| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Sprawozdawczość budżetowa > Czy ośrodek sportu i rekreacji może wykazać budowę studni głębinowej w sprawozdaniu Rb-WSa

Czy ośrodek sportu i rekreacji może wykazać budowę studni głębinowej w sprawozdaniu Rb-WSa

Ośrodek sportu i rekreacji, będący gminnym zakładem budżetowym, dokonał wydatku polegającego na budowie studni głębinowej. Czy ośrodek może ujmować tego typu wydatki w kodzie 45 klasyfikacji i wykazać w sprawozdaniu Rb-WSa?

Tak, ośrodek sportu i rekreacji (dalej: OSiR) może ewidencjonować wydatki strukturalne w ramach kodu 45 klasyfikacji wydatków strukturalnych, o ile wydatek dokonany będzie w celu rozwoju racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę pitną. W pozostałych przypadkach należy zastosować kod 79 wskazanej klasyfikacji.

ZAPAMIĘTAJ!

Wydatkiem strukturalnym jest każdy wydatek związany z wykonywaniem celów (projektów, działań, zadań), poniesiony ze środków publicznych krajowych, który można zaklasyfikować do obszarów i kodów kategorii interwencji funduszy strukturalnych określonych w rozporządzeniu. O zastosowaniu konkretnego kodu decyduje cel, dla realizacji którego wydatek został poniesiony.

Zobacz również: Czy udzielenie przez gminę pomocy finansowej powiatowi na przebudowę dróg stanowi wydatek strukturalny gminy

Kod 45. Gospodarka i zaopatrzenie w wodę pitną służy, zgodnie z opisem, do ewidencjonowania wydatków związanych z realizacją operacji mających na celu rozwój racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę pitną, obejmujących roboty oraz wyposażenie w środki i zasoby z zakresu: systemów, infrastruktury i urządzeń zaopatrzenia w wodę i poboru wody (w tym: sieci wodociągowe, gromadzenie, przechowywanie i uzdatnianie wody, regulacja ciśnienia wody, pozyskiwanie wody, ochrona ujęć i źródeł wody itp.).

Zastosowanie konkretnego kodu klasyfikacji wydatków strukturalnych zależy zawsze od celu, dla realizacji którego wydatek jest dokonywany. Brak jest natomiast ograniczeń wynikających z norm prawa co do możliwości zastosowania konkretnych kodów klasyfikacji przez różnego rodzaju podmioty. Można jedynie wskazać na ograniczenie natury logicznej (merytorycznej), wynikające z faktu, że nie wszystkie jednostki sektora finansów publicznych mogą realizować wszystkie zadania ujęte w klasyfikacji (np. przedszkole nie może budować lotniska). Jednostki sektora finansów publicznych mogą realizować jedynie takie zadania, do jakich zostały utworzone. Mając to na uwadze, stwierdzić należy, że OSiR mógłby wykazać w sprawozdaniu o wydatkach strukturalnych wydatki w kodzie 45, niemniej mogłoby to mieć miejsce jedynie, gdyby realizował operacje mające na celu rozwój racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę pitną. OSiR tworzone są dla realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego w konkretnym zakresie, który sprecyzowany jest w statucie danego ośrodka. Mało prawdopodobne wydaje się powierzenie OSiR zadań z zakresu rozwoju racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę. Oczywiście ośrodki mogą realizować zadania polegające na budowie studni, niemniej wydaje się, że realizacja tego zadania służyła będzie realizacji innego celu – a mianowicie rozwojowi infrastruktury sportu i rekreacji. W związku z powyższym wydatek ten powinien zostać zaewidencjonowany w ramach kodu 79. Pozostała infrastruktura społeczna, który służy do ewidencjonowania wydatków mających na celu rozwój infrastruktury społecznej niewymienionej w pozostałych kodach rozporządzenia o wydatkach strukturalnych. Mając powyższe na uwadze, co do zasady, wydatek opisany w pytaniu, w części pochodzącej ze środków krajowych, należy zaewidencjonować w kodzie 79 klasyfikacji.

Gdyby jednak z jakiegoś względu ośrodek budował studnię głębinową w celu rozwoju racjonalnej gospodarki i zaopatrzenia w wodę pitną, to nie ma żadnych przeszkód natury prawnej, by można było wydatki te zaewidencjonować w kodzie 45 klasyfikacji.

DANIEL JUREWICZ

członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy, autor publikacji z zakresu finansów publicznych oraz prowadzący szkolenia dla służb finansowych jednostek sektora finansów publicznych

PODSTAWY PRAWNE

● rozporządzenie Ministra Finansów z 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 44, poz. 255)

Polecamy w INFORRB

Czy odsetki od należności cywilnoprawnych należy wykazywać w sprawozdaniu Rb-27S

Jakie dane wykazać w jednostkowym sprawozdaniu budżetowym Rb-27ZZ

Jak w sprawozdaniu Rb-27S wykazywać decyzje w sprawie umorzenia lub odroczenia podatku

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK