REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gmina powinna uwzględnić obniżkę pensji przy świadczeniu wychowawczym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Obniżka pensji po przejściu na pół etatu jest utratą dochodu /Fot. Fotolia
Obniżka pensji po przejściu na pół etatu jest utratą dochodu /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przy sprawdzaniu tego, czy rodzic spełnia kryterium do uzyskania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko (z programu 500+), gmina powinna uwzględnić to, że w wyniku zmniejszenia wymiaru czasu pracy otrzymuje on niższe wynagrodzenie.

REKLAMA

Taki sposób postępowania wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, który rozpatrywał skargę złożoną przez matkę samotnie wychowującą dziecko ubiegającą się o świadczenia z programu 500+. Ponieważ w przypadku pierwszego lub jedynego dziecka obowiązuje kryterium dochodowe (800 zł lub 1200 zł, gdy potomek jest niepełnosprawny), gmina sprawdziła jego wysokość. Okazało się, że próg został przekroczony, dlatego odmówiła jej pomocy finansowej. Matka odwołała się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, wskazując, że gmina nie uwzględniła tego, że od 1 maja br. nastąpiła u niej utrata części dochodu w związku z przejściem z całego na pół etatu.

REKLAMA

Odwołanie zostało jednak odrzucone. SKO uznało, że w przypadku matki nie doszło do utraty dochodu, bo pod tym pojęciem zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz.U. poz. 195 ze zm.) rozumiana jest sytuacja, gdy dochodzi do utraty zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. U rodzica nastąpiła zaś zmiana warunków płacy i pracy. Matka postanowiła więc złożyć skargę do WSA, powtarzając w nim argumenty przedstawione przed kolegium. Sąd uwzględnił stawiane przez skarżącą zarzuty i uchylił decyzję wydaną przez SKO. W uzasadnieniu wskazał, że utraty dochodu nie można odnosić wyłącznie do przypadków całkowitej jego straty i ograniczać tego pojęcia do okoliczności, gdy rodzic pozostaje bez środków do życia. WSA podkreślił, że jako utratę dochodu należy traktować również taką okoliczność, gdy następuje zmiana jego dotychczasowej wysokości z powodu chociażby modyfikacji w zakresie warunków pracy, takich jak np. zmniejszenie wymiaru zatrudnienia do pół etatu.

Ponadto WSA powołał się na wcześniejsze orzecznictwo sądów w sprawach z zakresu świadczeń rodzinnych, w których składy orzekające uznawały, że utratą dochodu jest zmiana warunków pracy. W związku z tym, że w ustawie z 11 lutego 2016 r. znalazły się analogiczne przepisy, to powinny one być podobnie interpretowane również na jej gruncie. ⒸⓅ

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Michalina Topolewska

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 13 października 2016 r. sygn. akt II SA/Łd 596/16.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA