reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Opłaty dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego - jaki paragraf?

Opłaty dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego - jaki paragraf?

Z jakim paragrafem będą księgowane opłaty dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego według ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów?

Z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności tych gruntów. Tak stanowi art. 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Artykuł 4 ust. 4 ustala, że w zaświadczeniu potwierdza się przekształcenie oraz informuje o obowiązku wnoszenia rocznej opłaty przekształceniowej, zwanej dalej "opłatą", wysokości i okresie wnoszenia tej opłaty, a także możliwości wniesienia opłaty jednorazowej i zasadach jej wnoszenia. Tym samym dochodzi do zamiany opłaty z tytułu prawa użytkowania wieczystego w roczną opłatę przekształceniową. Obowiązek jej wnoszenia wynika wprost z art. 7 ww. ustawy. Jest to forma opłacenia nabycia nieruchomości.

Do tego wpisuje się roszczenie o opłatę w księgach wieczystych. W związku z tym, że dotychczasowe prawo użytkowania wieczystego skutkowało wprowadzeniem tego prawa do aktywów jednostki, ww. opłaty należy uznać za opłaty przekształceniowe, które mają charakter wydatków bieżących.

Prawo użytkowania zmienia się w nieruchomość w księgach rachunkowych o znanej wartości początkowej, która nie podlega amortyzacji. W zależności od tego, kto był dotychczasowym właścicielem gruntu, opłaty te należy ujmować w paragrafie:

  • 451 "Opłaty na rzecz budżetu państwa" - jeśli właścicielem był Skarb Państwa,
  • 452 "Opłaty na rzecz budżetów jednostek samorządu terytorialnego" - jeśli grunty należały do gminy, powiatu lub samorządu województwa,
  • 443 "Różne opłaty i składki" - jeśli właścicielem gruntu był inny podmiot.

Odp. Piotr Wieczorek

specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i certyfikowany szkoleniowiec

Podstawy prawne:

  • art. 1, art. 4 ust. 4, art. 7 ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2018 r. poz. 1716)

  • załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U z 2019 r. poz. 257)

Polecamy serwis: Sektor publiczny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama