Nieprawdziwa informacja - czyli jaka?
REKLAMA
REKLAMA
Jak już wielokrotnie wskazywałem w moich poprzednich artykułach, zamawiający zobowiązany jest wykluczyć z postępowania wykonawcę, który złożył nieprawdziwe informacje mające wpływ lub mogące mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania. Jednakże w praktyce bardzo rzadko zdarza się, aby wykonawcy wprost podawali zamawiającemu nieprawdziwe informacje.
REKLAMA
Polecamy produkt: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)
REKLAMA
Zazwyczaj te nieprawdziwe informacje są przedstawiane bardzo nieprecyzyjnie. Można nawet rzec, że bardzo mgliście. Wykonawcy chcą bowiem uniknąć wykluczenia w postępowania, kiedy okazałoby się, że podane informacje nie odpowiadają rzeczywistości. W związku z czym powstaje wątpliwość: czy wykluczeniu powinni podlegać wszyscy wykonawcy, którzy okłamali zamawiającego, czy też jedynie ci, którzy bez skrupułów starali się wprowadzić w błąd wykonawcy, wprost podając te informacje. Bezspornym jest to, że różnica pomiędzy tymi dwiema grupami wykonawców jest bardzo znacząca. W konsekwencji czego czy winni oni być oni traktowani w ten sam sposób?
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 16 maja 2016 r., sygn. akt: KIO 642/16 (LEX nr 2048587) stwierdziła, iż: „za nieprawdziwą informację można uznać tylko informację konkretną i precyzyjną. Pojęcie o planach, założeniach, nie oznacza potwierdzonych danych.”
Wynika z powyższego, iż wykluczeniu podlegają tylko ci wykonawcy, którzy w sposób konkretny i rzeczowy przedstawili informacje, które nie były zgodne z rzeczywistością. Przecież wykonawcy, którzy przedstawiają ogólne czy też mało precyzyjne informacje, które nie są zgodne z prawdą, nie mogą stanowić podstawy do oceny spełnienia wszystkich wymogów oferty. Takiej ocenie podlegają jedynie niebudzące wątpliwości informacje podane przez wykonawcę. Zatem skoro informacje te nie mają bezpośredniego wpływu na treść samej oferty, to tym bardziej nie powinny być one podstawą do wykluczenia wykonawców z tego postępowania. Przeciwne rozwiązanie zaprzeczałoby samej istocie oceny informacji wskazywanych przez wykonawcę w swojej ofercie.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.