Grupa kapitałowa
REKLAMA
REKLAMA
Grup kapitałowych w polskim prawie jest kilka. Występuje też grupa kapitałowa na gruncie Prawa zamówień publicznych. O tym czym jest ta grupa, nie dowiemy się wprost z przepisów Prawa zamówień publicznych. Na skutek zawartego w PZP odesłania, musimy zajrzeć do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zgodnie z zamieszczoną w tej ustawie definicją, grupę kapitałową tworzą wszyscy przedsiębiorcy, którzy są kontrolowani w sposób bezpośredni lub pośredni przez jednego przedsiębiorcę, w tym również tego przedsiębiorcę. O tym czy występuje kontrola i czy mamy do czynienia z przedsiębiorca, pomogą nam rozstrzygnąć przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że definicja przedsiębiorcy zawarta w ustawie o ochronie konkurencji jest szeroka i nieograniczona jedynie do przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Podobnie kontrola może wynikać z szeregu, bardzo różnych stanów faktycznych i prawnych.
REKLAMA
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
Oświadczenie o przynależności/ nie do grupy kapitałowej
Wykonawca w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o nienależeniu do grupy albo przedstawienia listy podmiotów tworzących grupę, jeżeli do niej należy. Niezłożenie listy skutkować będzie wykluczeniem wykonawcy. Zamawiający zwraca się do wykonawcy o udzielenie w określonym terminie wyjaśnień dotyczących powiązań, między przedsiębiorcami z grupy, w celu ustalenia, czy zachodzą przesłanki wykluczenia wykonawcy. Wykonawca, który nie złoży wyjaśnień, będzie wykluczony z postępowania. Wykonawcy z grupy powinni podjąć aktywność, celem wykazania, że istniejące między nimi powiązania nie prowadzą do zachwiania uczciwej konkurencji w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Ocena tego, będzie jednak należała do zamawiającego. Można się zastanawiać, czy zamawiający jest przygotowany do recenzowania, często bardzo skomplikowanych relacji. Lista i oświadczenie dotyczące grupy, nie są objęte treścią rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane.
Skutki niezłożenia oświadczenia dot. grupy kapitałowej
Po ostatniej nowelizacji PZP, jaka miała miejsce 19 października 2014 r., niezłożenie w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego listy podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, lub informacji o nienależeniu do grupy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, spowoduje zatrzymanie wadium wraz z odsetkami, jeżeli nieuzupełnienie spowodowało niemożność wyboru oferty złożonej przez wykonawcę jako najkorzystniejszej.
Grupa kapitałowa w PZP
Regulacja grupy kapitałowej okrzepła już na gruncie PZP i można pokusić się o pewne podsumowania. I tak:
- Obowiązek złożenie oświadczeń dotyczących grupy wynika wprost z ustawy.
- Sama przynależności do grupy nie wyklucza podmiotu z postępowania. Wykluczenie może nastąpić po zbadaniu, że istniejące powiązania prowadzą do zachwiania uczciwej konkurencji.
- Lista podmiotów tworzących grupę jest ograniczona do podmiotów ubiegających się o to samo zamówienie.
- Lista podmiotów należących do grupy i oświadczenie o tym, że wykonawca nie należy do grupy podlegają uzupełnianiu i wyjaśnianiu.
Zobacz również: Tajemnica przedsiębiorstwa w zamówieniach publicznych
Autor: Robert Jaroszewski, radca prawny, partner w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga o zamawiających, wykonawcach, zakupach w zgodzie z prawem oraz o sprawach z pogranicza prawa publicznego i prywatnego prawo-zamówień-publicznych.pl.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.