reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Nieprawdziwa informacja - czyli jaka?

Nieprawdziwa informacja - czyli jaka?

Kiedy mamy do czynienia z nieprawdziwą informacją, wprowadzającą w błąd zamawiającego? Czy samo przedstawienie wykonawcy nieprecyzyjnych danych może być podstawą do wykluczenia z postępowania?

Jak już wielokrotnie wskazywałem w moich poprzednich artykułach, zamawiający zobowiązany jest wykluczyć z postępowania wykonawcę, który złożył nieprawdziwe informacje mające wpływ lub mogące mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania. Jednakże w praktyce bardzo rzadko zdarza się, aby wykonawcy wprost podawali zamawiającemu nieprawdziwe informacje.

Polecamy produkt: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Zazwyczaj te nieprawdziwe informacje są przedstawiane bardzo nieprecyzyjnie. Można nawet rzec, że bardzo mgliście. Wykonawcy chcą bowiem uniknąć wykluczenia w postępowania, kiedy okazałoby się, że podane informacje nie odpowiadają rzeczywistości. W związku z czym powstaje wątpliwość: czy wykluczeniu powinni podlegać wszyscy wykonawcy, którzy okłamali zamawiającego, czy też jedynie ci, którzy bez skrupułów starali się wprowadzić w błąd wykonawcy, wprost podając te informacje. Bezspornym jest to, że różnica pomiędzy tymi dwiema grupami wykonawców jest bardzo znacząca. W konsekwencji czego czy winni oni być oni traktowani w ten sam sposób?

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 16 maja 2016 r., sygn. akt: KIO 642/16 (LEX nr 2048587) stwierdziła, iż: „za nieprawdziwą informację można uznać tylko informację konkretną i precyzyjną. Pojęcie o planach, założeniach, nie oznacza potwierdzonych danych.”  

Wynika z powyższego, iż wykluczeniu podlegają tylko ci wykonawcy, którzy w sposób konkretny i rzeczowy przedstawili informacje, które nie były zgodne z rzeczywistością. Przecież wykonawcy, którzy przedstawiają ogólne czy też mało precyzyjne informacje, które nie są zgodne z prawdą, nie mogą stanowić podstawy do oceny spełnienia wszystkich wymogów oferty. Takiej ocenie podlegają jedynie niebudzące wątpliwości informacje podane przez wykonawcę. Zatem skoro informacje te nie mają bezpośredniego wpływu na treść samej oferty, to tym bardziej nie powinny być one podstawą do wykluczenia wykonawców z tego postępowania. Przeciwne rozwiązanie zaprzeczałoby samej istocie oceny informacji wskazywanych przez wykonawcę w swojej ofercie.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Awokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zamówienia publiczne/Fot. Fotolia
Zamówienia publiczne/Fot. Fotolia

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama