reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Operacje finansowe > Czy w sprawozdaniu Rb-N należy wykazywać należności pochodzące od podmiotu wykreślonego z ewidencji działalności gospodarczej

Czy w sprawozdaniu Rb-N należy wykazywać należności pochodzące od podmiotu wykreślonego z ewidencji działalności gospodarczej

W sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych, zgodnie z instrukcją sporządzania sprawozdań, należności wykazuje się do momentu wykreślenia dłużnika z właściwego rejestru, chyba że dług został przejęty przez następcę prawnego dłużnika. Czy w związku z tym powinniśmy wykazywać w tym sprawozdaniu należności, których nadal dochodzimy, pomimo wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej podmiotów, którym udzielono wsparcia?

Należności dochodzone od dłużnika wykreślonego z rejestru przedsiębiorców, lecz nie z powodu upadłości, i którego dług przejęty został przez następcę prawnego, należy wykazać w sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych, zgodnie z zapisem § 12 ust. 5 załącznika nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (dalej: rozporządzenie w sprawie operacji finansowych).

Polecamy produkt: Sprawozdawczość budżetowa

ZAPAMIĘTAJ!

W sprawozdaniu Rb-N należności wykazuje się do momentu wykreślenia dłużnika z właściwego rejestru, chyba że dług został przejęty przez następcę prawnego dłużnika.

Sprawozdania w zakresie operacji finansowych są sporządzane przez:

● zobowiązane do tego jednostki samorządu terytorialnego,

● samorządowe zakłady budżetowe,

jednostki budżetowe, w tym również jednostki oświatowe,

● jednostki posiadające osobowość prawną tylko w takim zakresie, w jakim mogą – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – zaciągać określone zobowiązania lub posiadać należności.

Rb-N kwartalne sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych sporządza się na podstawie ewidencji księgowej jednostki, w związku z czym wszystkie należności ujęte w księgach rachunkowych jednostki podlegają wykazaniu w tym sprawozdaniu z wyjątkiem dłużnika, który został wykreślony z rejestru przedsiębiorców z powodu upadłości.

RENATA NIEMIEC

 finansista, wieloletni pracownik wydziałów finansowych w jednostkach samorządu terytorialnego, autor licznych publikacji z zakresu rachunkowości i finansów publicznych, obecnie główny księgowy w jednostce budżetowej

PODSTAWA PRAWNA

● załącznik nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1773)

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama