REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki dla pracowników państwowych instytucji kultury 2016

Subskrybuj nas na Youtube
Kultura, pieniądze/ Fot. Fotolia
Kultura, pieniądze/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. uwzględniono wzrost wynagrodzeń m.in. dla państwowych instytucji kultury, pracowników administracyjnych szkół i placówek artystycznych I i II stopnia, archiwów państwowych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podwyżki wyniosą 5 proc. w stosunku do poziomu wynagrodzeń wynikających z planów finansowych na 2015 r.

Omilanowska: będą podwyżki dla pracowników państwowych instytucji kultury

REKLAMA

Pierwsze od pięciu lat podwyżki dla pracowników państwowych instytucji kultury zapowiada minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. W 2016 r. ich wynagrodzenia mają wzrosnąć o ok. 5 procent.

W projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. uwzględniono wzrost wynagrodzeń m.in. dla państwowych instytucji kultury, pracowników administracyjnych szkół i placówek artystycznych I i II stopnia, archiwów państwowych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podwyżki wyniosą 5 proc. w stosunku do poziomu wynagrodzeń wynikających z planów finansowych na 2015 r. Taki sam wzrost wynagrodzeń finansowanych z dotacji podmiotowej MKiDN planowany jest w samorządowych instytucjach kultury współprowadzonych przez resort.

Zobacz również: Podwyżki w służbie cywilnej w 2016 r. dla najmniej zarabiających i najlepszych

"Instytucje narodowe w dotacji specjalnej otrzymują tę kwotę w całości, instytucje współprowadzone - w takiej części, w jakiej MKiDN współprowadzi instytucje" - uściśliła szefowa resortu kultury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W niektórych instytucjach, które rozszerzyły działalność, planowany jest wzrost wynagrodzeń przekraczający 5 proc. Jak wyjaśniła Omilanowska, chodzi o instytucje, które właśnie ruszyły z działalnością albo zyskały nowe siedziby i w związku z tym musiały zwiększyć zatrudnienie. To m.in. Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Muzeum Śląskie w Katowicach, a także powstające w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej.

Omilanowska zauważyła, że dotychczasowy brak podwyżek dla pracowników sfery budżetowej jest wynikiem wprowadzonego w 2011 roku - z uwagi na złą sytuację finansów publicznych - zamrożenia wynagrodzeń, zgodnie z uchwalanymi co roku tzw. ustawami okołobudżetowymi. Takie ograniczenia wprowadzone zostały po zaleceniach UE związanych z procedurą tzw. nadmiernego deficytu budżetowego. Dotknęły one też pracowników wszystkich państwowych instytucji kultury. Rada UE zamknęła procedurę nadmiernego deficytu budżetowego wobec Polski w czerwcu br., umożliwiając tym samym uwzględnienie wzrostu wynagrodzeń w projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. - zwróciła uwagę Omilanowska.

Pytana o podwyżki po 2016 r. Omilanowska oceniła, że trzeba patrzeć na przyszłość i możliwość potencjalnego wzrostu płac "w kontekście innych zmian w prawie, pojawiających się w programach wyborczych".

"Wprowadzenie zaproponowanego przez PO programu ujednolicenia systemu podatkowego przez włączenie do podatku dochodowego odpisów na NFZ i ZUS, ustawienie progów i sposobu rozliczania podatku przyniesie dla wielu słabiej zarabiających realną podwyżkę dochodów niewymagającą specjalnych ruchów budżetowych ze strony ministra finansów. Po prostu inny układ systemu podatkowego spowoduje, że ludziom zostanie więcej w kieszeni" - powiedziała Omilanowska.

"Minister finansów Mateusz Szczurek przyjął też moją uwagę do założeń do projektu nowej ordynacji podatkowej, otwierającą możliwość innego niż w trybie rocznym opodatkowania twórców zarabiających nieregularnie. Istnieją po prostu zawody, w których ludzie nie mają comiesięcznego czy corocznego dochodu, ale otrzymują go raz na kilka lat. Wszystko wskazuje na to, że uda się wprowadzić w polskim porządku prawnym rozliczenie podatku w trybie trzyletnim - korzystnego np. dla reżyserów filmowych czy twórców dzieł plastycznych, którzy sprzedają swoje dzieła rzadko, ale za wysoką cenę" - zaznaczyła.

Podsumowując ostatnie osiem lat w polskiej kulturze Omilanowska zwróciła uwagę przede wszystkim na maksymalne wykorzystanie środków europejskich i funduszy norweskich, co pozwoliło na "rozmach inwestycji" w kulturę.

"UE umożliwiła nam zainwestowanie w nowe instytucje kultury sporych środków, na które budżetu państwa jeszcze długo nie byłoby stać. Umożliwiła też zmianę dostępu do kultury. Ten gwałtowany wzrost obecności Polaków na koncertach muzycznych nie jest tylko wynikiem gwałtownego wzrostu zainteresowania muzyką, ale przede wszystkim liczbą miejsc, w których tej muzyki na dobrym poziomie można słuchać. Wytykano nam np. budowę wielu filharmonii - a prawda jest taka, że do filharmonii pójdzie ten, kto mieszka w mieście, w którym ona jest" - oceniła.

Omilanowska podkreśliła też wzrost nakładów na kulturę z budżetu państwa. "+Pakt na kulturę+ podpisany cztery lata temu został przez rząd dotrzymany, sięgnęliśmy 1 proc. wydatków budżetu państwa" - powiedziała. (PAP)

agz/ gma/

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto w 2025 r. ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? [LISTA]

Standardowo pracownicy mogą skorzystać z puli 20 albo 26 dni urlopu w ciągu roku. Niektórym przysługuje urlop w dłuższym wymiarze. Co to za grupy? Na jakich zasadach przysługuje dodatkowy urlop w 2025 r.? Czy będą kolejne przywileje?

Klasyfikacja budżetowa. Sporo zmian w 2025 i 2026 r. [PROJEKT]

Do uzgodnień i opiniowania został przekazany projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Nowe przepisy mają na celu dostosowanie istniejących podziałek do ostatnich zmian prawnych.

Czy świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom administracji i obsługi szkoły?

Świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom zatrudnionym w szkole jako nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w szkole publicznej. Co z pracownikami, niebędącymi pracownikami szkoły?

Nowe limity temperatur w pracy od 2027 roku. Co zmieni projekt rozporządzenia MRPiPS?

Od 1 stycznia 2027 r. pracodawców czekają nowe obowiązki w związku z temperaturą w miejscu pracy. Projekt rozporządzenia MRPiPS przewiduje wprowadzenie maksymalnych limitów temperatur zarówno w pomieszczeniach, jak i przy pracach na otwartej przestrzeni.

REKLAMA

Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

REKLAMA

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

REKLAMA