REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ośrodek sportu i rekreacji może wykazać budowę studni głębinowej w sprawozdaniu Rb-WSa

Daniel Jurewicz
Sprawozdawczość/ Fot. Fotolia
Sprawozdawczość/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ośrodek sportu i rekreacji, będący gminnym zakładem budżetowym, dokonał wydatku polegającego na budowie studni głębinowej. Czy ośrodek może ujmować tego typu wydatki w kodzie 45 klasyfikacji i wykazać w sprawozdaniu Rb-WSa?

Tak, ośrodek sportu i rekreacji (dalej: OSiR) może ewidencjonować wydatki strukturalne w ramach kodu 45 klasyfikacji wydatków strukturalnych, o ile wydatek dokonany będzie w celu rozwoju racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę pitną. W pozostałych przypadkach należy zastosować kod 79 wskazanej klasyfikacji.

REKLAMA

ZAPAMIĘTAJ!

Wydatkiem strukturalnym jest każdy wydatek związany z wykonywaniem celów (projektów, działań, zadań), poniesiony ze środków publicznych krajowych, który można zaklasyfikować do obszarów i kodów kategorii interwencji funduszy strukturalnych określonych w rozporządzeniu. O zastosowaniu konkretnego kodu decyduje cel, dla realizacji którego wydatek został poniesiony.

Zobacz również: Czy udzielenie przez gminę pomocy finansowej powiatowi na przebudowę dróg stanowi wydatek strukturalny gminy

REKLAMA

Kod 45. Gospodarka i zaopatrzenie w wodę pitną służy, zgodnie z opisem, do ewidencjonowania wydatków związanych z realizacją operacji mających na celu rozwój racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę pitną, obejmujących roboty oraz wyposażenie w środki i zasoby z zakresu: systemów, infrastruktury i urządzeń zaopatrzenia w wodę i poboru wody (w tym: sieci wodociągowe, gromadzenie, przechowywanie i uzdatnianie wody, regulacja ciśnienia wody, pozyskiwanie wody, ochrona ujęć i źródeł wody itp.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastosowanie konkretnego kodu klasyfikacji wydatków strukturalnych zależy zawsze od celu, dla realizacji którego wydatek jest dokonywany. Brak jest natomiast ograniczeń wynikających z norm prawa co do możliwości zastosowania konkretnych kodów klasyfikacji przez różnego rodzaju podmioty. Można jedynie wskazać na ograniczenie natury logicznej (merytorycznej), wynikające z faktu, że nie wszystkie jednostki sektora finansów publicznych mogą realizować wszystkie zadania ujęte w klasyfikacji (np. przedszkole nie może budować lotniska). Jednostki sektora finansów publicznych mogą realizować jedynie takie zadania, do jakich zostały utworzone. Mając to na uwadze, stwierdzić należy, że OSiR mógłby wykazać w sprawozdaniu o wydatkach strukturalnych wydatki w kodzie 45, niemniej mogłoby to mieć miejsce jedynie, gdyby realizował operacje mające na celu rozwój racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę pitną. OSiR tworzone są dla realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego w konkretnym zakresie, który sprecyzowany jest w statucie danego ośrodka. Mało prawdopodobne wydaje się powierzenie OSiR zadań z zakresu rozwoju racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę. Oczywiście ośrodki mogą realizować zadania polegające na budowie studni, niemniej wydaje się, że realizacja tego zadania służyła będzie realizacji innego celu – a mianowicie rozwojowi infrastruktury sportu i rekreacji. W związku z powyższym wydatek ten powinien zostać zaewidencjonowany w ramach kodu 79. Pozostała infrastruktura społeczna, który służy do ewidencjonowania wydatków mających na celu rozwój infrastruktury społecznej niewymienionej w pozostałych kodach rozporządzenia o wydatkach strukturalnych. Mając powyższe na uwadze, co do zasady, wydatek opisany w pytaniu, w części pochodzącej ze środków krajowych, należy zaewidencjonować w kodzie 79 klasyfikacji.

Gdyby jednak z jakiegoś względu ośrodek budował studnię głębinową w celu rozwoju racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę pitną, to nie ma żadnych przeszkód natury prawnej, by można było wydatki te zaewidencjonować w kodzie 45 klasyfikacji.

DANIEL JUREWICZ

członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy, autor publikacji z zakresu finansów publicznych oraz prowadzący szkolenia dla służb finansowych jednostek sektora finansów publicznych

PODSTAWY PRAWNE

● rozporządzenie Ministra Finansów z 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 44, poz. 255)

Polecamy w INFORRB

Czy odsetki od należności cywilnoprawnych należy wykazywać w sprawozdaniu Rb-27S

Jakie dane wykazać w jednostkowym sprawozdaniu budżetowym Rb-27ZZ

Jak w sprawozdaniu Rb-27S wykazywać decyzje w sprawie umorzenia lub odroczenia podatku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA