| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Opłata za śmieci uzależniona od dochodu

Opłata za śmieci uzależniona od dochodu

Nowe przepisy wprowadzają m.in. maksymalną stawkę opłat za odpady komunalne – uzależnioną od przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem. Kwota opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie podlega zaokrągleniu.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

W Dzienniku Ustaw z dnia 17 stycznia 2015 r. poz. 87 opublikowano Ustawę z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wprowadzają m.in. maksymalną stawkę opłat za odpady komunalne – uzależnioną od przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem. Zmiany dotyczą także wyłączenia obowiązku składania nowych deklaracji przez właścicieli nieruchomości w przypadku uchwalenia nowej stawki opłaty.

Wprowadzona regulacja precyzuje, że kwota opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie podlega zaokrągleniu.

Ponadto art. 11 noweli stanowi, że dotychczasowe akty prawa miejscowego wydane na podstawie art. 4, art. 6l, art. 6n, art. 6r ust. 3 i 4 ustawy zmienianej w art. 1 zachowują moc na okres na jaki zostały wydane jednak nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Znowelizowana ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 20 i pkt 21 lit. b, art. 6 i art. 7, które wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu

Polecamy serwis: Podatki i opłaty lokalne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »