REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy przekazania sprawozdań w zakresie operacji finansowych - zasady

Agnieszka Jeżewska
Sprawozdanie./ Fot. Fotolia
Sprawozdanie./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Impulsem sprawczym mobilizującym jednostki do przestrzegania zasady terminowości są sankcje prawne za brak dochowania terminów, zarówno w kontekście sporządzania, jak i przekazania. Niewłaściwe wywiązywanie się z przyjętych prawem przedmiotowych obowiązków stanowi delikt dyscypliny finansów publicznych i podlega reżimowi ustawy z dnia 17 listopada 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Jednostki sektora finansów publicznych przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz. U.10.43.2447), wydanego na podstawie ustawy o finansach publicznych z dnia 28 sierpnia 2009 r. (Dz. U. Nr 157, poz.1240 z późn. zm.) są zobowiązane do sporządzania i składania sprawozdań w zakresie operacji finansowych.

REKLAMA

Całokształt obowiązków obejmujących sprawozdania z zakresu operacji finansowych systematyzuje się poprzez fazy:
- fazę sporządzania sprawozdań
- fazę przekazania sprawozdań
- fazę przechowywania sprawozdań

Każda z wymienionych faz procesu sprawozdawczego winna podlegać systematycznej ocenie poprzez ogólne zasady wskazywane rozporządzeniem czy też ustawą o rachunkowości.

Etap sporządzania sprawozdań parametryzuje się zasadą rzetelności, prawidłowości merytorycznej i formalno-rachunkowej, czytelności i trwałości.

Etap przekazania sprawozdania parametryzuje się zasadą terminowości. Jeśli zasada ta zostaje zachowana na etapie przekazania, to oczywistym jest, że dochowano jej również w fazie sporządzania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Etap przechowywania parametryzuje się zasadą należytej ochrony porządku chronologicznego i okresowości/trwałości.

Zobacz również: Projektowane zmiany w sprawozdawczości w zakresie operacji finansowych

Znajdujące się w rozporządzeniu o sprawozdawczości w zakresie operacji finansowych regulacje szczegółowo traktują o terminie sporządzania i przekazania sprawozdań poprzez załączniki do rozporządzenia:

 • terminy sporządzania i przekazania sprawozdań w zakresie budżetu państwa ujęto załącznikiem Nr 6;
 • terminy sporządzania i przekazania sprawozdań w zakresie budżetu jednostek samorządu terytorialnego ujęto załącznikiem Nr 7;
 • terminy sporządzania i przekazania sprawozdań w zakresie jednostek posiadających osobowość prawną ujęto załącznikiem Nr 8;
 • terminy sporządzania i przekazania sprawozdań zbiorczych przez Regionalne Izby Obrachunkowe Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego ujęto załącznikiem Nr 7;
 • terminy sporządzania i przekazania przez Regionalne Izby Obrachunkowe Ministrowi Finansów poprzez formę elektroniczną danych ze sprawozdań łącznych ujęto załącznikiem Nr 7;
 • terminy sporządzania i przekazania przez Regionalne Izby Obrachunkowe  sprawozdań zbiorczych na podstawie sprawozdań  zbiorczych jednostek samorządu terytorialnego organów założycielskich, nadzorujących Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego ujęto załącznikiem Nr 8;
 • terminem sporządzania i przekazania przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Ministrowi Finansów sprawozdań zbiorczych według rodzajów jednostek jest 56 dni od końca I, II, III kwartału roku budżetowego i 84 dni od zakończenia roku budżetowego (za IV kwartał);
 • terminem sporządzania i przekazania przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Ministrowi Finansów sprawozdania zbiorczego odnośnie operacji finansowych Skarbu Państwa jest 40 dni od końca I, II, III kwartału roku budżetowego i 55 dni od zakończenia roku budżetowego (za IV kwartał).

Warto również podkreślić obowiązek sporządzania i przekazania sprawozdań jednostkowych, łącznych /zbiorczych w terminach, które umożliwią ich odbiorcom sporządzanie sprawozdań łącznych, zbiorczych.

Impulsem sprawczym mobilizującym jednostki do przestrzegania zasady terminowości są sankcje prawne za brak dochowania terminów, zarówno w kontekście sporządzania, jak i przekazania.

REKLAMA

Niewłaściwe wywiązywanie się z przyjętych prawem przedmiotowych obowiązków stanowi delikt dyscypliny finansów publicznych i podlega reżimowi ustawy z dnia 17 listopada 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. Z 2005 Nr 14,poz.114).

Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest bowiem niesporządzenie lub nieprzekazanie w terminie sprawozdania z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych i ich rozdysponowania albo wykazanie w tych sprawozdaniach danych niezgodnych  z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej.

Uwzględniwszy powyższe motywatory należytej staranności w przedmiocie sprawy wyjaśnić winno się wszelkie kontrowersje odnośnie terminu przekazania. Pluralizm interpretacji jest tu bowiem niewskazany.

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA