REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekty faktur VAT za energię elektryczną - należności a dochody

Korekty faktur VAT za energię elektryczną - należności a dochody./ fot. Shutterstock
Korekty faktur VAT za energię elektryczną - należności a dochody./ fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy dochody budżetu państwa stanowi kwota aktualnego salda rozrachunków z kontrahentem na koniec roku?

REKLAMA

Państwowa jednostka budżetowa (prokuratura) w styczniu 2019 r. otrzymała fakturę za energię elektryczną za grudzień 2018 r. Fakturę ujęto w księgach w 2018 r. na kontach: Wn 080/Ma 240 i została uregulowana 15 stycznia 2019 r. z § 6050. Następnie - 15 stycznia 2019 r. otrzymano faktury korygujące (na minus) za energię elektryczną (dotyczące tego samego kontrahenta i obiektu) za rok 2018 na łączną kwotę przewyższającą zobowiązanie. Faktury ujęto w księgach w 2018 r. na kontach: Wn 080/Ma 240.W wyniku tej sytuacji na koniec 2018 r. w rozrachunkach z kontrahentem występuje zarówno należność jak i zobowiązanie (saldo rozrachunków z kontrahentem na 31 grudnia 2018 r. stanowi należność). Z uwagi na zapłacenie faktury za grudzień 2018 r. przed otrzymaniem korekt na dziś dzień występuje należność od kontrahenta w wysokości wszystkich wystawionych korekt, która zostanie rozliczona z faktur za przyszłe dostawy i usługi od tego kontrahenta, a które zostaną wystawione w 2019 r. Czy całość należności z tytułu korekt stanowi dochody budżetu państwa? Czy dochody stanowią kwotę w wysokości korekt faktury dot. V-XI natomiast korekta za grudzień 2018 będzie stanowić pomniejszenie wydatku roku 2019 (faktura została opłacona w 2019 r.)? Czy dochody budżetu państwa stanowi kwota aktualnego salda rozrachunków z kontrahentem na koniec roku? Pozostała kwota w wysokości faktury opłaconej w roku bieżącym stanowi pomniejszenie wydatków dokonanych w roku bieżącym, a dotyczących roku 2018.

REKLAMA

Odpowiedź: Wyłącznie zwroty wydatków, które dotyczą poprzedniego roku budżetowego, a faktyczny wpływ na rachunek wydatków miał miejsce w bieżącym roku budżetowym, stanowią dochody budżetowe państwowej jednostki budżetowej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Korekty faktur VAT za energię elektryczną - należności a dochody

Przeczytaj uzasadnienie odpowiedzi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Administracja
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA