Brak podpisu wykonawcy pod ofertą - jakie skutki?
REKLAMA
REKLAMA
Czy koniecznym jest, aby wykonawca podpisał swoją ofertę?
W praktyce zdarza się, iż wykonawca składa zamawiającemu swoją ofertę, która nie jest przez niego podpisana. W takiej sytuacji zamawiający winien wezwać wykonawcę do przedłożenia podpisanej oferty. Problem powstaje w sytuacji, kiedy wykonawca nie przedłoży podpisanej prze siebie oferty pomimo tego wezwania. W takiej sytuacji zdarza się, iż zamawiający mają wątpliwości jak postąpić z taką ofertą, skoro pomimo braku tego podpisu spełnia ona wszystkie wymogi opisane przez nich w dokumentacji przetargowej. Zatem w takim przypadku należy odpowiedzieć na pytanie: czy wykonawca na skutek braku tego podpisu pod swoją ofertą musi ponieść tak surowe konsekwencje prawne jak odrzucenie oferty?
REKLAMA
Polecamy produkt: VAT w samorządach
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 14 października 2015 r., sygn. akt: KIO 2139/15 (LEX nr 1936089) stwierdziła, iż: „podpis pod ofertą gwarantuje, że podpisana oferta, która jest oświadczeniem woli, ma charakter ostateczny i że oferta pochodzi od osoby podpisującej lub od osoby reprezentowanej przez podpisującego.”
Wynika z powyższego, iż brak podpisu pod ofertą zawsze będzie skutkował jej odrzuceniem. Jest to słusznym rozwiązaniem, gdyż zamawiający niekiedy zapominają, iż podpisanie oferty nie ma jedynie charakteru formalnego czy też technicznego, ale wywołuje skutki materialnoprawne, tj. podpis pod ofertą skutkuje tym, iż sama oferta wraz z jej załącznikami jest oświadczeniem woli wykonawcy, polegającym na tym, że ten ostatni na zaproponowanych w tej ofercie warunkach ma zamiar zawrzeć umowę z zamawiającym. Brak tego podpisu wyklucza możliwość uznania oferty za oświadczenie woli.
Ponadto podpisanie oferty ma charakter gwarancyjny, gdyż stanowi niepodważalny dowód tego, iż oferta pochodzi od danego wykonawcy. Przecież w przypadku odmiennego rozwiązania, nie można byłoby uniemożliwić sytuacji, w których osoba trzecia składa ofertę w imieniu wykonawcy, który nawet o tym nie wie. Co też zaprzeczałoby pewności obrotu oraz prowadziłoby do niepożądanych skutków. W związku z czym jeżeli na wezwanie zamawiającego nie przedłoży podpisanej przez siebie oferty, to zawsze należy odrzucić taką ofertę.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.