REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe stanowiska w służbie cywilnej 2016 - nowy projekt

Subskrybuj nas na Youtube
Służba cywilna
Służba cywilna
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawnicy są podzieleni w ocenie projektu PiS w sprawie służby cywilnej. Projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej, który we wtorek do Sejmu złożyli posłowie PiS, zakłada możliwość powołania na szefa służby cywilnej osoby, która nie jest urzędnikiem SC, obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania.

Zmiany w projekcie ustawy autorstwa PiS o służbie cywilnej mogą doprowadzić do upolitycznienia tej służby - mówi PAP dr Ryszard Balicki. Nowe przepisy będą niwelować ryzyko konfliktu między ministrem a szefem departamentu - uważa z kolei prof. Wojciech Góralczyk.

REKLAMA

Projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej, który we wtorek do Sejmu złożyli posłowie PiS, zakłada możliwość powołania na szefa służby cywilnej osoby, która nie jest urzędnikiem SC, obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się w czwartek.

Zobacz również: Służba cywilna 2016 – umowy o pracę po nowemu

W ocenie konstytucjonalisty dr. Ryszarda Balickiego zmiany zaproponowane przez PiS w ustawie o służbie cywilnej mogą oznaczać upolitycznienie tej służby w Polsce i de facto podporządkowanie jej władzy. Balicki przypomniał, że celem służby cywilnej jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania państwa pomimo zmiany władzy, dlatego urzędnicy nie powinni pochodzić z nadania politycznego, lecz o piastowaniu przez nich stanowisk powinny, jak to się dzieje w Wielkiej Brytanii, decydować kwalifikacje i profesjonalizm.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Administracja w państwie powinna być wybitnie merytoryczna. Zmiany PiS doprowadzą do tego, że nie będziemy mieli pracowników wykwalifikowanych, apolitycznych, na ten szczebel również wejdzie ta zawierucha polityczna" - mówił Balicki. Odniósł się w ten sposób do propozycji, by wyższe stanowiska w służbie cywilnej były obsadzane w drodze powołania.

W jego ocenie efektem obsadzania stanowisk przez powołanie będzie całkowita wymiana na stanowiskach kierowniczych po każdych wyborach. "Nie będzie ciągłości funkcjonowania urzędów. A to jest ważne, by po wyborach nie zmieniała się cała ekipa, lecz by byli ludzie, którzy wiedzą, jakie sprawy są w toku, którzy znają procedury. Teraz okaże się, że nowo powołani będą się musieli uczyć nawet takich rzeczy od początku. To będzie destabilizowało służbę cywilną, ale w szerszym stopniu również państwo" - ocenił Balicki.

"Naturalne jest, że partia, która wygrywa wybory, wprowadza swoich ludzi na najwyższy szczebel decyzyjny, ale na tych pozostałych szczeblach powinni znajdować się urzędnicy wykwalifikowani, z wykształceniem i doświadczeniem w administracji" - dodał konstytucjonalista.

"Państwa funkcjonują dobrze właśnie w oparciu o pracowników służby cywilnej, którzy nie zmieniają się co wybory, tylko trwają na swoich stanowiskach, zapewniając sprawne funkcjonowanie państwa mimo zmiany władzy. Tacy ludzie potrafią przygotować projekty aktów prawnych i później je wdrażać w życie" - tłumaczył Balicki.

Odmiennego zdania jest prof. Wojciech Góralczyk, specjalista od prawa administracyjnego. Jak powiedział PAP, na mocy obecnie obowiązujących przepisów istnieje ryzyko powstawania konfliktu pomiędzy ministrem a dyrektorem departamentu.

"Zgodnie z nową koncepcją urzędnicy pozostają w korpusie służby cywilnej, są z niego nieusuwalni, natomiast usuwalność dotyczy stanowisk kierowniczych. Jeżeli zostaję ministrem i mam pracować z dyrektorem departamentu, do którego nie mam zaufania, to mogę bez straty dla jego wynagrodzenia i pozycji zawodowej odsunąć od stanowiska kierowniczego, a na to stanowisko wziąć innego urzędnika, ale z korpusu służby cywilnej" - tłumaczył Góralczyk.

"To jest odejście od systemu brytyjskiego w stronę francuskiego. (...) Widać wyraźnie, że powierzanie stanowisk kierowniczych będzie miało charakter tymczasowy" - dodał prawnik.

Profesor ocenia zmianę jako "umiarkowanie pozytywną", choć podkreśla, że jest to projekt nowelizacji, tymczasem służba cywilna wymaga głębszych zmian. (PAP)

mce/ eaw/ abr/

Polecamy serwis: Kadry i płace

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Co powinna zawierać?

Kodeks pracy reguluje m.in. kwestie dotyczące zatrudniania pracowników młodocianych. Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale ma poniższej 18 lat. Co powinna zawierać umowa w celu przygotowania zawodowego?

REKLAMA

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

Szczególne przypadki odwołania dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego

Odwołanie dyrektora placówki bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego możliwe jest tylko w sytuacjach wyjątkowych i nagłych, które mogą zdestabilizować jej funkcjonowanie. W takim przypadku reakcja organu prowadzącego szkołę musi być natychmiastowa.

Pilna potrzeba udzielenia zamówienia

Pojęcie pilnej potrzeby udzielenia zamówienia pojawia się w ustawie – Prawo zamówień publicznych kilkanaście razy. Tak naprawdę jednak sprowadza się do dwóch sytuacji: skrócenia terminu składania ofert, ofert wstępnych czy wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a także do skorzystania z trybu negocjacji bez ogłoszenia. Z uwagi na to, że regulacja w tym zakresie jest bardzo lakoniczna, często powoduje niesłuszne obawy przed jej stosowaniem.

Likwidacja obowiązku przechowywania przez płatników składek zgłoszeń do ubezpieczeń [PROJEKT]

W poniedziałek, 26 maja 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Chodzi o likwidację obowiązku przechowywania przez płatników składek zgłoszeń do ubezpieczeń.

REKLAMA

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Wnioski można składać do 2 czerwca 2025 r.

Przedsiębiorcy, którzy w wyniku rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok mają nadpłatę, powinni pamiętać o złożeniu wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Wniosek należy złożyć do 2 czerwca 2025 r.

Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

REKLAMA