REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS chce uregulować outsourcing pracowniczy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
ZUS chce uregulować outsourcing pracowniczy
ZUS chce uregulować outsourcing pracowniczy

REKLAMA

REKLAMA

Outsourcing pracowniczy nie jest uregulowany w polskim prawie, Kodeks pracy mówi jedynie o przejęciu części lub całości działalności gospodarczej. Ta luka jest wykorzystywana przez tych, którzy próbują prawo obejść. W związku z tym ZUS proponuje rozwiązania prawne, które rozwiązałyby problem outsourcingu pracowniczego.

Przedsiębiorcy ulegający takim ofertom, które realnie nie mają oparcia w regulacjach kodeksu pracy, często finalnie mają do spłacenia zaległe podatki i składki na ubezpieczenia społeczne. Często też są to kwoty idące w setki tysięcy złotych.

REKLAMA

Obserwując pojawiające się na rynku oferty outsourcingu pracowniczego i problemy, które się rodzą w następstwie prób wyoutsourcowania pracowników, Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął się wypracowania rozwiązań prawnych, które uregulowałyby ten trudny dla niejednego przedsiębiorcy temat i jednocześnie precyzyjnie zabezpieczały interesy pracowników, osób ubezpieczonych.

Polecamy produkt: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

- Pierwszą z propozycji zmian prawnych, która ułatwiałaby szybką identyfikację wątpliwych działań outsourcingowych i zapobiegała możliwym nieprawidłowościom, chroniąc pracowników, jest wprowadzenie specjalnego znacznika w formularzach rejestracyjnych i wyrejestrowujących z ubezpieczeń. Znacznik ten określałby powód wyrejestrowania pracownika i wskazywał na jego ponowną rejestrację w związku z usługą outsourcingu - mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Drugim rozwiązaniem jest wprowadzenie możliwości przeksięgowania wpłat z tytułu ubezpieczeń społecznych z konta przedsiębiorcy, którego tytuł płatnika składek (pracodawcy) został przez ZUS zakwestionowany na konta faktycznego płatnika składek. Do szerszego rozważenie pozostaje kwestia wprowadzenia solidarnej odpowiedzialności nowego i dotychczasowego pracodawcy z tytułu zobowiązań publicznoprawnych wynikających ze stosunku pracy po przejściu pracowników pod nowego płatnika składek. Wszystkie propozycje regulacji po zostały przekazane do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w formie projektów zmian legislacyjnych. Część z nich już zyskało akcept strony społecznej, tj. związków zawodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Już wkrótce Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprosi organizacje przedsiębiorców, związki zawodowe oraz centralne instytucje publiczne do udziału w Forum Współpracy, na którym omawiane będą kwestie dotyczące zagadnienia pracowników delegowanych w świetle przepisów prawa wspólnotowego, orzecznictwa i praktyki – zapewnia Iwona Kowalska.

Polecamy: Kodeks pracy z komentarzem (PDF)

Tego typu debaty będą odbywały się raz na kwartał i będą miejscem wymiany opinii, zgłaszania pomysłów i inicjatyw w zakresie zagadnień problematycznych stojących przed przedsiębiorcami i pracownikami głównie w zakresie regulacji prawnych w zakresie działalności gospodarczej, rynku pracy i ubezpieczeń społecznych.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA