reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Sprawozdawczość budżetowa > Sprawozdania Rb-WSa za 2015 rok w formie elektronicznej

Sprawozdania Rb-WSa za 2015 rok w formie elektronicznej

Zmiany w zakresie sprawozdań o wydatkach strukturalnych zostały wprowadzone w załączniku nr 40 do rozporządzenia ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, stanowiącym „Instrukcję sporządzania sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych”. Najważniejszą z nich jest rezygnacja z przekazywania sprawozdań w formie pisemnej. Sprawozdania za 2015 rok powinny być przesyłane w 2016 roku wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą.

Za 2015 rok nie trzeba będzie przekazywać sprawozdań Rb-WSa w formie pisemnej

Jakie zmiany zostały wprowadzone w zakresie sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych? Czy muszę robić korektę sprawozdań za 2014 rok?

Wprowadzone niedawno zmiany mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb za rok 2015. Tekst rozporządzenia ministra finansów z 27 marca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej został ogłoszony 31 marca 2015 r. Część zmian dotyczy m.in. sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych.

Zmiany w zakresie sprawozdań o wydatkach strukturalnych zostały wprowadzone w załączniku nr 40 do rozporządzenia ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, stanowiącym „Instrukcję sporządzania sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych”.

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Najważniejszą z nich jest rezygnacja z przekazywania sprawozdań w formie pisemnej. Sprawozdania za 2015 rok powinny być przesyłane w 2016 roku wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą. Ponadto sprawozdania powinny być sporządzone w arkuszu kalkulacyjnym. Wzory sprawozdań zostaną udostępnione na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, w dziale Finanse publiczne, Budżet państwa. Sprawozdania przekazywane na elektroniczną skrzynkę podawczą powinny być opatrzone podpisem elektronicznym weryfikowalnym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, o którym mowa w ustawie z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Pozostałe wprowadzone zmiany mają charakter porządkujący.

Sprawozdania jednostkowe za 2014 r. należało sporządzić według starych zasad i przesłać je w formie pisemnej do jednostki nadzorującej. Do 30 kwietnia pozostaje jeszcze przesłanie sprawozdań skonsolidowanych, również w formie pisemnej i elektronicznej do Ministerstwa Finansów.

Agata Piłat

specjalistka z zakresu wydatków strukturalnych

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra finansów z 27 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. poz. 459). Rozporządzenie ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. poz. 119). Ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1114).

Polecamy w INFORRB

W której pozycji rachunku zysków i strat wykazać zmniejszenie dochodów budżetowych z tytułu opłaty komorniczej

W jakich pozycjach bilansu wykazać należności i nadpłaty z tytułu wpłat za żłobek

W których kolumnach sprawozdania Rb-27ZZ wykazywać odsetki z funduszu alimentacyjnego

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Lech

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama