reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Operacje finansowe > Należności rozłożone na raty w sprawozdaniach Rb-N i Rb-ZN

Należności rozłożone na raty w sprawozdaniach Rb-N i Rb-ZN

W jaki sposób w sprawozdaniu Rb-N należy ujmować należności z tytułu opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, jeżeli płatność została rozłożona na oprocentowane raty? W której kategorii w sprawozdaniu Rb-ZN powinno się ujmować należności rozłożone na raty dotyczące transakcji, stanowiących dochody Skarbu Państwa?

1. W której kategorii w kwartalnym sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych należy ujmować należności rozłożone na raty i podlegające oprocentowaniu na podstawie art.70 ust. 2 i ust. 3 lub art. 141 ust.1 i ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami lub też na podstawie art. 4 ust. 3 i ust. 4 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowana wieczystego w prawo własności nieruchomości, tj. należności wynikające z poniższych tytułów:

- przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności,

- sprzedaż nieruchomości,

- sprzedaż lokali mieszkalnych,

- sprzedaż lokali użytkowych,

- zwrot zwaloryzowanego odszkodowania z tytułu zwrotu nieruchomości?

2. Czy pozostałe należności budżetowe rozłożone na raty, które nie podlegają oprocentowaniu, np. roczna opłata za wieczyste użytkowanie gruntów, opłata za wycinkę drzew, należy ujmować w kategorii "pozostałe należności" w kwartalnym sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych?

3. W której kategorii w sprawozdaniu Rb-ZN o stanie zobowiązań oraz należności Skarbu Państwa z tytułu wykonywania przez jednostki samorządu terytorialnego zadań zleconych, należy ujmować należności rozłożone na raty, a dotyczące transakcji, stanowiących dochody Skarbu Państwa?

Na powyższe pytania wyjaśnienia udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach w piśmie z dnia 9 maja 2016 r. RIO uznała, iż w takiej sytuacji należności z tytułu opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, których płatność została rozłożona na oprocentowane raty, należy ujmować w wierszu N2 (pożyczki) sprawozdania Rb-N.

Zdaniem RIO w ramach pożyczki ujmuje się należności wynikające z umowy sprzedaży nieruchomości, w której cena została rozłożona na raty (i są one oprocentowane), uregulowanej w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2015 r. poz. 1774 ze zm.).

Zatem również należności rozłożone na raty (i oprocentowane) z tytułu sprzedaży nieruchomości, sprzedaży lokali mieszkalnych i lokali użytkowych, zwrotu zwaloryzowanego odszkodowania z tytułu zwrotu nieruchomości, pierwszej opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej (do której stosuje się przepis art. 70 ust. 2-4), należy w sprawozdaniu ujmować w wierszu N2 (pożyczki). Pozostałe należności, wymienione w pkt. 2 pytania przedstawionego we wniosku, należy ujmować w kategorii "Pozostałe należności' (w wierszu N5, a w przypadku gdy należność stanie się wymagalna w wierszu N4). Zgodnie z przepisem § 10 ust. 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 201 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz. U. 2014 r. poz. 1773) do sporządzania sprawozdań Rb-ZN stosuje się zasady określone w instrukcji dla sprawozdań Rb-Z i Rb-N.

W sprawozdaniu Rb ZN, należności będące przedmiotem zapytania, należy ujmować w sposób wskazany powyżej.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Kilekcach

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama