REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki dla pracowników państwowych instytucji kultury 2016

Subskrybuj nas na Youtube
Kultura, pieniądze/ Fot. Fotolia
Kultura, pieniądze/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. uwzględniono wzrost wynagrodzeń m.in. dla państwowych instytucji kultury, pracowników administracyjnych szkół i placówek artystycznych I i II stopnia, archiwów państwowych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podwyżki wyniosą 5 proc. w stosunku do poziomu wynagrodzeń wynikających z planów finansowych na 2015 r.

Omilanowska: będą podwyżki dla pracowników państwowych instytucji kultury

REKLAMA

Pierwsze od pięciu lat podwyżki dla pracowników państwowych instytucji kultury zapowiada minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. W 2016 r. ich wynagrodzenia mają wzrosnąć o ok. 5 procent.

W projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. uwzględniono wzrost wynagrodzeń m.in. dla państwowych instytucji kultury, pracowników administracyjnych szkół i placówek artystycznych I i II stopnia, archiwów państwowych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podwyżki wyniosą 5 proc. w stosunku do poziomu wynagrodzeń wynikających z planów finansowych na 2015 r. Taki sam wzrost wynagrodzeń finansowanych z dotacji podmiotowej MKiDN planowany jest w samorządowych instytucjach kultury współprowadzonych przez resort.

Zobacz również: Podwyżki w służbie cywilnej w 2016 r. dla najmniej zarabiających i najlepszych

"Instytucje narodowe w dotacji specjalnej otrzymują tę kwotę w całości, instytucje współprowadzone - w takiej części, w jakiej MKiDN współprowadzi instytucje" - uściśliła szefowa resortu kultury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W niektórych instytucjach, które rozszerzyły działalność, planowany jest wzrost wynagrodzeń przekraczający 5 proc. Jak wyjaśniła Omilanowska, chodzi o instytucje, które właśnie ruszyły z działalnością albo zyskały nowe siedziby i w związku z tym musiały zwiększyć zatrudnienie. To m.in. Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Muzeum Śląskie w Katowicach, a także powstające w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej.

Omilanowska zauważyła, że dotychczasowy brak podwyżek dla pracowników sfery budżetowej jest wynikiem wprowadzonego w 2011 roku - z uwagi na złą sytuację finansów publicznych - zamrożenia wynagrodzeń, zgodnie z uchwalanymi co roku tzw. ustawami okołobudżetowymi. Takie ograniczenia wprowadzone zostały po zaleceniach UE związanych z procedurą tzw. nadmiernego deficytu budżetowego. Dotknęły one też pracowników wszystkich państwowych instytucji kultury. Rada UE zamknęła procedurę nadmiernego deficytu budżetowego wobec Polski w czerwcu br., umożliwiając tym samym uwzględnienie wzrostu wynagrodzeń w projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. - zwróciła uwagę Omilanowska.

Pytana o podwyżki po 2016 r. Omilanowska oceniła, że trzeba patrzeć na przyszłość i możliwość potencjalnego wzrostu płac "w kontekście innych zmian w prawie, pojawiających się w programach wyborczych".

"Wprowadzenie zaproponowanego przez PO programu ujednolicenia systemu podatkowego przez włączenie do podatku dochodowego odpisów na NFZ i ZUS, ustawienie progów i sposobu rozliczania podatku przyniesie dla wielu słabiej zarabiających realną podwyżkę dochodów niewymagającą specjalnych ruchów budżetowych ze strony ministra finansów. Po prostu inny układ systemu podatkowego spowoduje, że ludziom zostanie więcej w kieszeni" - powiedziała Omilanowska.

"Minister finansów Mateusz Szczurek przyjął też moją uwagę do założeń do projektu nowej ordynacji podatkowej, otwierającą możliwość innego niż w trybie rocznym opodatkowania twórców zarabiających nieregularnie. Istnieją po prostu zawody, w których ludzie nie mają comiesięcznego czy corocznego dochodu, ale otrzymują go raz na kilka lat. Wszystko wskazuje na to, że uda się wprowadzić w polskim porządku prawnym rozliczenie podatku w trybie trzyletnim - korzystnego np. dla reżyserów filmowych czy twórców dzieł plastycznych, którzy sprzedają swoje dzieła rzadko, ale za wysoką cenę" - zaznaczyła.

Podsumowując ostatnie osiem lat w polskiej kulturze Omilanowska zwróciła uwagę przede wszystkim na maksymalne wykorzystanie środków europejskich i funduszy norweskich, co pozwoliło na "rozmach inwestycji" w kulturę.

"UE umożliwiła nam zainwestowanie w nowe instytucje kultury sporych środków, na które budżetu państwa jeszcze długo nie byłoby stać. Umożliwiła też zmianę dostępu do kultury. Ten gwałtowany wzrost obecności Polaków na koncertach muzycznych nie jest tylko wynikiem gwałtownego wzrostu zainteresowania muzyką, ale przede wszystkim liczbą miejsc, w których tej muzyki na dobrym poziomie można słuchać. Wytykano nam np. budowę wielu filharmonii - a prawda jest taka, że do filharmonii pójdzie ten, kto mieszka w mieście, w którym ona jest" - oceniła.

Omilanowska podkreśliła też wzrost nakładów na kulturę z budżetu państwa. "+Pakt na kulturę+ podpisany cztery lata temu został przez rząd dotrzymany, sięgnęliśmy 1 proc. wydatków budżetu państwa" - powiedziała. (PAP)

agz/ gma/

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA