reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Służba cywilna 2016 – umowy o pracę po nowemu

Służba cywilna 2016 – umowy o pracę po nowemu

Od 22 lutego 2016 r. w przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej umowa o pracę zostanie zawarta (podobnie jak obecnie) na czas określony wynoszący 12 miesięcy. Zmianie ulegnie okres wypowiedzenia takiej umowy.

Zmiany w wypowiadaniu umów o pracę na czas określony wynikają z nowelizacji Kodeksu pracy, której założeniem jest zrównanie praw pracowników w zakresie wypowiadania umów o pracę.

Od 22 lutego 2016 r. w przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej umowa o pracę zostanie zawarta (podobnie jak obecnie) na czas określony wynoszący 12 miesięcy. Zmianie ulegnie okres wypowiedzenia takiej umowy. Dotychczas obowiązujące przepisy przewidywały możliwość wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. W 2016 roku umowa o pracę na czas określony będzie mogła być wypowiedziana z mocy prawa, a okres jej wypowiedzenia będzie zależny od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.

Po nowelizacji Kodeksu pracy okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony będą uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wyniosą:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Co z osobami, które już wykonują pracę na podstawie umowy  o pracę na czas określony?

Przepisy przejściowe w nowelizacji przewidują, iż do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, zastosowanie będą miały dotychczasowe przepisy, jeżeli przed tym dniem umowy te zostały wypowiedziane. Przy wypowiadaniu umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których przewidziano możliwość ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, będą miały zastosowanie nowe okresy wypowiedzenia.

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama