Jak weryfikowane jest prawo do świadczeń opieki zdrowotnej pracownika?
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.
REKLAMA
Osoby ubezpieczone zdrowotnie mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób, leczenie, pielęgnacja oraz zapobieganie niepełnosprawności i jej ograniczanie.
Dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej
REKLAMA
Dokumentem potwierdzającym prawo ubezpieczonego do świadczeń opieki zdrowotnej oraz umożliwiającym potwierdzanie wykonania świadczeń opieki zdrowotnej jest karta ubezpieczenia zdrowotnego. Karta ta jest kartą typu elektronicznego. Karta ubezpieczenia zdrowotnego jest wydawana bezpłatnie.
Świadczeniobiorca ubiegający się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej jest obowiązany przedstawić kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Przedstawienie karty nie jest wymagane, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:
- ubezpieczony potwierdzi swoją tożsamość poprzez okazanie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej (legitymacja szkolna może być okazana jedynie przez osobę, która nie ukończyła 18. roku życia);
- świadczeniodawca lub niebędąca świadczeniodawcą osobą uprawnioną uzyska potwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej osoby ubiegającej się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej może zostać potwierdzone na podstawie dokumentu elektronicznego sporządzonego, na podstawie numeru PESEL, przez NFZ dla świadczeniodawcy lub niebędącej świadczeniodawcą osoby uprawnionej z zapewnieniem integralności i poufności zawartych w nim danych oraz uwierzytelnieniem stron uprawnionych do przetwarzania tych danych.
W przypadku niepotwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w wyżej wymieniony sposób może przedstawić inny dokument potwierdzający prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, a jeżeli takiego dokumentu nie posiada, złożyć pisemne oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej. Składający oświadczenie, ma obowiązek do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Posiadam prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.".
Zobacz również: Ubezpieczenia zdrowotne - przewodnik po zmianach 2013/2014
Poświadczanie prawa do świadczeń w nagłych przypadkach
W stanach nagłych lub w przypadku, gdy ze względu na stan zdrowia nie jest możliwe złożenie oświadczenia o przysługującym prawi do świadczeń opieki zdrowotnej, świadczenie opieki zdrowotnej zostaje udzielone pomimo braku potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w wyżej opisanych sposobach. W takim przypadku osoba, której udzielono świadczenia opieki zdrowotnej, ma obowiązek przedstawienia dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej albo złożenia oświadczenia o przysługującym prawie do świadczeń, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej. W przypadku, gdy świadczenie jest udzielane w oddziale szpitalnym, termin ten wynosi 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2004 nr 210 poz. 2135).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.