reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > W 2014 r. województwa nie zapłacą części janosikowego

W 2014 r. województwa nie zapłacą części janosikowego

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zwalnia w 2014 r. województwa z obowiązku wpłaty części tzw. janosikowego do budżetu państwa. Sejm zajmuje się obecnie poprawkami Senatu do ustawy.

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przyjęta przez Sejm 22 listopada 2013 r., reguluje kwestie podziału rezerwy subwencji ogólnej dla samorządów w myśl wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 stycznia 2013 r. Trybunał uznał za niekonstytucyjny brak ustawowych kryteriów dysponowania przez ministra finansów tą rezerwą. Ustawa stanowi, że środki rezerwy mogą być przeznaczone m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego z dochodami niższymi od średnich dochodów gmin, powiatów i województw.

Zmiana ta ma na celu wzmocnienie systemu wyrównawczego i wsparcie mniej zamożnych samorządów. Środki z rezerwy będą mogły otrzymać też jednostki samorządu terytorialnego realizujące zadnia własne z zakresu pomocy społecznej oraz te, które poniosły straty w infrastrukturze komunalnej w wyniku zdarzeń losowych. Beneficjentami środków będą mogły być też gminy, które w danym roku budżetowym dokonały wpłat do budżetu państwa. Zgodnie z ustawą podziału środków dokonywać będzie minister właściwy do spraw finansów publicznych po uzgodnieniu z przedstawicielami samorządów wielkości środków i kryteriów ich podziału. Podział środków musi nastąpić nie później niż do 16 grudnia roku budżetowego. Ustawa zwalnia też w 2014 r. województwa z obowiązku wpłaty części tzw. janosikowego do budżetu państwa. Jeżeli w przyszłym roku wyliczona dla danego województwa kwota janosikowego przekracza 400 mln zł, to należna nadwyżka może być uregulowana w trzech równych, rocznych ratach. Wpłaty muszą być dokonywane w latach 2015-2017 do 30 czerwca każdego roku. Konsekwencją wprowadzenia tych przepisów mają być zmiany w wypłacaniu środków z janosikowego uboższym województwom.

12 grudnia 2013 r. Senat wniósł dwie poprawki do nowelizacji. Pierwsza z nich polega na usunięciu z nowelizacji przepisu, który miał określać zasady zwrotu nienależnie uzyskanych kwot janosikowego w 2013 r. w przypadku wejścia w życie proponowanej nowelizacji do 15 grudnia 2013 r. Druga senacka poprawka przewiduje, że w przypadku, gdy województwo będzie miało do zapłacenia w przyszłym roku ponad 400 mln zł janosikowego, wtedy będzie mogło ubiegać się o pożyczkę z budżetu państwa na pozostałą część należnej kwoty. Warunkiem udzielenia pożyczki będzie przedstawienie przez województwo programu ostrożnościowego, zawierającego plan racjonalizacji jego wydatków. 12 grudnia 2013 r. sejmowe komisje: Finansów Publicznych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wniosły o przyjęcie poprawek Senatu. Sprawozdanie komisji przedstawiła posłanka Krystyna Skowrońska. Posłowie zdecydują w sprawie stanowiska Senatu w głosowaniach.

Źródło: Sejm

Zobacz również: Nowelizacja ustawy o janosikowym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama