REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdania w zakresie operacji finansowych - skuteczny instrument zarządzania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Jeżewska
Sprawozdanie w zakresie operacji finansowych, księgowa./ Fot. Fotolia
Sprawozdanie w zakresie operacji finansowych, księgowa./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprawozdania z zakresu operacji finansowych stanowią skuteczny instrument zarządzania w sektorze finansów publicznych. Aby pozytywnie zweryfikować powyższą hipotezę należy użyć konieczną i niezbędną przesłankę w postaci zapewnienia wiarygodności sprawozdań.

Zasadnym, a wręcz prawem nakazanym (ustawa o finansach publicznych) jest więc inkorporowanie do działań zmierzających do realizacji celów i zadań jednostki w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy instytucji kontroli zarządczej czy też audytu wewnętrznego (w sytuacjach określonych ustawowo) użytych, by zapewnić wiarygodność sprawozdań, w tym  z zakresu operacji finansowych.

REKLAMA

Spływ informacji generowanych sprawozdaniami z operacji finansowych w kontekście skutecznego zarządzania należy rozważać na dwóch płaszczyznach:

  • wewnętrznej;
  • zewnętrznej.

Pierwsza płaszczyzna rozważań odnosi się do decyzji podejmowanych przez osoby decyzyjne jednostki sprawozdającej na podstawie analizy danych z własnych sprawozdań.

Wykazane w Rb-Z- kwartalnym sprawozdaniu o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji wymagalne zobowiązanie zidentyfikowane jako nieprawidłowości w obszarze prowadzonej gospodarki finansowej winno skutkować podjęciem działań naprawczych w wymiarze taktycznym a w ujęciu operacyjnym również zapewniających usprawnienie procesu zarządzania ryzykiem w pryzmacie finansów poprzez  skuteczne i efektywne wykorzystanie "dobrodziejstw" instytucji kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego, a w konsekwencji bardziej skutecznie realizujących cele i zadania publiczne.

Zobacz również: Sprawozdawczość w zakresie operacji finansowych – III kwartał 2013 r. bez zmian

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydaje się, by wyeliminować zaistniałe uchybienia, delikty, winno się ustalić:

  • ich rodzaje;
  • przyczyny wygenerowania i źródła powstania;
  • skale;
  • osoby odpowiedzialne.

REKLAMA

Reasumując powyższe, należy nie tylko poddawać analizie własne sprawozdania, a na ich podstawie kreować wnioski, rekomendacje, ale generalnie wdrażać je do działania, w tym wyciągać konsekwencje, również personalne, za powstałe uchybienia.

Druga płaszczyzna rozważań dotyczy zewnętrznych interesariuszy sprawozdań i jest związana z układem organizacyjnym sektora finansów publicznych, a także z podstawowymi zasadami finansów publicznych, za ustawą o finansach publicznych - zasada jawności, przejrzystości, jednoroczności czy równowagi budżetowej.

Ważnym aspektem sprawy jest powiązanie sprawozdań z zakresu operacji finansowych z księgami rachunkowymi.

Sprawozdania w zakresie operacji finansowych są sprawozdaniami wykorzystywanymi dla celów statystycznych.

Sporządza się je na podstawie ewidencji księgowej jednostki, sprawozdań, bądź innych wiarygodnych dokumentów potwierdzających istnienie zobowiązania bądź należności.

Powiązania między ewidencją księgową jednostki a dokonanymi przez nią sprawozdaniami z  zakresu operacji finansowych są dwutorowe.

Aby zapewnić wiarygodność sprawozdań należy zapewnić wiarygodność ksiąg rachunkowych. Tylko bowiem prawidłowo prowadzone księgi rachunkowe (rzetelnie, bieżąco, sprawdzalnie , bezbłędnie) są gwarantem rzetelności informacji z nich wygenerowanych, co ma swoje implikacje w uprawdopodobnieniu wiarygodności sprawozdań.

Z drugiej zaś strony, skoro ustawodawca dopuszcza Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia  04 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych ( Dz. U.10.43.2447), możliwość sporządzania sprawozdań w oparciu o inne wiarygodne dokumenty, które poświadczają istnienie zobowiązania czy należności, to można konkludować, że to właśnie  sprawozdania z  zakresu operacji finansowych stają się weryfikatorem prawidłowej ewidencji księgowej. Sprawdzeniu w następnym okresie sprawozdawczym będzie podlegało ujecie księgowe wykazanych wcześniej w sprawozdaniach należności  czy zobowiązań.

Zobacz również: Sprawozdania jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Co powinna zawierać?

Kodeks pracy reguluje m.in. kwestie dotyczące zatrudniania pracowników młodocianych. Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale ma poniższej 18 lat. Co powinna zawierać umowa w celu przygotowania zawodowego?

REKLAMA

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

Szczególne przypadki odwołania dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego

Odwołanie dyrektora placówki bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego możliwe jest tylko w sytuacjach wyjątkowych i nagłych, które mogą zdestabilizować jej funkcjonowanie. W takim przypadku reakcja organu prowadzącego szkołę musi być natychmiastowa.

Pilna potrzeba udzielenia zamówienia

Pojęcie pilnej potrzeby udzielenia zamówienia pojawia się w ustawie – Prawo zamówień publicznych kilkanaście razy. Tak naprawdę jednak sprowadza się do dwóch sytuacji: skrócenia terminu składania ofert, ofert wstępnych czy wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a także do skorzystania z trybu negocjacji bez ogłoszenia. Z uwagi na to, że regulacja w tym zakresie jest bardzo lakoniczna, często powoduje niesłuszne obawy przed jej stosowaniem.

Likwidacja obowiązku przechowywania przez płatników składek zgłoszeń do ubezpieczeń [PROJEKT]

W poniedziałek, 26 maja 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Chodzi o likwidację obowiązku przechowywania przez płatników składek zgłoszeń do ubezpieczeń.

REKLAMA

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Wnioski można składać do 2 czerwca 2025 r.

Przedsiębiorcy, którzy w wyniku rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok mają nadpłatę, powinni pamiętać o złożeniu wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Wniosek należy złożyć do 2 czerwca 2025 r.

Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

REKLAMA