reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Wykluczenie wykonawcy, który złożył wadium

Wykluczenie wykonawcy, który złożył wadium

Najczęściej stosowaną formą wadium, którą wybierają wykonawcy, to wniesienie wadium w pieniądzu lub poprzez przedłożenie gwarancji bankowej. Co w sytuacji, gdy gwarancja bankowa wygaśnie, w trakcie trwania postępowania przetargowego?

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w uchwale z dnia 23 kwietnia 2015 r., sygn. akt: KIO/KD 23/15 stwierdziła, że: „wadium, z którego zamawiający nie może skorzystać należy uznać za niewniesione w rozumieniu art. 24 ust. 2 pkt 2 p.z.p.”

Wynika z powyższego, iż nawet w przypadku, gdy w dniu złożenia swojej oferty, wykonawca przedłożył skutecznie wadium, zaś wadium to wygasło w toku postępowania, to zamawiający winien wykluczyć takiego wykonawcę. Zamawiający musi, bowiem mieć możliwość skorzystania z wadium w toku całego postępowania. W przeciwnym przypadku mogłoby dojść do sytuacji, w której wykonawca nierealizujący warunków przetargu, byłby bezkarny, gdyż zamawiający utraci możliwość zastosowania wobec niego jedynej kary, jaką jest przepadek wadium. Zatem wykonawcy muszą mieć na uwadze możliwość wygaśnięcia wadium, w toku postępowania, jeżeli zamawiający przedłuża okres związania ofertą.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama