REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekty faktur VAT za energię elektryczną - należności a dochody

Korekty faktur VAT za energię elektryczną - należności a dochody./ fot. Shutterstock
Korekty faktur VAT za energię elektryczną - należności a dochody./ fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy dochody budżetu państwa stanowi kwota aktualnego salda rozrachunków z kontrahentem na koniec roku?

REKLAMA

Państwowa jednostka budżetowa (prokuratura) w styczniu 2019 r. otrzymała fakturę za energię elektryczną za grudzień 2018 r. Fakturę ujęto w księgach w 2018 r. na kontach: Wn 080/Ma 240 i została uregulowana 15 stycznia 2019 r. z § 6050. Następnie - 15 stycznia 2019 r. otrzymano faktury korygujące (na minus) za energię elektryczną (dotyczące tego samego kontrahenta i obiektu) za rok 2018 na łączną kwotę przewyższającą zobowiązanie. Faktury ujęto w księgach w 2018 r. na kontach: Wn 080/Ma 240.W wyniku tej sytuacji na koniec 2018 r. w rozrachunkach z kontrahentem występuje zarówno należność jak i zobowiązanie (saldo rozrachunków z kontrahentem na 31 grudnia 2018 r. stanowi należność). Z uwagi na zapłacenie faktury za grudzień 2018 r. przed otrzymaniem korekt na dziś dzień występuje należność od kontrahenta w wysokości wszystkich wystawionych korekt, która zostanie rozliczona z faktur za przyszłe dostawy i usługi od tego kontrahenta, a które zostaną wystawione w 2019 r. Czy całość należności z tytułu korekt stanowi dochody budżetu państwa? Czy dochody stanowią kwotę w wysokości korekt faktury dot. V-XI natomiast korekta za grudzień 2018 będzie stanowić pomniejszenie wydatku roku 2019 (faktura została opłacona w 2019 r.)? Czy dochody budżetu państwa stanowi kwota aktualnego salda rozrachunków z kontrahentem na koniec roku? Pozostała kwota w wysokości faktury opłaconej w roku bieżącym stanowi pomniejszenie wydatków dokonanych w roku bieżącym, a dotyczących roku 2018.

REKLAMA

Odpowiedź: Wyłącznie zwroty wydatków, które dotyczą poprzedniego roku budżetowego, a faktyczny wpływ na rachunek wydatków miał miejsce w bieżącym roku budżetowym, stanowią dochody budżetowe państwowej jednostki budżetowej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Korekty faktur VAT za energię elektryczną - należności a dochody

Przeczytaj uzasadnienie odpowiedzi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Administracja

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA