REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy przekazania sprawozdań w zakresie operacji finansowych - zasady

Agnieszka Jeżewska
Sprawozdanie./ Fot. Fotolia
Sprawozdanie./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Impulsem sprawczym mobilizującym jednostki do przestrzegania zasady terminowości są sankcje prawne za brak dochowania terminów, zarówno w kontekście sporządzania, jak i przekazania. Niewłaściwe wywiązywanie się z przyjętych prawem przedmiotowych obowiązków stanowi delikt dyscypliny finansów publicznych i podlega reżimowi ustawy z dnia 17 listopada 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Jednostki sektora finansów publicznych przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz. U.10.43.2447), wydanego na podstawie ustawy o finansach publicznych z dnia 28 sierpnia 2009 r. (Dz. U. Nr 157, poz.1240 z późn. zm.) są zobowiązane do sporządzania i składania sprawozdań w zakresie operacji finansowych.

REKLAMA

Całokształt obowiązków obejmujących sprawozdania z zakresu operacji finansowych systematyzuje się poprzez fazy:
- fazę sporządzania sprawozdań
- fazę przekazania sprawozdań
- fazę przechowywania sprawozdań

Każda z wymienionych faz procesu sprawozdawczego winna podlegać systematycznej ocenie poprzez ogólne zasady wskazywane rozporządzeniem czy też ustawą o rachunkowości.

Etap sporządzania sprawozdań parametryzuje się zasadą rzetelności, prawidłowości merytorycznej i formalno-rachunkowej, czytelności i trwałości.

Etap przekazania sprawozdania parametryzuje się zasadą terminowości. Jeśli zasada ta zostaje zachowana na etapie przekazania, to oczywistym jest, że dochowano jej również w fazie sporządzania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Etap przechowywania parametryzuje się zasadą należytej ochrony porządku chronologicznego i okresowości/trwałości.

Zobacz również: Projektowane zmiany w sprawozdawczości w zakresie operacji finansowych

Znajdujące się w rozporządzeniu o sprawozdawczości w zakresie operacji finansowych regulacje szczegółowo traktują o terminie sporządzania i przekazania sprawozdań poprzez załączniki do rozporządzenia:

  • terminy sporządzania i przekazania sprawozdań w zakresie budżetu państwa ujęto załącznikiem Nr 6;
  • terminy sporządzania i przekazania sprawozdań w zakresie budżetu jednostek samorządu terytorialnego ujęto załącznikiem Nr 7;
  • terminy sporządzania i przekazania sprawozdań w zakresie jednostek posiadających osobowość prawną ujęto załącznikiem Nr 8;
  • terminy sporządzania i przekazania sprawozdań zbiorczych przez Regionalne Izby Obrachunkowe Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego ujęto załącznikiem Nr 7;
  • terminy sporządzania i przekazania przez Regionalne Izby Obrachunkowe Ministrowi Finansów poprzez formę elektroniczną danych ze sprawozdań łącznych ujęto załącznikiem Nr 7;
  • terminy sporządzania i przekazania przez Regionalne Izby Obrachunkowe  sprawozdań zbiorczych na podstawie sprawozdań  zbiorczych jednostek samorządu terytorialnego organów założycielskich, nadzorujących Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego ujęto załącznikiem Nr 8;
  • terminem sporządzania i przekazania przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Ministrowi Finansów sprawozdań zbiorczych według rodzajów jednostek jest 56 dni od końca I, II, III kwartału roku budżetowego i 84 dni od zakończenia roku budżetowego (za IV kwartał);
  • terminem sporządzania i przekazania przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Ministrowi Finansów sprawozdania zbiorczego odnośnie operacji finansowych Skarbu Państwa jest 40 dni od końca I, II, III kwartału roku budżetowego i 55 dni od zakończenia roku budżetowego (za IV kwartał).

Warto również podkreślić obowiązek sporządzania i przekazania sprawozdań jednostkowych, łącznych /zbiorczych w terminach, które umożliwią ich odbiorcom sporządzanie sprawozdań łącznych, zbiorczych.

Impulsem sprawczym mobilizującym jednostki do przestrzegania zasady terminowości są sankcje prawne za brak dochowania terminów, zarówno w kontekście sporządzania, jak i przekazania.

REKLAMA

Niewłaściwe wywiązywanie się z przyjętych prawem przedmiotowych obowiązków stanowi delikt dyscypliny finansów publicznych i podlega reżimowi ustawy z dnia 17 listopada 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. Z 2005 Nr 14,poz.114).

Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest bowiem niesporządzenie lub nieprzekazanie w terminie sprawozdania z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych i ich rozdysponowania albo wykazanie w tych sprawozdaniach danych niezgodnych  z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej.

Uwzględniwszy powyższe motywatory należytej staranności w przedmiocie sprawy wyjaśnić winno się wszelkie kontrowersje odnośnie terminu przekazania. Pluralizm interpretacji jest tu bowiem niewskazany.

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA