Sprawozdania budżetowe po zmianach w 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Część zmian w sprawozdawczości budżetowej już obowiązuje
Stosuje się je po raz pierwszy do sprawozdań miesięcznych za marzec 2016 r. i kwartalnych za I kwartał 2016 r. Poprawki są zarówno w zakresie budżetu państwa, jak i w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego
REKLAMA
Minister finansów wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej.
Zmiany w zakresie budżetu państwa w większości związane są z uaktualnieniem rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej do aktualnie obowiązującego stanu prawnego określonego w innych przepisach.
Polecamy produkt: Sprawozdawczość budżetowa
Wprowadzono również do katalogu symboli identyfikujących państwowe fundusze celowe symbol dla Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.
REKLAMA
Najistotniejsza zmiana w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego jest związana z wejściem w życie 1 stycznia 2016 r. ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1045). Umożliwia ona samorządowym jednostkom organizacyjnym korzystanie ze wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej. W związku z tym dokonano zmian przepisów w tym zakresie, wprowadzając m.in. w par. 2 pkt 10 (słownik pojęć) zasadę, że przez kierownika jednostki obsługującej należy rozumieć kierownika jednostki obsługującej, o której mowa odpowiednio w ustawie z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1515 i 1890), ustawie z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1445 i 1890) i ustawie z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1392 i 1890). Tym samym uregulowano zapisy związane z obowiązkiem sporządzania i przekazywania sprawozdań oraz ich podpisem, jak również wprowadzono zmiany w tym zakresie w załączniku nr 44 oraz 40.
Wprowadzono również zmiany w załączniku nr 39, m.in. w zakresie sprawozdania Rb-27S, gdzie do opisu kolumny „Należności” dodano zapis, że wykazuje się również zaległości podatkowe zabezpieczone hipoteką, natomiast w zakresie opisu kolumny „Dochody otrzymane” dodano, że pomniejsza się o dokonane zwroty.
Istotna zmiana została wprowadzona w zakresie ujmowania w sprawozdaniu Rb-27S dochodów budżetowych pobieranych przez urzędy skarbowe i przekazywanych na rzecz jednostki samorządu terytorialnego. W tym zakresie uregulowano szczegółowo wykazywanie tych dochodów w podziale na:
● dochody pobierane przez urzędy skarbowe na rzecz jednostki samorządu terytorialnego z tytułu podatków i opłat;
● dochody pobierane przez urzędy skarbowe na rzecz jednostki samorządu terytorialnego z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego w podatku dochodowym od osób prawnych.
Dokonano zmiany, w zakresie instrukcji sporządzania sprawozdania Rb-27ZZ, poprzez usunięcie zapisów „z wyjątkiem dochodów realizowanych w ramach ustawy o funduszu świadczeń alimentacyjnych, które należy wykazywać tylko w części należnej gminie wierzyciela”. Natomiast w zakresie sprawozdania Rb-28S doprecyzowano zapis dotyczący kolumny „Zobowiązania ogółem”, a w zakresie sprawozdania Rb-28NWS dotyczy zmiana kolumny „Plan”.
Rozporządzenie weszło w życie 1 kwietnia 2016 r. i ma zastosowanie do sporządzania sprawozdań miesięcznych za marzec 2016 r. oraz kwartalnych za I kwartał 2016 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących sporządzania sprawozdań Rb-70 w zakresie aplikantów sądowych i prokuratorskich, które wejdą w życie z 1 stycznia 2017 r.
OPINIA EKSPERTA
Krystyna Gąsiorek specjalistka z zakresu sprawozdawczości budżetowej
Większość zmian w sprawozdawczości budżetowej dokonanych rozporządzeniem ministra finansów z 31 marca 2016 r. to zmiany „kosmetyczne” dostosowujące do obecnego stanu prawnego. Głównie wiążą się one:
● z możliwością tworzenia przez jednostki samorządu terytorialnego wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej, a w związku z tym dostosowaniem rozporządzenia w zakresie sporządzania, podpisywania i składania sprawozdań;
● z ujmowaniem w sprawozdaniu Rb-27S dochodów budżetowych pobieranych przez urzędy skarbowe i przekazywanych na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, a w związku z tym wprowadzeniem szczegółowej instrukcji;
● ze zmianą w strukturze zatrudnienia w sądownictwie powszechnym oraz ze zmianą rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 ze zm.), a w związku z tym dostosowaniem rozporządzenia w zakresie sprawozdania Rb-70 o zatrudnieniu i wynagrodzeniach. ©?
Stanisław Okulski
specjalista z zakresu finansów publicznych
Podstawa prawna
Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.).
Rozporządzenie ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. poz. 119 ze zm.).
Rozporządzenie ministra finansów z 31 marca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. poz. 441).
Polecamy w INFORRB
W jaki sposób wykazać płatność ratalną w sprawozdaniach Rb-28S oraz Rb-Z
Czy niewymagalne zobowiązania należy ująć w sprawozdaniu Rb-Z
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.