Do jakich świadczeń mają prawo osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu?
REKLAMA
Pracownicy jako osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu mają prawo do określonych świadczeń opieki zdrowotnej. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego osoby podlegającej temu obowiązkowi oraz opłaceniu składki na ubezpieczenie zdrowotne.
REKLAMA
Po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego ubezpieczony uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ubezpieczonego ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.
Rodzaje świadczeń opieki zdrowotnej
REKLAMA
Ubezpieczenie zdrowotne jest oparte na zasadach równego traktowania oraz solidarności społecznej oraz zapewnienia ubezpieczonemu równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej i wyboru świadczeniodawców spośród tych świadczeniodawców, którzy zawarli umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Osoby ubezpieczone zdrowotnie mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób, leczenie, pielęgnacja oraz zapobieganie niepełnosprawności i jej ograniczanie. Przede wszystkim ubezpieczony ma prawo do podstawowej opieki zdrowotnej, czyli do świadczeń zdrowotnych profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz pielęgnacyjnych z zakresu medycyny ogólnej, rodzinnej i pediatrii, udzielanych w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Ponadto w osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym mają prawo do następujących gwarantowanych świadczeń z zakresu:
- ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;
- leczenia szpitalnego;
- rehabilitacji leczniczej;
- świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej;
- leczenia stomatologicznego;
- lecznictwa uzdrowiskowego;
- zaopatrzenia w wyroby medyczne, na zlecenie osoby uprawnionej, oraz ich naprawy;
- ratownictwa medycznego;
- opieki paliatywnej i hospicyjnej;
- świadczeń wysokospecjalistycznych;
- programów zdrowotnych;
- programów lekowych;
- leków stosowanych w chemioterapii;
- leków nieposiadających pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sprowadzanych z zagranicy, pod warunkiem że w stosunku do tych leków wydano decyzję o objęciu refundacją;
- środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, sprowadzonych z zagranicy na warunkach, pod warunkiem, że w stosunku do tych środków wydano decyzję o objęciu refundacją.
Zobacz również: Świadczenia dla rodzica po zmarłym pracowniku
Ubezpieczony ma ponadto prawo do świadczeń z zakresu badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, wykonywanych na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego.
W stanach nagłych świadczenia opieki zdrowotnej są udzielane ubezpieczonemu niezwłocznie.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2004 nr 210 poz. 2135)
Zobacz: Jak opłacana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA