| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Uzasadnienie odrzucenia oferty

Uzasadnienie odrzucenia oferty

W jaki sposób zamawiający powinien uzasadnić odrzucenie oferty? Czy konieczne jest popieranie decyzji orzeczeniami KIO czy stanowiskiem doktryny?

W przypadkach opisanych w ustawie Prawo zamówień publicznych zamawiający odrzuca ofertę wykonawcy. Jednakże w praktyce wielokrotnie zdarza się, że wykonawcy kwestionują ten fakt, z tego powodu, iż uzasadnienie tego odrzucenia jest zbyt lakoniczne oraz nie zostało poparte orzeczeniem Krajowej Izby Odwoławczej czy też stanowiskiem doktryny. W konsekwencji tego zarzucają oni, iż zamawiający w sposób błędy sporządził odrzucenie oferty, w wyniku czego nie zasługuje ono na uwzględnienie. Jednakże powstaje wątpliwość, czy takie zarzuty wykonawcy zasługują na uwzględnienie, skoro stanowiska doktryny czy też orzecznictwa nie są obowiązkowymi elementami uzasadnienia odrzucenia oferty, a jedynie mają na celu potwierdzenie decyzji zamawiającego w tym zakresie.

Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 4 maja 2016 r., sygn. akt: KIO 588/16 (LEX nr 2048452) stwierdził, iż: „nie jest niezbędne popieranie decyzji zamawiającego orzeczeniami Krajowej Izby Odwoławczej, czy stanowiskiem doktryny. Decyzja zamawiającego jest jego decyzją niezależną, opartą na analizie całej dokumentacji postępowania oraz wytycznych przepisów prawa.”

Wynika z powyższego, iż zarzuty wykonawcy co do braku stanowiska orzecznictwa czy też doktryny, uzasadniającego odrzucenie oferty są chybione. Jest to słusznym rozwiązaniem w tym przypadku, gdyż przeciwne stanowisko w tym zakresie mogłoby prowadzić do takiej skrajnej sytuacji, w której zamawiający nie mógłby odrzucić oferty wykonawcy, gdyż brak byłoby stosownego orzeczenia czy też poglądu doktryny, który potwierdzałby tą możliwość. Prowadziłoby to w pewnych przypadkach do nierównego traktowania wykonawców oraz zaprzeczałoby podstawowym zasadom zamówień publicznych. Niedopuszczalna przecież jest sytuacja, aby uzależniać decyzję zamawiającego od istnienia określonego orzeczenia ją potwierdzającego. Zamawiający jest niezależny w podejmowaniu decyzji o odrzuceniu oferty wykonawcy i winien kierować się jedynie analizą dokumentacji postępowania przetargowego oraz przepisami prawa. Zatem ocena zasadności odrzucenia oferty winna zostać uzależniona od tego, czy zamawiający rozważył w sposób prawidłowy cały materiał dowodowy lub zastosował prawidłowy przepis. Nie jest natomiast konieczne, aby jej uzasadnienie było bardzo obszerne czy też zawierało poglądy doktryny lub orzecznictwa.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »