| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Urzędowy wzór zawiadomienia o zapłacie na inny rachunek bankowy niż ujęty na białej liście - ZAW-NR

Urzędowy wzór zawiadomienia o zapłacie na inny rachunek bankowy niż ujęty na białej liście - ZAW-NR

Rozporządzeniem Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. został ustalony wzór zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu na białej liście podatników VAT. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2020 r.

Zakres regulacji

Rozporządzeniem Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. został ustalony wzór zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu na białej liście podatników VAT (Dz.U. z 2019 r. poz. 2530) - ZAW-NR.

Polecamy: Split payment (MPP) i biała lista w jednostkach sektora finansów publicznych. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 2/2020

Zastosowanie w praktyce

1. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2020 r.

2. Zawiadomienie na ustalonym wzorze składa się w sytuacji, gdy zapłata należności z faktury VAT opiewającej na kwotę wyższą niż 15 000 zł zostanie przelana na inny rachunek bankowy kontrahenta niż wskazany na białej liście podatników VAT. Limit 15 000 zł dotyczy wartości transakcji, a nie kwoty wskazanej na fakturze. Limit odnosi się do kwoty brutto.

3. Zawiadomienie składa się w ciągu 3 dni od dnia złożenia polecenia przelewu do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury, a nie dla nabywcy. Chodzi tu o 3 dni kalendarzowe, a nie robocze (np. jeśli jednostka wyśle przelew w piątek, to na zawiadomienie ma czas do poniedziałku).

Izabela Motowilczuk

były wieloletni inspektor kontroli

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Zdjęcia

Urzędowy wzór zawiadomienia o zapłacie na inny rachunek bankowy niż ujęty na białej liście - ZAW-NR./ fot. Shutterstock
Urzędowy wzór zawiadomienia o zapłacie na inny rachunek bankowy niż ujęty na białej liście - ZAW-NR./ fot. Shutterstock

INFORLEX Administracja425.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »