REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin na wykonanie wydatków niewygasających

Termin na wykonanie wydatków niewygasających
Termin na wykonanie wydatków niewygasających
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy uchwała rady gminy może przedłużyć termin na wykonanie wydatków niewygasających wynikający z art. 263 uofp?

Termin na wykonanie wydatków niewygasających

REKLAMA

OPIS NIEPRAWIDŁOWOŚCI: Na wniosek wójta radni gminy mają dokonać zmiany uchwały z grudnia 2020 r. w sprawie wydatków niewygasających na 2021 r. Chodzi o wydłużenie terminu na ich wykonanie poza terminem 30 czerwca br. do 31 sierpnia br. Wykonawcy być może nie zdążą z wykonaniem zadań, które są prowadzone od jesieni 2020 r. Wydatki te obejmują m.in. zadanie dotyczące budowy żłobka i przedszkola publicznego. Według wójta gminy, oba zadania są istotne dla funkcjonowania samorządu i jest konieczne ich wykonanie. W projekcie uchwały podano m.in. art. 263 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: uofp), art. 2, art. 18 ust. 2 pkt 4 i art. 51 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: ustawa o samorządzie gminnym) oraz specjalne regulacje - art. 15zo ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa o COVID-19).

REKLAMA

W uzasadnieniu projektu uchwały zmieniającej podano dodatkowy argument w postaci braku zakazu dokonywania takich zmian w regulacjach ustawowych, co należy interpretować jako domniemaną zgodę na takie zmiany legislacyjne.

KOMENTARZ: W pierwszej kolejności warto poruszyć aspekt dotyczący możliwości stosowania określonych rozwiązań prawnych, przy braku zakazu ich stosowania w przepisach powszechnie obowiązujących. Kwestia ta jest odmiennie interpretowana na płaszczyźnie cywilnoprawnej, a odmiennie w sferze publicznoprawnej. O ile na płaszczyźnie ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny jest dopuszczona znaczna swoboda w kształtowaniu stosunków cywilnoprawnych, o tyle na gruncie ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, ustawy o finansach publicznych czy innych aktów prawnych regulujących zasady funkcjonowania jednostek sektora finansów publicznych, swoboda podmiotów publicznych jest znacznie ograniczona. Ma to związek z koniecznością przestrzegania przez te jednostki zasady legalizmu, czyli postępowania na podstawie prawa i w jego granicach (art. 7 ustawy z 2 kwietnia 1997 r. - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej).

(…)

Marcin Nagórek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fragment artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka opłat za wodę o 14,99%. Weryfikacja dopiero, gdy podwyżka będzie o 15% [Przykład]

To efekt zmiany w prawie zdejmującej kontrolę nad gminami w zakresie podnoszenia opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.

Dodatek również dla rodzin zastępczych zawodowych. W planach kwota 1000 zł brutto

Projekt, którym zajmuje się Sejm, zakłada przyznanie dodatków do wynagrodzeń dla osób, które pełnią funkcję rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzą rodzinne domy dziecka. Dodatek ma być wypłacony od 1 lipca 2024 r.

Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

REKLAMA

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

REKLAMA

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA