REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rodzicielski - prezydencki projekt zmian

Subskrybuj nas na Youtube
Dziecko, rodzice, urlop rodzicielski, Kodeks pracy/ Fot. Fotolia
Dziecko, rodzice, urlop rodzicielski, Kodeks pracy/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„W przyszłym tygodniu przedstawię ustawę zmieniającą Kodeks pracy tak, by było możliwe bardziej elastyczne - a więc z korzyścią dla rodzin, dla pracujących rodziców, dla dzieci - korzystanie z urlopów rodzicielskich" - zapowiedział Prezydent Bronisław Komorowski.

Komorowski: w przyszłym tygodniu projekt zmian dot. urlopów rodzicielskich (opis)

REKLAMA

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi projekt noweli Kodeksu pracy wprowadzającej bardziej elastyczny system korzystania z urlopów rodzicielskich. Przestrzegał też przed "politycznymi naciągaczami, którzy wszystko obiecują, nic nie dają".

„W przyszłym tygodniu przedstawię ustawę zmieniającą Kodeks pracy tak, by było możliwe bardziej elastyczne - a więc z korzyścią dla rodzin, dla pracujących rodziców, dla dzieci - korzystanie z urlopów rodzicielskich. (...) Chodzi o to, by wprowadzać takie prawo w Polsce, które da efekt w postaci ulżenia niełatwej doli człowieka pracującego i wychowującego dzieci, ale bez rujnowania przedsiębiorstw” - mówił prezydent podczas niedzielnej wizyty w Kłodawie (Wielkopolskie).

Zobacz również: Urlop rodzicielski - wzór wniosku

Wcześniej informowano, że Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy rodzinnej, który zakłada zmiany w Kodeksie pracy mające uelastycznić urlopy rodzicielskie i dające możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu aż do 64 tygodni. Pracodawca miałby obowiązek zaakceptować wniosek pracownika np. o zmniejszenie wymiaru czasu pracy, ruchomy czy indywidualny czas pracy oraz skrócony tydzień pracy - chyba, że nie pozwalają mu na to organizacja pracy i rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Jak podawano wówczas, projekt mówi również o niedyskryminacji w pracy ze względu na obowiązki rodzinne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bronisław Komorowski powiedział, że projekt, który zamierza złożyć, to kolejna ustawa ważna dla polskich rodzin i jednocześnie jego 26. inicjatywa ustawodawcza.

REKLAMA

Podczas spotkania z mieszkańcami Kłodawy prezydent przestrzegał też przed - jak to ujął - „politycznymi naciągaczami, którzy zabiegają o głosy wyborców, rozdając obietnice bez pokrycia, rozdając miliardy, których nie ma”. „Ja nastawiam się na pracę, a nie na obietnice bez pokrycia" - mówił Komorowski. „Będę tak jak przez minione pięć lat, ciężko pracował. Będę działał, a nie obiecywał, nie deklarował” - zapowiedział.

„Jedni obiecują, inni sugerują, że może być jedna ustawa albo, że całe prawo można zmienić, że można wprowadzić ustawę o zdrowiu, szczęściu i pomyślności. Ja wprowadzam konkretne rozwiązania ustawowe, poprawiające system, wzmacniające system z korzyścią dla Polski, ale z korzyścią także dla obywateli, dla konkretnych grup społecznych. To jest ta różnica. Ja nie chcę państwa naciągnąć na głosy oddawane na mnie w czasie wyborów, ale przestrzegam przed politycznymi naciągaczami, którzy wszystko obiecują, nic nie dają” - oświadczył Komorowski, zwracając się do mieszkańców Kłodawy.

Prezydent ocenił, że „polityczni naciągacze”, oprócz pustych obietnic i deklaracji, nie mają żadnych dokonań. „Nie można Polakom robić wody z mózgu, że samymi obietnicami, samymi deklaracjami, zbuduje się lepszą Polskę” - dodał.

Komorowski podczas wystąpienia w Kłodawie nawiązał do obchodzonego w tym roku jubileuszu 25-lecia polskich samorządów. „Polski samorząd jest źródłem sukcesu. Jest także sam w sobie sukcesem Polski. To po prostu widać wszędzie” - przekonywał. Zaapelował jednocześnie, by bronić dorobku ćwierćwiecza polskiej wolności i samorządności „przed wszystkimi marudami, przed ludźmi, którzy mają nawyk ciągłego narzekania”.

„Musimy bronić naszego dorobku, musimy bronić prawa do naszej dumy z dokonań w każdej gminie, każdym mieście” - mówił prezydent. Podkreślił, iż taka postawa jest potrzebna „po to, żeby wierzyć, że jeszcze więcej jesteśmy w stanie dobrego zrobić”. „Trzeba dumą narodową ładować polskie akumulatory” - apelował Komorowski.

Prezydent odwiedził Kłodawę w drugim dniu wizyty w Wielkopolsce w ramach swej kampanii wyborczej. Na kłodawski rynek przyjechał z półgodzinnym opóźnieniem. Po wystąpieniu przez pół godziny spacerował wokół placu, rozdając autografy, fotografując się i rozmawiając z mieszkańcami.

Komorowski otrzymał zaproszenie na uroczystą sesję rady miasta Kłodawa, poświęcona 25-leciu samorządności, która odbędzie się tam 12 czerwca. „Traktuję to jako zapowiedź sukcesu, zapowiedź zwycięstwa” - oświadczył, nawiązując do terminu wyborów prezydenckich, które odbędą się wcześniej, 10 maja. (PAP)

Polecamy serwis: Kadry i płace

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA