REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Należności rozłożone na raty w sprawozdaniach Rb-N i Rb-ZN

Sprawozdawczość/ Fot. Fotolia
Sprawozdawczość/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób w sprawozdaniu Rb-N należy ujmować należności z tytułu opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, jeżeli płatność została rozłożona na oprocentowane raty? W której kategorii w sprawozdaniu Rb-ZN powinno się ujmować należności rozłożone na raty dotyczące transakcji, stanowiących dochody Skarbu Państwa?

1. W której kategorii w kwartalnym sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych należy ujmować należności rozłożone na raty i podlegające oprocentowaniu na podstawie art.70 ust. 2 i ust. 3 lub art. 141 ust.1 i ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami lub też na podstawie art. 4 ust. 3 i ust. 4 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowana wieczystego w prawo własności nieruchomości, tj. należności wynikające z poniższych tytułów:

REKLAMA

- przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności,

- sprzedaż nieruchomości,

- sprzedaż lokali mieszkalnych,

- sprzedaż lokali użytkowych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zwrot zwaloryzowanego odszkodowania z tytułu zwrotu nieruchomości?

REKLAMA

2. Czy pozostałe należności budżetowe rozłożone na raty, które nie podlegają oprocentowaniu, np. roczna opłata za wieczyste użytkowanie gruntów, opłata za wycinkę drzew, należy ujmować w kategorii "pozostałe należności" w kwartalnym sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych?

3. W której kategorii w sprawozdaniu Rb-ZN o stanie zobowiązań oraz należności Skarbu Państwa z tytułu wykonywania przez jednostki samorządu terytorialnego zadań zleconych, należy ujmować należności rozłożone na raty, a dotyczące transakcji, stanowiących dochody Skarbu Państwa?

Na powyższe pytania wyjaśnienia udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach w piśmie z dnia 9 maja 2016 r. RIO uznała, iż w takiej sytuacji należności z tytułu opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, których płatność została rozłożona na oprocentowane raty, należy ujmować w wierszu N2 (pożyczki) sprawozdania Rb-N.

Zdaniem RIO w ramach pożyczki ujmuje się należności wynikające z umowy sprzedaży nieruchomości, w której cena została rozłożona na raty (i są one oprocentowane), uregulowanej w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2015 r. poz. 1774 ze zm.).

Zatem również należności rozłożone na raty (i oprocentowane) z tytułu sprzedaży nieruchomości, sprzedaży lokali mieszkalnych i lokali użytkowych, zwrotu zwaloryzowanego odszkodowania z tytułu zwrotu nieruchomości, pierwszej opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej (do której stosuje się przepis art. 70 ust. 2-4), należy w sprawozdaniu ujmować w wierszu N2 (pożyczki). Pozostałe należności, wymienione w pkt. 2 pytania przedstawionego we wniosku, należy ujmować w kategorii "Pozostałe należności' (w wierszu N5, a w przypadku gdy należność stanie się wymagalna w wierszu N4). Zgodnie z przepisem § 10 ust. 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 201 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz. U. 2014 r. poz. 1773) do sporządzania sprawozdań Rb-ZN stosuje się zasady określone w instrukcji dla sprawozdań Rb-Z i Rb-N.

W sprawozdaniu Rb ZN, należności będące przedmiotem zapytania, należy ujmować w sposób wskazany powyżej.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Kilekcach

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowa tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pozostałych pracowników urzędów i jednostek [projekt rozporządzenia z 4 marca 2024 r.]

  Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  REKLAMA

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  REKLAMA

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA