REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe stawki podatku od nieruchomości i środków transportowych w Koszalinie już od 1 stycznia 2020 r.

Wyższe stawki podatku od nieruchomości i środków transportowych w Koszalinie już od 1 stycznia 2020 r./ fot. Shutterstock
Wyższe stawki podatku od nieruchomości i środków transportowych w Koszalinie już od 1 stycznia 2020 r./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rada Miejska w Koszalinie zdecydowała, że już od 1 stycznia 2020 r. wzrosną stawki podatku od nieruchomości i od środków transportowych. O ile wzrosną stawki? Co z pozostałymi miastami?

Od 1 stycznia 2020 r. w Koszalinie średnio o ok. 4 proc. i o ok. 5 proc. wzrosną odpowiednio stawki podatku od nieruchomości i od środków transportowych. Stosowne dwie odrębne uchwały rada miejska podjęła podczas sesji w czwartek.

REKLAMA

Podczas obrad Rady Miejskiej w Koszalinie w czwartek rozpatrywane były m.in. dwa projekty uchwał okołobudżetowych. Pierwszy w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, drugi w sprawie ustalenia stawek podatku od środków transportu, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Obie uchwały zostały przyjęte 18 głosami radnych Koalicji Obywatelskiej (jeden radny był nieobecny). Sześcioosobowy klub radnych PiS głosował przeciw.

REKLAMA

Zgodnie z zapisami uchwały dotyczącej podatku od nieruchomości, od 2020 r. stawka za 1 metr kwadratowy od budynków mieszkalnych wynosić będzie 60 gr i wzrośnie od obecnej o 3 gr (5,26 proc.), mimo to stanowić będzie 74,07 proc. stawki maksymalnej ustalonej przez ministerstwo finansów.

Podatek od 1 metra kwadratowego gruntów związanych z działalnością gospodarczą wyniesie 90 gr i będzie wyższy od obecnej stawki o 4 gr (4,65 proc.), co stanowić będzie 94,74 proc. stawki maksymalnej. Dla tzw. gruntów pozostałych stawka od 1 metra kwadratowego wzrośnie z 43 gr do 45 gr, czyli o 4,65 proc. i stanowić będzie 90 proc. stawki maksymalnej. Natomiast 98,63 proc. górnej granicy stawki trzeba będzie płacić od budynków pozostałych. Od metra kwadratowego podatek wyniesie 7,94 zł i od nowego roku wzrośnie o 5,03 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z przyjętą uchwałą w mieście Koszalinie maksymalne stawki podatku od nieruchomości stosowane będą dla gruntów pod wodami jezior (4,80 zł od ha), budynków związanych z działalnością gospodarczą (23,90 zł od metra kwadratowego), budynków zajętych na działalność gospodarczą w zakresie obrotu materiałem siewnym (11,18 zł od metra kwadratowego), budynków zajętych na świadczenia zdrowotne (4,87 zł od metra kwadratowego) oraz budowli.

Miasto przewiduje, że skutki finansowe z tytułu obniżenia stawek maksymalnych wyniosą ponad 1,5 mln zł. Natomiast z tytułu realizacji uchwały w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości wyniosą ponad 2,3 mln zł.

Radni w czwartek, przyjmując uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od środków transportowych, zgodzili się na wzrost większości z nich od 1 stycznia 2020 r. o 5 proc. w stosunku do obecnie obowiązujących. W przypadku kilku stawek podwyżki będą nieco niższe, ale tylko dlatego, by nie przekroczyły tych maksymalnych.

Konsekwencją podjęcia tej uchwały będzie wzrost dochodów budżetowych w 2020 r. o ok. 234 tys. zł przy planowanym wpływie ok. 5,1 mln zł. Gdyby miasto zdecydowało się na ustalenie wszystkich stawek na poziomie maksymalnym dochody do budżetu wzrosłyby o ok. 2,1 mln zł.

Zobacz: Wynagrodzenia

Podczas dyskusji radny PiS Artur Wiśniewski podkreślił, że proponowane podwyżki podatków nie są wsparciem dla przedsiębiorców. Jego zdaniem, prezydent (Piotr Jedliński) prowadzi wobec nich „twardą politykę fiskalną”. Według Wiśniewskiego stawki podatku dotyczące prowadzących działalność gospodarczą powinny być na poziomie 80-80 proc. maksymalnych stawek.

W odpowiedzi radny Tomasz Biernacki (KO) zaznaczył, że przyczyna podwyższania podatków „jest w stolicy, w Warszawie, gdzie uchwalane są ustawy”. Podkreślił, że w 2020 r. w budżecie Koszalina będą niższe wpływy z podatków PIT i CIT, na skutek decyzji rządzących krajem. Podkreślił, że gmina musi „szukać pieniędzy na bieżące wydatki”. Prezydent Jedliński dodał, że tylko do końca 2019 r. miasto musi dołożyć 6 mln zł z budżetu na wynagrodzenia dla nauczycieli. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA