REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ośrodek sportu i rekreacji może wykazać budowę studni głębinowej w sprawozdaniu Rb-WSa

Daniel Jurewicz
Sprawozdawczość/ Fot. Fotolia
Sprawozdawczość/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ośrodek sportu i rekreacji, będący gminnym zakładem budżetowym, dokonał wydatku polegającego na budowie studni głębinowej. Czy ośrodek może ujmować tego typu wydatki w kodzie 45 klasyfikacji i wykazać w sprawozdaniu Rb-WSa?

Tak, ośrodek sportu i rekreacji (dalej: OSiR) może ewidencjonować wydatki strukturalne w ramach kodu 45 klasyfikacji wydatków strukturalnych, o ile wydatek dokonany będzie w celu rozwoju racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę pitną. W pozostałych przypadkach należy zastosować kod 79 wskazanej klasyfikacji.

REKLAMA

ZAPAMIĘTAJ!

Wydatkiem strukturalnym jest każdy wydatek związany z wykonywaniem celów (projektów, działań, zadań), poniesiony ze środków publicznych krajowych, który można zaklasyfikować do obszarów i kodów kategorii interwencji funduszy strukturalnych określonych w rozporządzeniu. O zastosowaniu konkretnego kodu decyduje cel, dla realizacji którego wydatek został poniesiony.

Zobacz również: Czy udzielenie przez gminę pomocy finansowej powiatowi na przebudowę dróg stanowi wydatek strukturalny gminy

REKLAMA

Kod 45. Gospodarka i zaopatrzenie w wodę pitną służy, zgodnie z opisem, do ewidencjonowania wydatków związanych z realizacją operacji mających na celu rozwój racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę pitną, obejmujących roboty oraz wyposażenie w środki i zasoby z zakresu: systemów, infrastruktury i urządzeń zaopatrzenia w wodę i poboru wody (w tym: sieci wodociągowe, gromadzenie, przechowywanie i uzdatnianie wody, regulacja ciśnienia wody, pozyskiwanie wody, ochrona ujęć i źródeł wody itp.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastosowanie konkretnego kodu klasyfikacji wydatków strukturalnych zależy zawsze od celu, dla realizacji którego wydatek jest dokonywany. Brak jest natomiast ograniczeń wynikających z norm prawa co do możliwości zastosowania konkretnych kodów klasyfikacji przez różnego rodzaju podmioty. Można jedynie wskazać na ograniczenie natury logicznej (merytorycznej), wynikające z faktu, że nie wszystkie jednostki sektora finansów publicznych mogą realizować wszystkie zadania ujęte w klasyfikacji (np. przedszkole nie może budować lotniska). Jednostki sektora finansów publicznych mogą realizować jedynie takie zadania, do jakich zostały utworzone. Mając to na uwadze, stwierdzić należy, że OSiR mógłby wykazać w sprawozdaniu o wydatkach strukturalnych wydatki w kodzie 45, niemniej mogłoby to mieć miejsce jedynie, gdyby realizował operacje mające na celu rozwój racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę pitną. OSiR tworzone są dla realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego w konkretnym zakresie, który sprecyzowany jest w statucie danego ośrodka. Mało prawdopodobne wydaje się powierzenie OSiR zadań z zakresu rozwoju racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę. Oczywiście ośrodki mogą realizować zadania polegające na budowie studni, niemniej wydaje się, że realizacja tego zadania służyła będzie realizacji innego celu – a mianowicie rozwojowi infrastruktury sportu i rekreacji. W związku z powyższym wydatek ten powinien zostać zaewidencjonowany w ramach kodu 79. Pozostała infrastruktura społeczna, który służy do ewidencjonowania wydatków mających na celu rozwój infrastruktury społecznej niewymienionej w pozostałych kodach rozporządzenia o wydatkach strukturalnych. Mając powyższe na uwadze, co do zasady, wydatek opisany w pytaniu, w części pochodzącej ze środków krajowych, należy zaewidencjonować w kodzie 79 klasyfikacji.

Gdyby jednak z jakiegoś względu ośrodek budował studnię głębinową w celu rozwoju racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę pitną, to nie ma żadnych przeszkód natury prawnej, by można było wydatki te zaewidencjonować w kodzie 45 klasyfikacji.

DANIEL JUREWICZ

członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy, autor publikacji z zakresu finansów publicznych oraz prowadzący szkolenia dla służb finansowych jednostek sektora finansów publicznych

PODSTAWY PRAWNE

● rozporządzenie Ministra Finansów z 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 44, poz. 255)

Polecamy w INFORRB

Czy odsetki od należności cywilnoprawnych należy wykazywać w sprawozdaniu Rb-27S

Jakie dane wykazać w jednostkowym sprawozdaniu budżetowym Rb-27ZZ

Jak w sprawozdaniu Rb-27S wykazywać decyzje w sprawie umorzenia lub odroczenia podatku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

  Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

  Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

  Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

  Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

  Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

  Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

  Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

  REKLAMA

  Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

  Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

  Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

  Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

  Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

  Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

  Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

  Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  REKLAMA

  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  REKLAMA