracownik realizuje również inne obowiązki, trudno jednak będzie precyzyjnie określić, jaka część jego wynagrodzenia (oraz pochodnych) jest bezpośrednio związana ze wspomnianym celem strukturalnym.
DANIEL JUREWICZ
członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy, autor publikacji z zakresu finansów publicznych oraz prowadzący szkolenia dla służb finansowych jednostek sektora finansów publicznych
PODSTAWY PRAWNE
● ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 199; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1890)
● rozporządzenie Ministra Finansów z 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 44, poz. 255)
Zobacz również: Czy możliwe jest prowadzenie ewidencji wydatków strukturalnych w formie papierowej
REKLAMA
REKLAMA