Uzasadnienie odrzucenia oferty
REKLAMA
REKLAMA
W przypadkach opisanych w ustawie Prawo zamówień publicznych zamawiający odrzuca ofertę wykonawcy. Jednakże w praktyce wielokrotnie zdarza się, że wykonawcy kwestionują ten fakt, z tego powodu, iż uzasadnienie tego odrzucenia jest zbyt lakoniczne oraz nie zostało poparte orzeczeniem Krajowej Izby Odwoławczej czy też stanowiskiem doktryny. W konsekwencji tego zarzucają oni, iż zamawiający w sposób błędy sporządził odrzucenie oferty, w wyniku czego nie zasługuje ono na uwzględnienie. Jednakże powstaje wątpliwość, czy takie zarzuty wykonawcy zasługują na uwzględnienie, skoro stanowiska doktryny czy też orzecznictwa nie są obowiązkowymi elementami uzasadnienia odrzucenia oferty, a jedynie mają na celu potwierdzenie decyzji zamawiającego w tym zakresie.
REKLAMA
Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 4 maja 2016 r., sygn. akt: KIO 588/16 (LEX nr 2048452) stwierdził, iż: „nie jest niezbędne popieranie decyzji zamawiającego orzeczeniami Krajowej Izby Odwoławczej, czy stanowiskiem doktryny. Decyzja zamawiającego jest jego decyzją niezależną, opartą na analizie całej dokumentacji postępowania oraz wytycznych przepisów prawa.”
Wynika z powyższego, iż zarzuty wykonawcy co do braku stanowiska orzecznictwa czy też doktryny, uzasadniającego odrzucenie oferty są chybione. Jest to słusznym rozwiązaniem w tym przypadku, gdyż przeciwne stanowisko w tym zakresie mogłoby prowadzić do takiej skrajnej sytuacji, w której zamawiający nie mógłby odrzucić oferty wykonawcy, gdyż brak byłoby stosownego orzeczenia czy też poglądu doktryny, który potwierdzałby tą możliwość. Prowadziłoby to w pewnych przypadkach do nierównego traktowania wykonawców oraz zaprzeczałoby podstawowym zasadom zamówień publicznych. Niedopuszczalna przecież jest sytuacja, aby uzależniać decyzję zamawiającego od istnienia określonego orzeczenia ją potwierdzającego. Zamawiający jest niezależny w podejmowaniu decyzji o odrzuceniu oferty wykonawcy i winien kierować się jedynie analizą dokumentacji postępowania przetargowego oraz przepisami prawa. Zatem ocena zasadności odrzucenia oferty winna zostać uzależniona od tego, czy zamawiający rozważył w sposób prawidłowy cały materiał dowodowy lub zastosował prawidłowy przepis. Nie jest natomiast konieczne, aby jej uzasadnienie było bardzo obszerne czy też zawierało poglądy doktryny lub orzecznictwa.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.