REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe stawki podatku od nieruchomości i środków transportowych w Koszalinie już od 1 stycznia 2020 r.

Wyższe stawki podatku od nieruchomości i środków transportowych w Koszalinie już od 1 stycznia 2020 r./ fot. Shutterstock
Wyższe stawki podatku od nieruchomości i środków transportowych w Koszalinie już od 1 stycznia 2020 r./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rada Miejska w Koszalinie zdecydowała, że już od 1 stycznia 2020 r. wzrosną stawki podatku od nieruchomości i od środków transportowych. O ile wzrosną stawki? Co z pozostałymi miastami?

Od 1 stycznia 2020 r. w Koszalinie średnio o ok. 4 proc. i o ok. 5 proc. wzrosną odpowiednio stawki podatku od nieruchomości i od środków transportowych. Stosowne dwie odrębne uchwały rada miejska podjęła podczas sesji w czwartek.

REKLAMA

Podczas obrad Rady Miejskiej w Koszalinie w czwartek rozpatrywane były m.in. dwa projekty uchwał okołobudżetowych. Pierwszy w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, drugi w sprawie ustalenia stawek podatku od środków transportu, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Obie uchwały zostały przyjęte 18 głosami radnych Koalicji Obywatelskiej (jeden radny był nieobecny). Sześcioosobowy klub radnych PiS głosował przeciw.

REKLAMA

Zgodnie z zapisami uchwały dotyczącej podatku od nieruchomości, od 2020 r. stawka za 1 metr kwadratowy od budynków mieszkalnych wynosić będzie 60 gr i wzrośnie od obecnej o 3 gr (5,26 proc.), mimo to stanowić będzie 74,07 proc. stawki maksymalnej ustalonej przez ministerstwo finansów.

Podatek od 1 metra kwadratowego gruntów związanych z działalnością gospodarczą wyniesie 90 gr i będzie wyższy od obecnej stawki o 4 gr (4,65 proc.), co stanowić będzie 94,74 proc. stawki maksymalnej. Dla tzw. gruntów pozostałych stawka od 1 metra kwadratowego wzrośnie z 43 gr do 45 gr, czyli o 4,65 proc. i stanowić będzie 90 proc. stawki maksymalnej. Natomiast 98,63 proc. górnej granicy stawki trzeba będzie płacić od budynków pozostałych. Od metra kwadratowego podatek wyniesie 7,94 zł i od nowego roku wzrośnie o 5,03 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z przyjętą uchwałą w mieście Koszalinie maksymalne stawki podatku od nieruchomości stosowane będą dla gruntów pod wodami jezior (4,80 zł od ha), budynków związanych z działalnością gospodarczą (23,90 zł od metra kwadratowego), budynków zajętych na działalność gospodarczą w zakresie obrotu materiałem siewnym (11,18 zł od metra kwadratowego), budynków zajętych na świadczenia zdrowotne (4,87 zł od metra kwadratowego) oraz budowli.

Miasto przewiduje, że skutki finansowe z tytułu obniżenia stawek maksymalnych wyniosą ponad 1,5 mln zł. Natomiast z tytułu realizacji uchwały w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości wyniosą ponad 2,3 mln zł.

Radni w czwartek, przyjmując uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od środków transportowych, zgodzili się na wzrost większości z nich od 1 stycznia 2020 r. o 5 proc. w stosunku do obecnie obowiązujących. W przypadku kilku stawek podwyżki będą nieco niższe, ale tylko dlatego, by nie przekroczyły tych maksymalnych.

Konsekwencją podjęcia tej uchwały będzie wzrost dochodów budżetowych w 2020 r. o ok. 234 tys. zł przy planowanym wpływie ok. 5,1 mln zł. Gdyby miasto zdecydowało się na ustalenie wszystkich stawek na poziomie maksymalnym dochody do budżetu wzrosłyby o ok. 2,1 mln zł.

Zobacz: Wynagrodzenia

Podczas dyskusji radny PiS Artur Wiśniewski podkreślił, że proponowane podwyżki podatków nie są wsparciem dla przedsiębiorców. Jego zdaniem, prezydent (Piotr Jedliński) prowadzi wobec nich „twardą politykę fiskalną”. Według Wiśniewskiego stawki podatku dotyczące prowadzących działalność gospodarczą powinny być na poziomie 80-80 proc. maksymalnych stawek.

W odpowiedzi radny Tomasz Biernacki (KO) zaznaczył, że przyczyna podwyższania podatków „jest w stolicy, w Warszawie, gdzie uchwalane są ustawy”. Podkreślił, że w 2020 r. w budżecie Koszalina będą niższe wpływy z podatków PIT i CIT, na skutek decyzji rządzących krajem. Podkreślił, że gmina musi „szukać pieniędzy na bieżące wydatki”. Prezydent Jedliński dodał, że tylko do końca 2019 r. miasto musi dołożyć 6 mln zł z budżetu na wynagrodzenia dla nauczycieli. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA